ΜΠΑΣΚΕΤ

Άρης - Κατάγια 70-79: Κάζο για τους κίτρινους

Ο Άρης στην πρεμιέρα της φάσης των Ομίλων του FIBA Europe Cup δέχθηκε το... χαστούκι από την Κατάγια, η οποία έφυγε νικήτρια με 79-70 από το Αλεξάνδρειο.

Ο Άρης θα μπορούσε να είχε εύκολο έργο απέναντι στην Κατάγια, αλλά στην 1η "στροφή" της φάσης των ομίλων του FIBA Europe Cup έπαιξε μπάσκετ μόνο για ένα δεκάλεπτο και η φινλανδική ομάδα τον νίκησε με 79-70 στο Αλεξάνδρειο.

Ο MVP

Ο Βίνσεντ Σίμπσον με 13 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Κατάγια, η οποία επέστρεψε από το -15 (29-14, 9') για να πάρει τη νίκη επί του Άρη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο ήταν διπρόσωπος, όπως αποδεικνύεται και από την στατιστική καταγραφή των προσπαθειών του. Οι γηπεδούχοι είχαν 8/10 δίποντα και 4/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτα μέτρησαν 3/11 σουτ μέσα από την γραμμή των 6,75 μέτρων και 1/4 πίσω από αυτήν. Η αστοχία του Άρη συνεχίστηκε και στο β' ημίχρονο, ενώ οι κίτρινοι μάζεψαν 20 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκαν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Άρης εμφανίστηκε με δύο πρόσωπα στο πρώτο ημίχρονο κι έδωσε δικαιώματα με την εμφάνισή του. Οι "κίτρινοι" ήταν το φαβορί απέναντι στην φινλανδική ομάδα και στο "καλημέρα" του αγώνα έδειξαν πως ήταν διατεθειμένοι να... καθαρίσουν από νωρίς. Η ομάδα του Βαγγέλη έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση - στην α' περίοδο είχε 8/10 δίποντα και 4/7 τρίποντα - και βρίσκοντας πόντους στο τρανζισιον χρειάστηκε μόλις 4' για να βρεθεί στο +10 (14-4). Ο Άρης έφτασε ως το +15 (29-14), ενώ η συμπλήρωση των 10' τον βρήκε να προηγείται με 29-16. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους, ο Μάλινγκς δημιούργησε προβλήματα στους κίτρινους και η Κατάγια στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου ισοφάρισε (33-33), ενώ στο 16' πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (33-34). Ο Άρης μάλιστα πέρασε το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου κυνηγώντας στο σκορ, αλλά ο Τζόουνς με buzzer beater τρίποντο διαμόρφωσε το 42-42 (20').

Ο Μπελ στις αρχές του δευτέρου ημίχρονο φώναξε και πάλι "παρών" οδηγώντας τον Άρη στο 46-43 (22'), αλλά οι συμπαίκτες του δεν ακολούθησαν το "πρόσταγμά" του. Οι κίτρινοι αντιμετώπισαν προβλήματα και στις δύο πλευρές και η Κατάγια ξέφυγε δύο φορές με 7 πόντους (49-56 στο 27' και 51-58 στο 28'), ενώ η συμπλήρωση των 30' την βρήκε στο +5 (53-58).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ:Δεν είχε αρκετό κόσμο το Αλεξάνδρειο, αλλά οι φίλοι του Άρη που βρέθηκαν σε αυτό φρόντισαν το γήπεδο να έχει παλμό. Οι πιο πολλοί φίλοι του Άρη δεν σταμάτησαν να τραγουδούν ως το άκουσμα της κόρνας της λήξης, αλλά κάποιοι εξ αυτών απογοητευμένοι από την εικόνα της ομάδας τους μετά το τέλος του αγώνα αποδοκίμασαν τους κίτρινους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βούτσκοβιτς (Σλοβενία), Τσαϊκόφσκι (Ουκρανία), Μιτρόφσκι (ΠΓΔΜ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79

ΑΡΗΣ (ΑΓΓΕΛΟΥ): Μπελ 18 (1), Μπχωρίδης 2, Φλιώνης, Κάιζερ 17 (6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Νταλό 4 (1), Χάρις 6 (2), Τζόουνς 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΓκί 6 (2/8 βολές), Βεργίνης 2.

ΚΑΤΑΓΙΑ (ΣΤΕΝ): Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Σεπάλα 9 (2), Σίμπσον 13 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ράιτ 11, Χεράλα, Χουολίλα 6, Πάλμι 11 (1), Περτού, Βαντάγια 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/45 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 9/20 βολές, 24-20 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Κατάγια: 24/47 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 10/17 βολές, 26-15 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Άρης στην 2η "στροφή" του Group G θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ντνίπρο (24/10), ενώ η Κατάγια θα αντιμετωπίσει στην Βουλγαρία την Λουκόιλ Λέφσκι (23/10).

Photo credits: Eurokinissi