ΜΠΑΣΚΕΤ

Σερβία: Ο Μπαρόν έστειλε με τρίποντο τον Ερυθρό Αστέρα στον τελικό

CRVENA ZVEZDA MTS / ABA LIGA

Ο Μπίλι Μπαρόν έβαλε δύο τρίποντα (το δεύτερο στο φινάλε) κι ο Ερυθρός Αστέρας έκλεψε από τη Μέγκα Μπέμαξ την πρόκριση στον τελικό του Kupa Radivoj Korać.

Η Μέγκα Μπέμαξ έφτασε μια ανάσα από την έκπληξη και την πρόκριση στον τελικό του Kupa Radivoj Korać, αλλά δύο τρίποντα του Μπίλι Μπαρόν στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα (το δεύτερο σχεδόν με την εκπνοή) έδωσαν τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα (80-79).

Οι ερυθρόλευκοι ήταν κακοί στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η ομάδα τα ηνία της οποίας έχει ο Μίσκο Ραζνάτοβιτς να βρεθεί σε θέση να οδηγεί την αναμέτρηση. Η αντεπίθεση των τελευταίων λεπτών και τα δύο μεγάλα σουτ του Μπίλι Μπαρόν όμως, έφεραν την ανατροπή και έσωσαν την παρτίδα για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, που γλίτωσε από το... κάζο σχεδόν με την ολοκλήρωση του αγώνα.

Ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν κι αυτός που -μαζί με τον Κέβιν Πάντερ- έκανε τη διαφορά, έχοντας 18 πόντους (με 7/12 σουτ). Όσο για τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού; Στα 25'34'' που βρέθηκε στο παρκέ, είχε 22 πόντους (με 7/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 5/5 βολές), αποτελώντας μόνιμη πηγή κινδύνων για τη Μέγκα Μπέμαξ. Από την άλλη, ο Λορέντζο Μπράουν δεν κατάφερε να σκοράρει (0/6 σουτ) στα 12'44'' που χρησιμοποιήθηκε.

Ο τελικός του Kupa Radivoj Korać θα είναι μια σκληρή μονομαχία του Βελιγραδίου, αφού αντίπαλος των ερυθρολεύκων θα είναι η Παρτίζαν. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος και κέρδισε την FMP (85-77), με έξι παίκτες να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-40, 60-58, 79-80.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Μπράουν (0/6 σουτ), Λάζιτς, Μπαρόν 18 (4/7 τρίποντα), Σίμανιτς 2, Ότζο 5, Πάντερ 22 (7/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Νταβίντοβατς 5, Ντόμπριτς, Γκιστ 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 8 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς 2, Στίματς 10 (7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 26/45 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 13/15 βολές, 45 ριμπάουντ (31+14), 12 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.

Photo Credits: Crvena Zvezda mts / ABA Liga