ΓΑΛΛΙΑ

Παρέμεινε "ζωντανή" η Παρί Λεβαλουά

Η Παρί Λεβαλουά έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στον τρίτο ημιτελικό των γαλλικών Playoffs, σάρωσε τη Σαλόν 86-69 και μείωσε τη σειρά σε 1-2.

Η Παρί Λεβαλουά δεν είπε ακόμα την τελευταία της λέξη. Η ομάδα του Φρεντερίκ Φοτού ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα, νίκησε τη Σαλόν 86-69 και μείωσε την ημιτελική σειρά σε 1-2 νίκες, παραμένοντας “ζωντανή” στα Playoffs του γαλλικού πρωταθλήματος. Παράλληλα υποχρέωσε τη Σαλόν στην πρώτη της ήττα στο γαλλικό πρωτάθλημα από τις 23 Μαρτίου και έπειτα από 14 συνεχόμενες νίκες!

Οι Ριτς (24 πόντοι, 10/10 δίποντα) και Λαμπεϊρί (13 πόντοι) ξεχώρισαν από την Παρί, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-11 στο 3ο λεπτό και με 17-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου, στη συνέχεια όμως ήταν καταιγιστική. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 49-25 στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο 27' (62-43), την οποία μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο στο 35' (79-56).

Από πλευράς Σαλόν, η οποία δεν έριξε ποτέ τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κλαρκ (20 πόντοι) και τον ακολούθησε ο Ρόμπερσον (15 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 43-38, 66-51, 86-69