ΑΡΗΣ

Κουράστηκε στο δεύτερο μέρος και έχασε από τη Σακάρια ο Άρης

WWW.TOFASSPOR.COM

Νέα ήττα στην Τουρκία για τον Άρη. Αυτή τη φορά, οι κιτρινόμαυροι "λύγισαν" απέναντι στη νεοφώτιστη στη μεγάλη κατηγορία Σακάρια (77-65) για το τουρνουά της Προύσας.

Μία μέρα μετά το άσχημο αποτέλεσμα στο ματς με την Τόφας, ο Άρης γνώρισε και νέα ήττα, αυτή τη φορά από τη νεοφώτιστη στην πρώτη κατηγορία του τουρκικού μπάσκετ Σακάρια. Το τελικό 77-65 προέκυψε από την κάκιστη εμφάνιση των κιτρινόμαυρων στην τέταρτη περίοδο (24-11 το επί μέρους σκορ), η οποία με τη σειρά της εξηγείται από τα βαριά πόδια των παικτών του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Με τους Χρηστίδη, Μούρτο και Βασιλόπουλο (που έπαιξε 34 λεπτά!) να ξεχωρίζουν και τους Αθηναίου - Μοράντ να δίνουν ελάχιστα πράγματα στην επίθεση, ο Άρης δεν άντεξε, δεν είχε δυνάμεις για να διεκδικήσει τη νίκη και η "μικρή", αλλά πολύ δυνατή Σακάρια του εξαιρετικού Γιάνκοβιτς (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ) πήρε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 39-39, 53-54, 77-65

ΣΑΚΑΡΙΑ (Ερνάκ): Γιάνκοβιτς 21 (8/10 δίποντα, 5/11 βολές, 10 ριμπάουντ), Σανλί 1, Μπιρσέν 7, Οζντογκάν 3 (1), Κορκμάζ 12 (1), Φολ 5, Χάρις 4, Γκονλούμ 4, Κιρτσαλί, Ονέν 7, Πράιορ 8 (1), Μπουθ 5 (1)

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Βον 12 (2), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Πουλιανίτης 5 (1), Δίπλαρος 4 (1), Χρηστίδης 11, Μούρτος 10, Αθηναίου 2, Μοράντ, Βασιλόπουλος 7 (1), Γουίβερ 10