ΙΤΑΛΙΑ

Ιταλία: Ισοφάρισε τους τελικούς η τρομερή Σάσαρι!

Η Σάσαρι νίκησε εύκολα εκτός έδρας την Βενέτσια (66-80) και ισοφάρισε τους τελικούς (1-1), κλέβοντας ταυτόχρονα το πλεονέκτημα έδρας από την ομάδα του Μάικλ Μπράμου.

Στον δεύτερο τελικό των ιταλικών playoffs η Σάσαρι έκανε αυτό που (έφτασε κοντά αλλά) δεν μπόρεσε να κάνει στον πρώτο: έκλεψε το πλεονέκτημα έδρας. Και μάλιστα εύκολα. Η ομάδα του Τζανμάρκο Ποτσέκο ήταν ανώτερη επί σχεδόν 40 λεπτά και νίκησε εύκολα την Βενέτσια 80-66, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Η Σάσαρι άρχισε να χτίζει μία διψήφια διαφορά πόντων από τα τέλη της δεύτερης περιόδου, ξέφυγε με 34-49 στο 24' και δεν απειλήθηκε ποτέ από την Βενέτσια. Οι Σμιθ (19 πόντοι), Κούλι (16 πόντοι), ΜακΓκι (14 πόντοι) ήταν οι οδηγοί της Ντιναμό, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 59-76 στο 36', προκαλώντας γενική σιγή σχεδόν σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο στο κατάμεστο από 3.500 θεατές Παλασπόρ Τζουζέπε Ταλιέρκιο της Βενετίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 30-41, 52-66, 66-80.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (ΝτεΡαφαέλε): Βίντμαρ 5, Τζούρι 8 (2), Τσερέλα 2, Μπράμος 2 (1/6 σουτ), Ντε Νικολάο 3, Στόουν 3, Χέινς 7, Ντέι 20 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ματσόλα 3 (1), Μπιλίγκα, Γουάτ 6, Τόνουτ 7.

ΣΑΣΑΡΙ (Ποτσέκο): Σμιθ 19 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), ΜακΓκι 14 (4), Κούλι 16 (10 ριμπάουντ, 9 κερδισμένα φάουλ), Τζεντίλε 4, Πιέρ 8, Τόμας 11, Κάρτερ, Σπίσου 2, Μάγκρο 2, Πολονάρα 4.