ΑΕΚ

Βόννη - ΑΕΚ 86-90: Βασίλισσα στο τέλος, με Νίμπουρκ στους 8 του BCL

Πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 90-86 μέσα στην Βόννη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του BCL. Με τη Νίμπουρκ για το Final Four.

Σε ένα παιχνίδι που αποφασίστηκε να διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών τρεις ώρες πριν από το τζάμπολ και για τρεις περιόδους πήγαν όλα στραβά, η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα, επιβλήθηκε με 90-86 της Βόννης και προκρίθηκε στα προημιτελικά του BCL όπου θα αντιμετωπίσει τη Νίμπουργκ με φόντο το Final Four της διοργάνωσης.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΒΟΝΝΗ: Στέφανος Μακρής

Η ΑΕΚ παρασύρθηκε στον ρυθμό των Γερμανών για τρεις περιόδους. Στην τέταρτη περίοδο όμως ήταν... ΑΕΚ και με τον Νίκο Γκίκα να της δίνει αυτό που της έλειψε με μαζεμένους πόντους έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Στην συνέχεια, ανέλαβαν δράση ο Μάρκους Σλότερ (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Κιθ Λάνγκφορντ (25 πόντοι). Δεν έπαιξε στο δεύτερο μέρος ο Κέντρικ Ρέι, που πέρασε ένα δύσκολο βράδυ με ενοχλήσεις στο στομάχι.

Ο MVP

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, αλλά ο MVP ήτανο Μάρκους Σλότερ. Ο Αμερικανός σέντερ τα έκανε όλα στην άμυνα και παράλληλα σημείωσε μεγάλα καλάθια στην επίθεση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19/30 βολές, έναντι 27/32 των Γερμανών. Όπως δεν στοίχισε ούτε το γεγονός ότι οι Γερμανοί είχαν 21 ασίστ έναντι 10 της ΑΕΚ, αφού την ίδια στιγμή είχαν 19 λάθη έναντι 7 της “Ένωσης”

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το παιχνίδι να πηγαίνει σε γρήγορο τέμπο και τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ, μέχρι να ξεφύγει με 13-9 η Βόννη χάρη σε ένα μικρό σερί 5-0. Δεν ξέφυγε όμως ποτέ ε μεγαλύτερη διαφορά, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 24-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα, περνώντας μπροστά με 3 πόντους (30-33 και 36-39). Κάπου εκεί όμως αντέδρασε η Βόννη. Η γερμανική ομάδα ανέβασε το τέμπο του αγώνα και η ΑΕΚ παρασύρθηκε. Αποτέλεσμα ήταν ένα σερί 7-0 των Γερμανών για το 43-39, ενώ λίγο αργότερα ξέφυγαν με 49-43, πριν μειώσει σε 49-45 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με κάρφωμα ο Σλότερ.

Η Βόννη ξεκίνησε εκρηκτικά την τρίτη περίοδο και με 6 σερί πόντους του Σλόαν ξέφυγε με 55-45. Η ΑΕΚ αντέδρασε όμως άμεσα και σφίγγοντας την άμυνά της κατάφερε να μειώσει σε 64-62, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι τελικά 66-62.

Στην τέταρτη περίοδο ο Γκίκας έδωσε ρυθμό και με 8 σερί πόντους έφερε το παιχνίδι στα ίσα (70-70) πριν έρθει ο Σλότερ και κάνει το 70-73. Έκτοτε το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, μέχρι ο Σλότερ να κάνει το 77-81 με καλάθι και φάουλ. Η ΑΕΚ δεν ξανάχασε το προβάδισμα και παίζοντας μεγαλες αμυνες πήρε τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το γήπεδο ήταν άδειο, αφού περίπου τρεις ώρες πριν από τον αγώνα ανακοινώθηκε ότι ο αγώνας θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Λανζαρίνι, Μάριτσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-23, 49-45, 66-62, 86-90

ΒΟΝΝΗ (Βόιτ): Μπρούνινγκ 12 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρεζίερ 6 (1/6 σουτ), ΜακΚίνι-Τζόουνς 18 (5/9 δίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίμονς 8 (1), Σλόαν 14 (3), Μπράουν 9 (2), Μπαρτόλο 4, Σαϊμπού 9, Σούμποτιτς 6

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάνγκφορντ 25 (5/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/8 βολές), Ματσιούλις 3, Σλότερ 17 (6/7 δίποντα, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Ζήσης 6, Τσάλμερς 6, Χρυσικόπουλος 6, Γκίκας 8 (2), Γκραντ 3, Ρέι 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Βόννης: 19/32 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 27/32 βολές, 39 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 25/44 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 19/30 βολές, 33 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 13 επιθετικά), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη