ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Δύο λάθη στέρησαν την νίκη στον Ολυμπιακό από την Μπεσίκτας

Δύο λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα κόστισαν στον Ολυμπιακό, με την Μπεσίκτας να παίρνει την νίκη στο τέλος με 70-65. Εμφάνισε αδυναμίες στην επίθεση, ξεχώρισαν οι Ρόμπερτς (14π, 4ασ) και Μιλουτίνοβ (12π, 5ρ).

Σε ένα φιλικό παιχνίδι που ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε δίχως τους Σπανούλη (τενοντίτιδα στο γόνατο), Παπανικολάου (επέμβαση στον αστράγαλο) και Στρέλνιεκς (έμεινε εκτός για προληπτικούς λόγους, καθώς έχει κάκωση στον ώμο), οι Πειραιώτες γνώρισαν την ήττα από την Μπεσίκτας με 70-65, για το τουρνουά που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +4 (65-61) με τρίποντο του Αγραβάνη στο 1'47'' πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά ακολούθως πρώτα το τρίποντο του Κλαρκ (65-66) στα 21'' πριν την λήξη και δύο καθοριστικά λάθη από τους Μάντζαρη και Ρόμπερτς, στέρησαν από τον Ολυμπιακό την δυνατότητα να φτάσει στην νίκη. Οι "ερυθρόλευκοι" εμφάνισαν αμυντικές αδυναμίες στην τελευταία περίοδο, δεχόμενοι 23 πόντους, ενώ τους κόστισε και το γεγονός πως ήταν αρκετά άστοχοι κοντά στο καλάθι (12/34 δίποντα-35.3%, 8/24 τρίποντα-33.3%, 17/23 βολές-73.9%). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν αργή σε αρκετές επιθέσεις της και δεν κατάφερε να τρέξει, αλλά και να λειτουργήσει ομαδικά, όπως θα ήθελε και σκοπεύει να παίξει μπάσκετ στην φετινή σεζόν.

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν για κορυφαίο τους παίκτη τον Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 14 πόντους (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές) και 4 ασίστ, σε 29 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο εξαιρετικός Νίκολα Μιλουτίνοβ που συνείσφερε σε σκορ και ριμπάουντ (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ενώ πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και ο Παπαπέτρου (8 πόντοι, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ). Οι Πειραιώτες έχασαν την μάχη στα ριμπάουντ (32-38), ενώ είχαν αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (12/13). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμασε τον Τόμπσον και στην θέση "2".

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τους Μάντζαρη, Ρόμπερτς, Τόμπσον, Τιλί και Μιλουτίνοβ, με τους Πειραιώτες να είναι άστοχοι στην επίθεση, δοκιμάζοντας κυρίως το χέρι τους από την περιφέρεια, με την Μπεσίκτας παράλληλα να βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα, παίρνοντας το προβάδισμα με 11-2 στο 5'. Οι Τούρκοι έλεγχαν τον ρυθμό, αλλά στην συνέχεια οι "ερυθρόλευκοι" ανέβασαν την απόδοση τους. Αξιοποίησαν μέσα στην ρακέτα τον Μιλουτίνοβ, ενώ οι Πρίντεζης και Παπαπέτρου έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους, σκοράροντας στον αιφνιδιασμό και από την περιφέρεια αντίστοιχα (12-15), με το 12-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Τολιόπουλο, Ρόμπερτς, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μακλίν. Ο νεαρός Έλληνας γκαρντ με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (17-17), ενώ ο Μακλίν έγινε σημείο αναφοράς μέσα στην ρακέτα, δίνοντας στο 14' για πρώτη φορά το προβάδισμα (19-17) στους Πειραιώτες. Στο 18' ο Τόμπσον με τρίποντο έφερε τους "ερυθρόλευκους" στο +5 (29-24), αλλά ακολούθως η Μπεσίκτας αντέδρασε, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα (31-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα 20λεπτο που οι φιναλίστ της EuroLeague είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Στην τελευταία περίοδο, η Μπεσίκτας βρήκε ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί με +5 (52-57) με τον Βεϊσέλογλου. Στην συνέχεια, όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, ανακτώντας το προβάδισμα με το τρίποντο του Παπαπέτρου και με βολές του Αγραβάνη (59-58 στο 35'). Ο Ρόμπερτς στο 37' έφερε στο +4 (62-58) τους Πειραιώτες, ο Αγραβάνης με μεγάλο τρίποντο (65-61) διατήρησε την διαφορά (στο 1'47'' πριν την λήξη), αλλά ακολούθως στα 21'' πριν το τέλος, ο Κλαρκ σημείωσε ένα μεγάλο τρίποντο, διαμορφώνοντας το 66-65. Στα επόμενα δευτερόλεπτα ο Μάντζαρης έδωσε κακή πάσα στην επαναφορά και ο Βεϊσέλογλου σκόραρε και πάλι, ενώ ακολούθως ο Ρόμπερτς έχασε την μπάλα, με τους Τούρκους να φτάνουν στην νίκη με 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 31-32, 48-47, 65-70

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 4 (1/3 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 3 (0/1 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Παπαπέτρου 8 (0/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Αγραβάνης 8 (1/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Τιλί 2 (1/1 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάντζαρης (0/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 14 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης, Τόμπσον 8 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ).

Μπεσίκτας (Σαρίτσα): Μπότραϊτ 9(3 ), Αλ, Γκιουλέρ 3, Κλαρκ 7(1), Γκεγίκ, Βεϊσέλο 8(1), Μουτάφ, Στρόμπερι 17(1), Λίμα 6, Ντίμπλερ 8(2), Γουίμς 2, Σανλί 10.