FIBA WORLD CUP

Ιαπωνία - Αργεντινή 93-108: "Καθάρισαν" με 16/28 τρίποντα οι "γκαούτσος"

AP Photo/Martin Mejia AP PHOTO/MARTIN MEJIA

Η Αργεντινή νίκησε την Ιαπωνία 108-93 σε φιλικό που έγινε στην Σαϊτάμα, έχοντας 16/28 τρίποντα και πρωταγωνιστές τους Μπρουσίνο, Σκόλα, Λαπροβίτολα (VIDEOS).

Η Αργεντινή δεν ασχολήθηκε πολύ με την άμυνα, αυτό πάντως δεν ήταν απαραίτητο προκειμένου να καταβάλει την Ιαπωνία με 108-93, σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Σαϊτάμα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για το Παγκόσμιο Κύπελλο . Οι "γκαούτσος" ευστόχησαν στα 16 από τα 28 τρίποντα που επιχείρησαν και απλοποίησαν την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο, όταν ξέφυγαν στο σκορ με διψήφια διαφορά.

Η ομάδα του Σέρτζιο Ερνάντες είχε διαρκώς το προβάδισμα και ξέφυγε για πρώτη φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με 46-30, ωστόσο οι Ιάπωνες κατάφερναν πάντα να επιστρέφουν στο ματς. Αυτό άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, όταν οι "γκαούτσος" προηγήθηκαν εκ νέου με διψήφια διαφορά και έφτασαν στη νίκη, στο πρώτο από τα τρία φιλικά που θα δώσουν επί ιαπωνικού εδάφους. Ακολουθούν αυτά με την Ρωσία (26/8) και την Ισπανία (27/8).

Ο Ρούι Χατσιμούρα (23 πόντοι) ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο κορυφαίος των Ιαπώνων, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Χούλιο Λάμας σημείωσαν και οι Γουατανάμπε (13), Μπάμπα (17), Φαζέκας (15) και Τανάκα (12).

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 53-56, 77-83, 93-108.

ΙΑΠΩΝΙΑ (Λάμας): Χιετσίμα 5 (1), Σασαγιάμα 4, Χατσιμούρα 23 (1/3 τρίποντα, 8/13 δίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Γουατανάμπε 13 (1), Αντο, Τακεούτσι 4, Μπάμπα 17 (1), Φαζέκας 15 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Τανάκα 12 (2).

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Ερνάντες): Βιλντόζα 7 (1), Σκόλα 20, Καμπάσο 7 (1), Λαπροβίτολα 17 (3), Μπρουσίνο 21 (3/5 τρίποντα, 4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Φιέρελουπ 7, Ντελία 1, Ντεκ 15 (4/5 τρίποντα), Γκαρίνο 11 (3), Γκαλίτσι 2.

Photo credits: AP Photo/Martin Mejia