ΚΑΒΑΛΑ

Φιλική νίκη για την "Αγία Μαρίνα"

Φιλική νίκη με 71-66 εναντίον της Ρουστάβι από τη Γεωργία πέτυχε η Ε.Κ.Καβάλας εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Basket League, στο πλαίσιο φιλανθρωπικού αγώνα για το Ίδρυμα "Αγία Μαρίνα".

H Ε.Κ.Καβάλας πέτυχε φιλική νίκη με 71-66 εναντίον της Ρουστάβι από τη Γεωργία εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Basket League, στο πλαίσιο φιλανθρωπικού αγώνα για το Ίδρυμα "Αγία Μαρίνα".

Σε ένα παιχνίδι όπου ο τεχνικός της Καβάλας Γιάννης Τζήμας είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στον νεαποκτηθέντα σούτινγκ γκαρντ του τον Νίκο Λίβα.

Στο αγωνιστικό τμήμα η Ρουστάβι ξεκίνησε δυνατά και βρέθηκε μπροστά με 19-18 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Τζήμας που θέλησε να ξεκουράσει κάποιους παίκτες και δη τον Γιάννη Δεμερτζή, είδε την ομάδα του να βελτιώνεται στο δεύτερο δεκάλεπτο και να κλείνει το ημίχρονο με +11 (44-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρουστάβι έτρεξε ένα σερί υπέρ με 0-7 (51-50) στο 1.58’’ πριν από το τέλος, όμως η Καβάλα επανήλθε και το έκλεισε με το υπέρ της 54-50. Κι όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 10 (64-54) στο 34΄ για να νικήσουνε με 71-66.

Τους πόντους για την ομάδα της Καβάλας πέτυχαν οι: Γκόρντον 8(2), Ταπούτος 9(3), Κοστόφ 11(1), Βελισσαρίου 2, Κέμπ 13, Φαν Ντε Μάρς 13, Λίβας, Τζόουνς 4, Μέντλιν 2, Καλαϊντζίδης 5(1).