ΑΡΗΣ

Νίκησε την Γκιρεσούν Μπελεντίγε ο Άρης

ΦΙΛΙΚΟ / ΑΡΗΣ - ΛΟΥΚΟΙΛ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
ΦΙΛΙΚΟ / ΑΡΗΣ - ΛΟΥΚΟΙΛ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με τους Βον και Αθηναίου να τον οδηγούν στο σκοράρισμα, ο Άρης επιβλήθηκε με 87-82 της Γκιρεσούν Μπελεντίγε , στο τελευταίο του φιλικό στο διεθνές τουρνουά της Προύσας στο οποίο πήρε μέρος.

Δύο ήττες και μία νίκη είναι ο τελικός απολογισμός του Άρη από τα φιλικά στην Προύσα όπου βρέθηκε για να πάρει μέρος στο διεθνές Τουρνουά της Τόφας. Μετά τις ήττες από Τόφας και Σακάρια, οι "κίτρινοι" επιβλήθηκαν της Γκιρεσόν Μπελεντίγε με 87-82, κλείνοντας με θετικό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στην γειτονική χώρα.

Ο Βον με 17 πόντους και ο Αθηναίου με 16 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη, που συνολικά είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αφού από 11 πόντους σημείωσαν και οι Μοράντ, Μούρτος και Βασιλόπουλος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει ισόπαλες τις δύο ομάδςε με 22-22. Τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ στην συνέχεια, με τους Τούρκους να καταφέρνουν σταδιακά να πάρουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και να προηγηθούν με 41-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ο Άρης ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του και έμεινε κοντά στο σκορ, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει την Γκιρεσούν Μπελεντίγε να προηγείται με 63-62. Στην τέταρτη περίοδο, πάντως, ήταν η σειρά του Άρη να πάρει την πρωτοβουλία και να ξεφύγει με 81-74 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-41, 62-63, 87-82

ΑΡΗΣ: Βον 17 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 7, Πουλιανίτης 4, Δίπλαρος, Χρηστίδης 3, Μούρτος 11, Αθηναίου 16 (4), Μοράντ 11, Βασιλόπουλος 11, Ουίβερ5

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝ ΜΠΕΛΕΝΤΙΓΕ: Μπόιντον 25(3), Απαϊντίν 1, Γκάμπριτς, Τσκιράν 8(2), Μπεσόκ 8(1), Νικολόφ 2, Γκάγκιτς 7, Τσαντεκόν 10, Μαρίνκοβιτς 15, Γιλμάζ 4, Τζέιμς 2