FIBA WORLD CUP

Ισπανία - Σλοβενία 97-80

Όταν η Ισπανία αφυπνίστηκε δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Σλοβενία και επικράτησε με 97-80 κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης.

Ο αγώνας είχε το χαρακτήρα αγγαρείας για τους Ισπανούς στο ξεκίνημά του, ωστόσο στο δ' δεκάλεπτο οι παίκτες του Σκαριόλο αφυπνίστηκαν και έφτασαν στην εύκολη επικράτηση με σκορ 97-80.

Είναι αλήθεια πως οι Ισπανοί αλλιώς τα περίμεναν τα πράγματα, αλλιώς τους ήρθαν μετά τον αποκλεισμό από τη Σερβία, όμως τελικά έπαιξαν για το γόητρό τους και επικράτησαν της Σλοβενίας. Πλέον, θα περιμένουν το νικητή της αναμέτρησης Ρωσία - Αργεντινή προκειμένου να αναμετρηθούν για την 5η θέση της διοργάνωσης.

Στα του αγώνα, ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο οι οποίοι σοβαρεύτηκαν στην δ' περίοδο, βρήκαν ρυθμό και έφτασαν εύκολα στη νίκη, παρά το γεγονός ότι η Σλοβενία ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 26 πόντους, ενώ από 16 είχαν Φερνάντεθ και Βάσκεθ. Από την άλλη, στους 19 πόντους σταμάτησαν οι Λάκοβιτς και Ντράγκιτς.

Ο αγώνας:

Πιο δυναμικά μπήκε στο παρκέ η Σλοβενία η οποία δεν είχε τίποτα να χάσει κόντρα στην Ισπανία και έδειξε να έχει περισσότερη ενέργεια. Στο 5' οι παίκτες του Μέμι Μπετσίροβιτς προηγήθηκαν με 12-5 μετά από κάρφωμα του Ντράγκιτς που υποχρέωσε τον Σκαριόλο να καλέσει σε τάιμ άουτ.

Οι Ισπανοί μείωσαν παροδικά σε 10-12, όμως ακολούθησε ένα σερί 5-0 από τον Λάκοβιτς και τους συμπαίκτες του που μετέτρεψαν το σκορ σε 10-17. Η νευρικότητα των "φούριος ρόχας" ήταν εμφανής, καθώς αφενός δεν ήταν εύστοχοι και αφετέρου υπέπιπταν σε λάθη.

Το 16-23 του α' δεκαλέπτου διαμορφώθηκε μετά από δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Ρέγιες, καθώς νωρίτερα οι Σλοβένοι είχαν προηγηθεί και με 9 πόντους διαφορά (14-23).

Εκατέρωθεν σερί

Στο 12' η Ισπανία πλησίασε στον πόντο (22-23) μετά από ένα σερί 6-0 με το οποίο ξεκίνησε στην β' περίοδο. Πάντως, η ομάδα του Μπετσίροβιτς αντέδρασε γρήγορα με δικό της σερί (7-0), παίρνοντας εύκολους πόντους από τον Ούντριχ ο οποίος δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και έκανε το σκορ 22-29.

Στη συνέχεια, σήκωσε το βάρος στην επίθεση ο Λάκοβιτς και παρά το γεγονός ότι η Σλοβενία έχασε αρκετά τρίποντα (5/13) διατήρησε το προβάδισμα. Οι Ισπανοί πάντως βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν φεύγοντας για τα αποδυτήρια στο -3 (38-41).

Οι παίκτες του Σκαριόλο ολοκλήρωσαν το α' ημίχρονο έχοντας 10/26 δίποντα και 3/6 τρίποντα, ενώ είχαν 9/13 βολές, στο ίδιο διάστημα που οι αντίπαλοί τους εκτέλεσαν μόλις τέσσερις βολές και είχαν 50% στα δίποντα (11/22).

Ντέρμπι το παιχνίδι

Στο β' ημίχρονο, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με την Ισπανία να ισοφαρίζει σε 43-43, μετά από τρίποντο του Γκαρμπαχόσα. Οι δύο ομάδες άρχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, όμως η Σλοβενία πότε με τον Μπετσίροβιτς και πότε με τον Λάκοβιτς διατηρούσε το προβάδισμα (45-46, 47-48).

Ο Γκαρμπαχόσα μείωσε στον πόντο με νέο τρίποντο γράφοντας το 49-50, όμως ο Ζούπαν τον μιμήθηκε στην επόμενη φάση και απάντησε με σουτ τριών πόντων (49-53). Ο Γκασόλ τα είχε βρει σκούρα μέσα στη ρακέτα, καθώς είχε κακά ποσοστά και ο Ναβάρο ήταν αυτός που ευστόχησε μετά από ώρα κάνοντας το 51-53 στο 25'.

Η Ισπανία είχε ανεβάσει την απόδοσή της, βελτιώνοντας και την αμυντική της λειτουργία και τελικά με 4/4 βολές του Ναβάρο στο τελευταίο λεπτό έγινε το 64-62 της γ' περιόδου, δίνοντας στους "φούριας ρόχας" το προβάδισμα.

Από τη στιγμή που πέρασαν μπροστά οι παίκτες του Σκαριόλο ήταν δύσκολο να χάσουν ξανά το προβάδισμα. Βλέπετε, λειτούργησε και το γόητρο. Ένα τρίποντο του Ρέγιες το οποίο πανηγύρισε δεόντως, έφερε την ομάδα του στο +5 (69-64).

Αφύπνιση και εύκολη νίκη

Την ίδια ώρα που οι Ισπανοί είχαν ξυπνήσει για τα καλά, η Σλοβενία είχε μόνο τον Ζούπαν να παλεύει δίνοντας επιθετικές λύσεις (76-71, 78-73). Ένα τρίποντο πάντως του Ναβάρου που είχε με τη σειρά του αφυπνιστεί, εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 πόντους (84-73) και υποχρέωσε τον Μπετσίροβιτς να καλέσει τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό των αντιπάλων.

Είναι γνωστό όμως πως αν οι Ισπανοί βρουν ρυθμό δύσκολα τον χάνουν και έτσι αμέσως μετά η διαφορά άγγιξε τους 16 πόντους (91-75). Ο Ναβάρο ήταν ασταμάτητος, το σκορ διαμορφώθηκε σε 97-78 και τελικά ο Ζούπαν ήταν αυτός που έγραψε το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-41, 64-62, 97-80

Ισπανία (Σκαριόλο): Μουμπρού 7(1), Βάσκεθ 16, Γιουλ 6(2), Σαν Εμετέριο 4, Γκασόλ 5 (5ριμπ.), Γκαρμπαχόσα 5(1), Λόπεθ, Ναβάρο 26(4τριπ., 7ασ.), Ρέγιες 9(1τριπ., 10ριμπ.), Ρούμπιο 3 (4ασ.), Φερνάντεθ 16(1).

Σλοβενία
(Μπετσίροβιτς): Μπρέζετς 6 (9 ριμπ.), Μπετσίροβιτς 13, Ούντριχ 7(1), Σλόκαρ 1 (5ριμπ.), Νάχμπαρ 2 (5ριμπ.), Λάκοβιτς 19 (5τρ., 4ασ.), 11(1), Βίντμαρ 2, Ντράγκιτς 19.