FIBA WORLD CUP

Εύκολα η Αυστραλία, παρέμεινε αήττητη στα προκριματικά

Η Αυστραλία νίκησε εύκολα τις Φιλιππίνες 84-68 στο ντέρμπι κορυφής της ασιατικής ζώνης για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019.

Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετο για την Αυστραλία. Οι "μπούμερς" δυσκολεύτηκαν για 25 λεπτά κόντρα στις Φιλιππίνες, αλλά ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο και τελικά επικράτησαν εύκολα με 84-68, στον αγώνα με τον οποίον άνοιξε το δεύτερο "παράθυρο" της ασιατικής ζώνης στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019. Οι Αυστραλοί παρέμειναν αήττητοι έπειτα από τρεις αγώνες, ενώ οι Φιλιππίνες υπέστησαν την πρώτη ήττα τους στην προκριματική φάση.

Η ομάδα του Αντρέι Λεμάνις προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας κορυφαίους τους Γκλίντον (16 πόντοι), Μπραντ (13 πόντοι), Κρικ (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Λις (12 πόντοι). Από πλευράς Φιλιππίνων, που έχασαν κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ (30-50) και είχαν λιγότερες ασίστ (8) από λάθη (13), ο Φαγιάρδο ήταν ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων. Στους 8 πόντους με 3/11 σουτ έμεινε ο Άντρεϊ Μπλατς, ο σταρ των Φιλιππίνων.

Το πρόγραμμα σε Ασία και Αμερική

Πέρα από τους αγώνες της ασιατικής ζώνης, σήμερα διεξάγονται επίσης και οι πρώτες αναμετρήσεις για την προκριματική φάση στην αμερικανική ήπειρο. Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας σε Ασία και Αμερική: