FIBA WORLD CUP

Παγκόσμιο Κύπελλο: Ο Χουέρτας, τα 62 τρίποντα και ο νόμος των ισχυρών

Η αποτίμηση της 1ης ημέρας στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Επιβλητικές εμφανίσεις από τα μεγάλα φαβορί, τις νίκες της πρεμιέρας η Ρωσία και το Πουέρτο Ρίκο.

Η πρεμιέρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας περιείχε λίγο απ' όλα. Ευρείες νίκες από τα ακλόνητα φαβορί της ημέρας (Ισπανία, Αργεντινή, Σερβία και Ιταλία), ένα σπουδαίο ντέρμπι (Ρωσία-Νιγηρία) και μία μεγάλη ανατροπή από το Πουέρτο Ρίκο. Νικηφόρα πρεμιέρα έκαναν ακόμα η διοργανώτρια Κίνα και η Πολωνία, σε δύο παιχνίδια που πέρασαν πάντως σε δεύτερη μοίρα.

Ας δούμε όμως αναλυτικά τι έγινε σε Πεκίνο, Γουχάν, Γκουανγκτσόου και Φοσάν στο πλαίσιο της 1ης ημέρας του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΤΟ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Έγινε στον 3ο όμιλο και στην Γκουανγκτσόου, όπου το Πουέρτο Ρίκο ανέτρεψε διαφορά 19 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο (και 11 στα τελευταία δύο λεπτά) και νίκησε το Ιράν 83-81 με καλάθι του Μοχίκα 0,7'' πριν από τη λήξη, κάνοντας ταυτόχρονα σημαντικό βήμα για πρόκριση στους "16" της διοργάνωσης.

Δείτε τι έγινε στο τελευταίο λεπτό:

Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Την σημείωσε η Ρωσία, η οποία επικράτησε της Νιγηρίας με 82-77 έπειτα από ένα άκρως συναρπαστικό παιχνίδι με διπλή ανατροπή στην τελευταία περίοδο (από το -11 η Νιγηρία, από το -8 η Ρωσία). Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς έκανε βήμα πρόκρισης στους "16", εν αντιθέσει με τους Νιγηριανούς, που χρειάζονται πλέον 2/2 στους αγώνες με την Αργεντινή και την Κορέα για να ελπίζουν.

Ο MVP ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Ο Μοχίκα ήταν ο ήρωας του Πουέρτο Ρίκο με το νικητήριο σουτ κόντρα στο Ιράν, αλλά ο καλύτερος παίκτης του ήταν ο Νταβίντ Χουέρτας. Χωρίς τον παλιό παίκτη του Αμαρουσίου (από τη σεζόν 2010/11) η ομάδα του Εντι Κασιάνο δεν θα κέρδιζε ποτέ το παιχνίδι. Ο Χουέρτας πέτυχε 13 από τους 32 πόντους του στην τελευταία περίοδο, συμπεριλαμβανομένων και των τριών συνεχόμενων τρίποντων που έδωσαν στο Πουέρτο Ρίκο το προβάδισμα με 78-81 στο τελευταίο λεπτό.

Η... ΑΚΑΡΠΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Ο Ρικάρντο Ράτλιφ (ή Γκούνα Ρα, όπως έχει μετονομαστεί πλέον) πέτυχε 31 πόντους με 10/21 σουτ και 9/12 βολές, ενώ μάζεψε ακόμα 15 ριμπάουντ. Είχε τον 2ο καλύτερο απολογισμό της πρεμιέρας στον δείκτη αξιολόγησης (+33), πίσω μόνο από τον Χουέρτας (+34). Ωστόσο, η Κορέα ηττήθηκε με 95-69 από την Αργεντινή και ο Ράτλιφ είχε -31 στο "+/-".

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Η Ιταλία, η Αργεντινή, η Σερβία και η Ισπανία, τα τρία μεγάλα φαβορί της ημέρας, κέρδισαν τους αγώνες τους (με Φιλιππίνες, Κορέα, Αγκόλα και Τυνησία αντίστοιχα) με συνολική διαφορά 157 πόντων. Έβαλαν μάλιστα και οι τέσσερις ομάδες μαζί 62 τρίποντα σε 115 προσπάθειες, ήτοι 53,9% στο ποσοστό ευστοχίας!

Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Η Κίνα ευστόχησε μόνο σε ένα από τα 10 τρίποντα που επιχείρησε στον αγώνα με την Ακτή Ελεφαντοστού. Κι όμως, επικράτησε με 70-55. Οι Φιλιππίνες, από την άλλη, έχασαν τα πρώτα 17 τρίποντα που επιχείρησαν στον αγώνα με την Ιταλία, έβαλαν το πρώτο στο 33' και τελείωσαν το ματς με 3/23.

Η ΚΑΛΗ ΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Σχεδόν σε όλα τα γήπεδα υπήρχε πάρα πολύς κόσμος και η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά ικανοποιητική. Οι Κινέζοι πήγαν να δουν μπάσκετ, και δεν εννοούμε μόνο την εθνική ομάδα τους.

ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Ο Ραμόν Κλεμέντε και ο Σαλάχ Μεζρί ήταν οι άτυχοι της πρεμιέρας. Ο Πορτορικανός φόργουορντ υπέστη διάστρεμμα στο 34' της νίκης της ομάδας του επί του Ιράν. Ο Τυνήσιος σέντερ, από την άλλη, "γύρισε" τον δεξιό αστράγαλο στο ματς με την Ισπανία και αποχώρησε στις αρχές της τέταρτης περιόδου κουτσαίνοντας.