FIBA WORLD CUP

Κορέα - Λιθουανία 57-86: Εύκολα παρά τις απουσίες των Σαμπόνις, Γκριγκόνις

AP Photo/Lefteris Pitarakis AP PHOTO/LEFTERIS PITARAKIS

Η Λιθουανία νίκησε εύκολα 86-57 την Κορέα στην πρεμιέρα του τουρνουά που άρχισε σήμερα (24/8) στην Σεούλ. Δεν αγωνίστηκαν λόγω τροφικής δηλητηρίασης οι Σαμπόνις, Γκριγκόνις.

Η Λιθουανία δεν χρειάστηκε τις υπηρεσίες των Ντομάντας Σαμπόνις και Μάριους Γκριγκόνις για να διαλύσει την Κορέα 86-57 στην πρεμιέρα του τετραεθνούς τουρνουά που άρχισε σήμερα (24/8) στην Σεούλ ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου (31/8-15/9). Οι δύο φόργουορντ δεν αγωνίστηκαν λόγω τροφικής δηλητηρίασης, ωστόσο η ομάδα του Νταϊνιους Αντομάιτις δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στους διοργανωτές.

Οι Κορεάτες πάλεψαν επί 27 λεπτά και κρατούσαν μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο την διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (45-52). Κάπου εκεί όμως η Λιθουανία έκανε ένα σερί 9-0, ξέφυγε με 16 πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-45) και στη συνέχεια μετέτρεψε το παιχνίδι σε περίπατο, ανοίγοντας διάπλατα την ψαλίδα στο σκορ.

Η ομάδα του Αντομάιτις είχε 1/6 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, πρόσθεσε όμως άλλα οκτώ στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Λεκαβίτσιους και Κουζμίνσκας να βάζουν μάλιστα τα δύο που ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (56-45) στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 34-27, 61-45, 86-57.

Photo credits: AP Photo/Lefteris Pitarakis