FIBA WORLD CUP

Λιθουανία - Αγκόλα 75-62

Η Λιθουανία διπλασίασε τις νίκες της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Αγκόλας με 75-62.

Η Αγκόλα έβαλε δύσκολα στην Λιθουανία για ένα ημίχρονο, όμως οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας ήταν εκείνοι που κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 75-62, ανεβάζοντας την απόδοση τους στο δεύτερο 20άλεπτο.

Ο αριθμός του αγώνα

Το double-double του Γιόνας Βαλαντσιούνας, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο πρωταγωνιστής

Το δίδυμο Βαλαντσιούνας-Μοτεγιούνας (23 πόντους, 18 ριμπάουντ μαζί) ήταν καταιγιστικό και αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για την ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας που διπλασίασε τις νίκες του στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο αγώνας:

Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι τους και κατάφεραν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Παρόλα αυτά, η Αγκόλα, δεν επέτρεψε στη Λιθουανία να αποσπαστεί, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα να ολοκληρωθεί με 23-22 για την ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Λιθουανοί δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να διασπάσουν την αμυντική λειτουργία της Αγκόλας χωρίς να τα καταφέρνουν. Ο Γιανκούνας στο 17ο λεπτό έκανε το 35-31, ενώ ο Βαλαντσιούνας πέτυχε το 36-31 για τους Λιθουανούς. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν, καθώς ο Μορέιρα έφερε την Αγκόλα στον πόντο (36-35). Έτσι, το τέλος του ημιχρόνου έκλεισε με 38-35, έπειτα από καλάθι του Βαλαντσιούνας.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Λιθουανία ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να αποσπαστεί σταδιακά από την Αγκόλα. Ο Βαλαντσιούνας έκανε το 68-54 μετά το 63-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο για να καταφέρουν να φτάσουν οι Λιθουανοί στη νίκη με 75-62, σημειώνοντας το δεύτερο θετικό τους αποτέλεσμα σε ισάριθμα παιχνίδια στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-35, 63-49, 75-62.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 9(1), Γιουσκεβίτσιους 9(3), Κουζμίνσκας 2, Ν.Λαβρίνοβιτς 7(1), Ματσιούλις 8(1), Σεϊμπούτις 8, Γιασάιτις, Μοτεγιούνας 12(1), Γιανκούνας 9, Βαλαντσιούνας 11, Βασιλιάουσκας.

Αγκόλα (Μασέδο): Τσιπριάνο 13(2), Κόστα 5(1), Φορτές 5(1), Ντονιέμα, Χοακίμ 2, Γκόμες 4, Μουρ 11(1), Μοριέρα 2, Μπάρος 6, Μίνγκας 14(2).