ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

"Έσπασε" τα καλάθια και έχασε δίκαια ο Ολυμπιακός από τη Μπάγερν

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος (9/33τρ), δεν βρήκε ρυθμό και σε συνδυασμό με τις αδυναμίες που παρουσίασε στην άμυνα, ηττήθηκε από την Μπάγερν με σκορ 60-77, η οποία μέτρησε 9/11 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός είχε πέντε απουσίες στο ματς, καθώς αγωνίστηκε δίχως τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Χάκετ, Μιλουτίνοφ και τον τραυματία Χάντερ (πρόβλημα στους κοιλιακούς), αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για την απογοητευτική παρουσία του κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου. Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν δίκαια με σκορ 60-77, σε ένα ματς που δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους. Στο 36', μάλιστα, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με +24 (44-68).

Ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος, με την Μπάγερν Μονάχου να αναγκάζει τους ερυθρόλευκους να σουτάρουν συνεχώς από την περιφέρεια, σημείο από το οποίο και... έσπασαν τα καλάθια, μετρώντας 9/33 (!) τρίποντα (27.3%).

Οι Πειραιώτες αναλώθηκαν σε πολλά τρίποντα, αδυνατώντας να βρουν λύσεις μέσα στη ρακέτα. Και όλα αυτά σε αντίθεση με τους Γερμανούς, οι οποίοι ήταν εντυπωσιακά αποτελεσματικοί από τα 6.75 μέτρα, μετρώντας 9/11 (81.8%) σουτ.

Οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό από την δεύτερη περίοδο και μετά και από τη στιγμή που πήραν το προβάδισμα στο σκορ εκτόξευσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, ελέγχοντας το παιχνίδι. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας παρουσίασαν αδυναμίες στην άμυνα κυρίως στη δεύτερη και στη τρίτη περίοδο, όπου δέχτηκαν 25 και 27 πόντους αντίστοιχα, ύστερα από την ικανοποιητική πρώτη περίοδο (12-8).

Για ακόμη ένα φιλικό οι Πειραιώτες είχαν αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (9/18) και δεν κατάφεραν να βρουν λύση τόσο στο μαρκάρισμα του Σαβάνοβιτς στο "4", ο οποίος έφτασε τους 21 πόντους στο ματς, όσο και σε εκείνο του δραστήριου Τόμπσον (15π). Ο Λοτζέσκι έπαιξε μόλις για 7 λεπτά στο παιχνίδι, καθώς στο πρώτο μέρος δέχτηκε χτύπημα στη μέση και ο κόουτς Σφαιρόπουλος αποφάσισε να τον προφυλάξει ενόψει της συνέχειας

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε να προσφέρει θέαμα, με τις καλές άμυνες να υπερισχύουν. Οι δύο ομάδες βέβαια ήταν ιδιαίτερα άστοχες στην επίθεση, με την Μπάγερν να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι στο 5' (5-2) και τον Ολυμπιακό να ελέγχει τα ριμπάουντ. Οι Στρόμπερι και Τσαϊρέλης έδωσαν επιθετική ώθηση, με τους Πειραιώτες να πιέζουν στην άμυνα και τον κόουτς Σφαιρόπουλο να κάνει ροτέισον στους παίκτες του. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με 12-8.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός στο 13' ήταν στο +6 με σουτ από την περιφέρεια, με τους Πειραιώτες να πιέζουν σε ολόκληρο το γήπεδο, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε η αντίδραση της Μπάγερν. Ο εξαιρετικός Σαβάνοβιτς πήρε το... όπλο του, βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, κερδίζοντας και τις μάχες μέσα στη ρακέτα, με τους Γερμανούς στο 16' να προηγούνται για πρώτη φορά στο ματς (19-21), φτάνοντας και στο +6 (22-28) με τον Τόμπσον. Η Μπάγερν είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, βγάζοντας και καλές άμυνες, με τους Πειραιώτες να αναλώνονται σε λάθη και σε άστοχα σουτ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Γερμανούς να προηγούνται με 24-33 στο σκορ, με τους ερυθρόλευκους να έχουν δεχτεί 25 πόντους στη δεύτερη περίοδο, γεγονός που εξόργισε τον κόουτς Σφαιρόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αναζητούσε μία αντίδραση, αλλά η Μπάγερν Μονάχου άρχιζε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +15 (26-41) με τον Σαβάνοβιτς. Οι ερυθρόλευκοι ήταν απελπιστικά άστοχοι από τα 6.75 μέτρα, αδυνατώντας να βρουν λύσεις μέσα στη ρακέτα, σκοράροντας με το σταγονόμετρο, με τον "δαιμόνιο" Σέρβο φόργουορντ να δημιουργεί συνεχώς προβλήματα στην ερυθρόλευκη άμυνα, φτάνοντας τους 19 πόντους στο 25' (29-43). Οι Πειραιώτες είχαν προβλήματα στα μετόπισθεν, με τους Γερμανούς παράλληλα να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, τελειώνοντας την τρίτη περίοδο (13-27) όντας στο +23 (37-60).

Στη τελευταία περίοδο το παιχνίδι έδειχνε να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Ολυμπιακός δεν παρουσίασε σημάδια αντίδρασης. Ο Γιανγκ πήρε για κάποια στιγμή μπρος στην επίθεση, αλλά οι Γερμανοί συνέχιζαν να είναι "καυτοί" από τη περιφέρεια, μετρώντας 9/11 τρίποντα στο 35', όντας στο +24 (44-68) στο 36'. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ο Παπαπέτρου βρήκε ρυθμό στην επίθεση, σημειώνοντας συνεχόμενα σουτ, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει απλά να ροκανίσει την διαφορά και την Μπάγερν Μονάχου να κερδίσει το ματς με σκορ 60-77.

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 24-33, 37-60, 60-77

Ανά δεκάλεπτο: 12-8, 12-25, 13-27, 23-17

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9π-9ρ, Παπαπέτρου 11π-3/5τρ, Στρόμπερι 9π-2ασ, Τσαϊρέλης 5π-4λ, Τολιόπουλος 2π, Αγραβάνης 10π-3/10τρ, 4ρ, Μάντζαρης 4λ, Καββαδάς 2π, Καλαμπόκης, Λοτζέσκι 3π, Αθηναίου 9π-1/7τρ.

Μπάγερν Μονάχου(Πέσιτς): Ρίβερς 6 (2), Τόμπσον 15 (1), Σέλφερθ 6, Ρένφρο 1, Ζίπσερ 5, Σαβάνοβιτς 21 (3), Γκαβέλ 5, Μέιρ, Τέιλορ 11 (2), Μπράιαντ 7 (1).