FIBA WORLD CUP

Λιθουανία - Ν. Κορέα 79-49

Η Κορέα πίεσε για ένα δεκάλεπτο, προσπάθησε και κράτησε επαφή με το σκορ ως το ημίχρονο (39-29). Εν συνεχεία, οι Λιθουανοί ''έτρεξαν'' επιμέρους σκορ 18-4 στην τρίτη περίοδο και επικράτησαν με 79-49, χωρίς να σουτάρουν βολή!

Η ήττα από την Αυστραλία προκάλεσε αναταραχή στις τάξεις της Λιθουανίας ενώ ο Γιόνας Καζλάουσκας δεν δίστασε να κατηγορήσει δημόσια τους διαιτητές της αναμέτρησης με τους ''Boomers''.

H ηρεμία ενόψει των χιαστί ματς αποκαταστάθηκε σήμερα (03/09), μετά το 79-49 επί της Κορέας που ''ανέβασε'' τη ''Λιέτουβα'' στο 3-1 στον Δ' όμιλο.

Δείτε ΕΔΩ τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Οι Ασιάτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 17-19, εν συνεχεία προσπάθησαν να κρατήσουν επαφή με το σκορ (35-27, στο 18'01'') ωστόσο οι Λιθουανοί επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους κι έφτασαν εύκολα στην τρίτη τους νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας.

Ο αριθμός του αγώνα

Η Λιθουανία ''κατέβασε'' 42 ριμπάουντ έναντι 22 της Κορέας. Παράλληλα, οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας σκόραραν 79 πόντους δίχως να εκτελέσουν βολές! Ποτέ άλλοτε δεν υπήρξε ομάδα που να τελειώνει αγώνα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα με... 0/0 βολές!

Ο πρωταγωνιστής

Ο Άντας Γιουσκεβίτσιους τελείωσε τον αγώνα κόντρα στην Κορέα με 20 πόντους (1/1 δίπ., 6/7 τρίπ.) ενώ είχε ακόμα 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 20'44'' συμμετοχής.

Οι Κορεάτες ήταν απειλητικοί πίσω από τα 6μ.75, προηγήθηκαν 10-14 στο 5'36'' κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 17-19. Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Καζλάουσκας ''έτρεξε'' σερι 8-0 και μετέτρεψε το 23-23 σε 31-23 στο 15'36'', με καλάθι του Ντάριους Λαβρίνοβιτς.

Η ''Λιέτουβα'' πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-29, στη συνέχεια βελτιώθηκε στην άμυνα, υποχρέωσε τους Ασιάτες να σκοράρουν μόλις 4 πόντους στην τρίτη περίοδο (σ.σ. επιμέρους σκορ 18-4) και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Εν τέλει οι Λιθουανοί επικράτησαν με 79-49 κι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-29, 57-33, 79-49.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 6, Γιουσκεβίτσιους 20 (6), Κουζμίνσκας 5 (1), Ντ. Λαβρίνοβιτς, Ματσιούλις, Σεϊμπούτις 5 (1), Γιασάιτις 2, Μοτιεγιούνας 18, Κ. Λαβρίνοβιτς, Γιανκούνας 4, Βαλαντσιούνας 12, Βασιλιάουσκας 7 (1).
Κορέα (Γου): Μουν (Τζαρόντ Στίβενσον) 15 (3), Παρκ, Ντ. Γιανγκ, Τ. Κιμ 4, Λι 4, Σ. Κιμ, Τσο 3 (1), Χ. Γιάνγκ, Τζ. Κιμ 5, Χέο, Οχ 6, Τζέι Κιμ 12.