FIBA WORLD CUP

Ισπανία - Ιράν: 73-65: Σερί, ανατροπή και... 3-0

FIBA

Η Ισπανία "έτρεξε" ένα 11-2 στο τελευταίο τετράλεπτο, επικράτησε 73-65 του Ιράν και προκρίθηκε χωρίς ήττα τους "16", ωστόσο η κακή είδηση για τους Ισπανούς ήρθε από τον τραυματισμό του Ρούντι Φερνάντεθ.

Η "φούρια ρόχα" ολοκλήρωσε την επιβλητική της παρουσία στον τρίτο όμιλο, πετυχαίνοντας τρίτη διαδοχική νίκη απέναντι στο αξιόμαχο Ιράν που της έβαλε δύσκολα, ωστόσο τα... ακόμα πιο δύσκολα αφορούν στον τραυματισμό του Ρούντι Φερνάντεθ που λίγα λεπτά πριν το τέλος γύρισε τον αστράγαλό του και αποχώρησε.

Η τελική κατάταξη του τρίτου ομίλου:

1. Ισπανία 3-0

2. Πουέρτο Ρίκο 2-1

3. Τυνησία 1-2

4. Ιράν 0-3

O MVP

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε από τους Ισπανούς, πραγματοποιώντας και double-double. Πέτυχε 11 πόντους με 4/9 σουτ, ενώ παράλληλα μάζεψε 10 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι Ισπανοί είχαν τρεις βασικούς πυλώνες στην επίθεσή τους και, παραδόξως, αυτοί απείχαν πολύ από την... περίμετρο. Για την ακρίβεια, το μεγαλύτερο κομμάτι των πόντων τους (38 από τους 73) ήρθε από τρεις "ψηλούς" παίκτες, που παίζουν στις θέσεις "3", "4", και "5". Ο λόγος για τους Κλαβέρ, Ερνανγκόμεθ και Γκασολ αντιστοίχως.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παιχνίδι με ρυθμό και με ακόμη περισσότερες διακυμάνσεις στο σκορ, το οποίο εναλλασσόταν διαρκώς. Το Ιράν έβαλε δύσκολα στους Ισπανούς, έχοντας το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου και του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο η Ισπανία επέδειξε αρκετές φορές αντανακλαστικά και στοιχεία ανώτερης ομάδας. Μία φορά στην τρίτη περίοδο, όπου το 42-43, με ένα δικό της 8-0 έγινε 50-43 και άλλη μία στα τελευταία και πιο καθοριστικά λεπτά του αγώνα. Για την ακρίβεια, ήταν 4:13 πριν το φινάλε, όπου το Ιράν είχε το προβάδισμα με 63-62, ωστόσο, ένα επιμέρους 11-2 των Ισπανών, έδωσε τη νίκη στη "φούρια ρόχα".

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 33-31, 52-53, 72-65

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σέρτζιο Σκαριόλο): Μπεϊράν 2, Κλαβέρ 11 (2), Κολόμ 2, Ρούντι 9 (3/6 τρίποντα), Γκασόλ 16 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ Χ. 11 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ Γ. 8, Γιουλ 3 (1/5 τρίποντα), Οριόλα 4, Ρίμπας 2 (0/3 τρίποντα), Ρούμπιο 5 (5 ασίστ).

ΙΡΑΝ (ΜεχράνΣαχιντάμπ): Γκεραμιπούρ 5, Χαντάντι 10 (4/12 σουτ, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιαμσίντι 15 (1), Μασαγιέκι 2, Μοζαφάρι, Νικ Καχμπαχράμι 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ροσταμπούρ 13 (2), Γιαχκάλι 5 (1), Ζανγκένεχ 7 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά - Ισπανία: 18/34 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 10/16 βολές, 41 ριμπάουντ (30+11), 23 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά - Ιράν: 18/44 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 5/9 βολές, 36 ριμπάουντ (30+6), 20 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.