FIBA WORLD CUP

Ρωσία - Νιγηρία 82-77: Δεν έχει σταρ, έχει όμως ομάδα

FIBA FIBA

Η Ρωσία βρέθηκε πίσω στο σκορ με οκτώ πόντους διαφορά στο 35', ωστόσο νίκησε τη Νιγηρία 82-77 στο ντέρμπι του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ρωσία δεν έχει ξεκάθαρο ηγέτη. Δεν έχει τον Σβεντ, δεν έχει τον Μόζγκοβ, ούτε καν τον Μπολομπόι. Έχει όμως μία καλά δουλεμένη ομάδα και στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας έδειξε ότι είναι ικανή να προχωρήσει στην δεύτερη φάση, καθώς επικράτησε της φιλόδοξης Νιγηρίας με 82-77 για τον 2ο όμιλο της διοργάνωσης.

Τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς (Κουλάγκιν 16, Βοροντσέβιτς 14, Ζούμπκοβ 12, Φριτζόν 11), η οποία έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά χρειάστηκε εν τέλει να γυρίσει διαφορά οκτώ πόντων στα τελευταία λεπτά για να φτάσει στη νίκη.

Η Νιγηρία, από την άλλη, στηρίχθηκε σχεδόν αποκλειστικά σε έξι παίκτες σε όλο το ματς, τους Οκότζι (18), Ιροέγκμπου (12), Βίνσεντ (11), Μέτου (10), Αμίνου (10) και Νουόρα (10), χάνοντας ένα σημαντικό παιχνίδι.

Ο MVP

Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς βοήθησε την Ρωσία χάρις στην εμπειρία του και τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 5/8 σουτ και δύο κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο φόργουορντ της ΤΣΣΚΑ είχε ακόμα 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 25'27''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Ρωσία ευστόχησε σε 11 από τα 27 τρίποντα που επιχείρησε, την ώρα που η Νιγηρία είχε μόνο 7/21. Η ομάδα του Μπαζάρεβιτς είχε επίσης 20 ασίστ και υποχρέωσε τους Νιγηριανούς σε 21 λάθη.

FIBA FIBA

Ο ΑΓΩΝΑΣ

"Τρελή" εξέλιξη είχε ο πρώτος αγώνας του 2ου ομίλου. Η Ρωσία μπήκε εξαιρετικά στο ματς, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά από το 7ο λεπτό (18-7) και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς άντεξε για πολλή ώρα στην πίεση των Νιγηριανών, ωστόσο στο τέλος της τρίτης περιόδου οι Αφρικανοί ισοφάρισαν (58-58), δημιουργώντας "άλλο" ματς για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Νιγηρία έμοιαζε μάλιστα να είναι καβάλα στο άλογο όταν προηγήθηκε με 63-71 στο 35', κάπου εκεί όμως "κόλλησε" τελείως στην επίθεση. Οι Ρώσοι έκαναν σερί 10-0, ανέκτησαν το προβάδισμα με 73-71 στο 38' και στο τελευταίο λεπτό είχαν 7/8 βολές (με τον Βοροντσέβιτς να κάνει το σκορ 79-75 στα 13,3''), κρατώντας σφιχτά τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 40-35, 58-58, 82-77.

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Αντόνοβ 7, Μπαμπούριν 3 (1), Φριτζόν 11 (3/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 κλεψίματα), Ίβλεβ 2 (3 κλεψίματα), Καράσεβ 8 (1), Κουλάγκιν 16 (0/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές), Κουρμπάνοβ 9 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μοτοβίλοβ, Σόπιν, Βάλιεβ, Βοροντσέβιτς 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ζούμπκοβ 12 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή).

ΝΙΓΗΡΙΑ (Νουόρα): Αμίνου 10 (5 ριμπάουντ), Ντιόγκου, Ιροέγκμπου 12, Μέτου 10 (6 ριμπάουντ), Νουόρα 10 (2), Οκότζι 18 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 5 λάθη), Οκόγιε, Ούντο, Ούζο 6, Βίνσεντ 11 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρωσίας: 15/34 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 19/24 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 18 λάθη, 12 κλεψίματα, - κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Νιγηρίας: 17/35 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 22/27 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 21 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Η Ρωσία θα αντιμετωπίσει την Κορέα (2/9, 15:30) για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου. Η Νιγηρία, από την άλλη, θα τεθεί αντιμέτωπη με την Αργεντινή (2/9, 11:30).