FIBA WORLD CUP

Βραζιλία-Αίγυπτος 128-65

Η Βραζιλία, σαν σε προπόνηση, "διέλυσε" την Αίγυπτο με το συντριπτικό 128-65 και εξασφάλισε την δεύτερη θέση στον Α'όμιλο της διοργάνωσης.

Η Αίγυπτος έπαιζε σήμερα για τη νίκη της τιμής αφού είχε ως τώρα 0/4 στη διοργάνωση. Κόντρα σε μία συντριπτική Βραζιλία όμως, οι "Pharaohs" είδαν τις ελπίδες τους να αποχωρήσουν με το κεφάλι ψηλά να εξανεμίζονται. Η "σελεσάο" "σκόρπισε" με 128-56 τους Αιγύπτιους, που δεν μπόρεσαν σε καμία στιγμή να απειλήσουν στο σκορ.Έτσι, η ομάδα του Ρούμπεν Μανιάνο εξασφάλισε την δεύτερη θέση στο Α' όμιλο, πίσω από την Ισπανία.

Ο αριθμός

Οι Βραζιλιάνοι είχαν έξι παίκτες διψήφιους: Μασάδο(16), Νέτο (14), Γκαρσία(15), Χουέρτας(12), Μπαρμπόσα(22) και Βαρεχάο(15). Πολύ υψηλό ήταν το ποσοστό της ομάδας στα δίποντα, αφού σούταραν με 85% (40/47).

Ο πρωταγωνιστής

Πρώτος σκόρερ της "σελεσάο" ήταν ο Μασάδο με 22π., πολύ καλό παιχνίδι όμως έγινε και από τον Νέτο, που ήταν καίριος για τις επιτυχημένος επιθέσεις της ομάδας, αφού μοίρασε 10 ασίστ και είχε 7/7 δίποντα(14π.)

Οι Βραζιλιάνοι μπήκαν με το γκάζι πατημένο στο παιχνίδι και έδειξαν από νωρίς ποιος θα είναι το... αφεντικό στο παρκέ. Το σκορ στο 2' ήταν ήδη στο 10-0, με τους Βαρεχάο και Γκαρσία να έχουν τους 7 από τους πόντους της ομάδας τους. Έπρεπε να περάσουν τέσσερα ολόκληρα λεπτά για να βάλουν το πρώτο τους κάλαθι οι Αιγύπτιοι με το τρίποντο του Ελμεκάουι να διαμορφώνει το 13-3. Η άμυνα των "Pharaohs" κοντά στο καλάθι δεν έβγαινε και οι διεισδύσεις των Βραζιλιάνων ήταν απανωτές. Χαρακτηριστικό ότι στο 6' με το σκορ στο 25-5, οι 14 από τους πόντους της "σελεσάο" μπήκαν από το ζωγραφιστό. Προσθέστε και το ότι οι Αιγύπτιοι κατάφεραν να πάρουν μόλις 4 ριμπάουντ (έναντι 14) σε ολόκληρο το δεκάλεπτο, και δεν θα δυσκολευτείτε να καταλάβετε γιατί η πρώτη περίοδος έκλεισε στο συντριπτικό 37-10.

Παρά την φανερή κυριαρχία τους, φρένο δεν πάταγαν οι Βραζιλιάνοι και συνέχισαν να σκοράρουν με σχεδόν απόλυτη ευστοχία. Ο πίνακας έδειχνε 49-13 στο 12' και οι Λατινοαμερικάνοι είχαν 15/16 δίποντα! Οι Αιγύπτιοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν. Όχι μόνο δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους, αλλά κι όταν ακούμπαγαν μπάλα δεν έβρισκαν καλάθι, αφού σούταραν με μόλις 26% (9/34 σουτ). Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Μανιάνο πέρναγαν έναν όμορφο απόγευμα, έχοντας βάλει οι 11 από τους 12 το λιθαράκι τους ώστε να πάει η ομάδα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με double score (67-23).

Απο εκεί και πέρα, η επανάληψη είχε χαρακτήρα μάλλον διαδικαστικό. Παρόλα αυτά, οι Αιγύπτιοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας βελτιώσει αισθητά τον ρυθμό τους στην επίθεση και κατάφεραν να απαντούν συνεχώς στα καλάθια των αντιπάλων, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τις προσπάθειες του Ελγκαμάλ, που ήταν και ο κορυφαίος της ομάδας στο παιχνίδι με 16 πόντους. Οι επιμέρους πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 24-25 υπέρ των "Pharaohs" , χωρίς αυτό βέβαια να έχει αντίκτυπο στο συνολικό σκορ που μετά από 30' αγώνα ήταν στο 91-48. Ο Σπλίτερ ήταν αυτός που στο 33' έκανε 100 τους πόντους των Βραζιλιάνων, για να φτάσουν τους 128 στο τέλος του αγώνα, που ολοκληρώθηκε στο 128-65.

Δεκάλεπτα: 37-10, 67-23, 91-48, 128-65.

Βραζιλία(Μανιάνο): Μασάδο 16(3), Νέτο 14, Χετσχάιμερ 7(1) ,Τέιλορ 4, Γκαρσία 15(2) ,Χουέρτας 12(1), Μπαρμπόσα 22(3) ,Βαρεχάο 15, Τζιοβανόνι 4, Χιλάριο 7 ,Βιέιρα 4 ,Σπλίτερ 8.

Αίγυπτος (Αμπουελκχίρ): Σαμίρ 2, Γκέντι 14(2), Καμάλ 7(1), Μπαντρ, Αμπουελανίν 3(1), Ελγκαμάλ 16(2), Εσλαμπάγκ (4), Γκένεντι 2, Σούσα 5(1), Ελμεκάουι 3(1), Ιμπραΐμ 3(3), Ράμπιε.