FIBA WORLD CUP

Πολωνία - Βενεζουέλα 80-69: Με το δεξί η ομάδα του Τέιλορ

FIBA FIBA

Η Πολωνία νίκησε εύκολα την Βενεζουέλα 80-69 στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, έχοντας κορυφαίους τους Πονίτκα, Σοκολόβσκι.

Ιδανικό ξεκίνημα στο Παγκόσμιο Κύπελλο και δη στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης έκανε η Πολωνία. Η ομάδα του Μάικ Τέιλορ έλεγξε απόλυτα τον αγώνα με την Βενεζουέλα από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά, προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά και έφτασε εύκολα στη νίκη με 80-69.

Οι Μίχαλ Σοκολόβσκι (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Ματέους Πονίτκα (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Πολωνίας, η οποία είχε συνολικά πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μετά το 12ο λεπτό. Από την Βενεζουέλα, η οποία προηγήθηκε για τελευταία φορά στο 11' (24-26), ξεχώρισαν ο Τσούριο (15 πόντοι) και ο Κολμενάρες (14 πόντοι).

Ο MVP

Ο Μίχαλ Σοκολόβσκι έκανε σχεδόν αψεγάδιαστο παιχνίδι. Πέτυχε 16 πόντους με 7/9 σουτ, μάζεψε 9 ριμπάουντ και είχε ακόμα μία ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο σε 21'32''. Στο διάστημα που έπαιξε ο Πολωνός γκαρντ/φόργουορντ η ομάδα του είχε +22.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Πολωνία πέτυχε 80 πόντους και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη, παρότι σούταρε με ποσοστό 42%. Αυτό συνέβη διότι κράτησε την Βενεζουέλα ακόμα πιο χαμηλά (39%), ενώ πήγε και 25 φορές στην γραμμή των ελευθέρων βολών (έναντι μόλις 11 των Νοτιοαμερικανών). Η Βενεζουέλα δεν εκτέλεσε ούτε μία βολή στο δεύτερο ημίχρονο.

FIBA FIBA

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μετά το ανταγωνιστικό -και άκρως παραγωγικό- πρώτο δεκάλεπτο (22-24) η Πολωνία ανέλαβε για τα καλά τα ηνία της αναμέτρησης. Η ομάδα του Μάικ Τέιλορ, με τους Πονίτκα και Σοκολόβσκι να δείχνουν τον δρόμο, "έτρεξε" ένα επιμέρους 14-2 από το 11' έως το 15' και μετέτρεψε το 22-26 σε 36-28, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα οκτώ πόντων (44-36).

Η Βενεζουέλα μπήκε καλά στο δεύτερο μισό του αγώνα, πέτυχε τους πρώτους έξι πόντους και μείωσε την διαφορά σε 44-42 (22'), στη συνέχεια όμως οι Πολωνοί απάντησαν με ένα επιμέρους 16-4, που έκανε το σκορ 60-46 στο 28'. Αυτή δεν ήταν πάντως η μέγιστη διαφορά στο ματς για την Πολωνία, η οποία ξέφυγε ακόμα και με +16 (73-57 στο 35') και δεν απειλήθηκε μέχρι τέλους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 44-36, 60-51, 80-69.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Μπαλτσερόβσκι, Τσελ 12 (2/7 τρίποντα), Γκρουσέτσκι 3 (1), Χρίτσανιουκ 10 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόσαρεκ 2, Κούλιγκ 2 (0/7 σουτ, 2/4 βολές), Πονίτκα 15 (3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 9/11 βολές), Σλότερ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σοκολόβσκι 16 (2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Βατσίνσκι 13 (2).

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (Ντούρο): Μπέθελμι, Καρέρα 5, Τσούριο 15 (3/9 τρίποντα), Κολμενάρες 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκρατερόλ, Γκιγιέντ 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Λιούις 12 (2), Πέρες 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Ρουίς 5 (10 ριμπάουντ), Βάργκας Γκρ. 5, Βάργκας Χ. 2, Σαμόρα 5 (1/6 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Πολωνίας: 19/38 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 18/25 βολές, 42 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 16 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βενεζουέλας: 19/39 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 7/11 βολές, 39 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Η διοργανώτρια Κίνα θα είναι η αντίπαλος της Πολωνίας (2/9, 15:00) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου. Η Βενεζουέλα, από τη μεριά της, θα αντιμετωπίσει την Ακτή Ελεφαντοστού (2/9, 11:00).