ΜΠΑΣΚΕΤ

Μακάμπι - Φενέρμπαχτσε 60-65: Καθάρισε ο Σλούκας σε κακό ματς

Με τον Κώστα Σλούκα να "καθαρίζει" στο φινάλε, η Φενέρμπαχτσε νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (65-60) σε ένα πάρα πολύ άσχημο ποιοτικά παιχνίδι στο τουρνουά του Ζαντάρ.

Αν ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς κι ο Νέβεν Σπάχια μπορούσαν να διαγράψουν από παντού το 40λεπτο που έπαιξαν Μακάμπι και Φενέρμπαχτσε, θα το έκαναν με μεγάλη ευχαρίστηση. Η μεταξύ τους αναμέτρηση ήταν ένα από τα χειρότερα ματς που έχουμε δει από ομάδες αυτού του επιπέδου εδώ και πολύ καιρό, με τους Τούρκους να παίρνουν τελικά τη νίκη (65-60) χάρη στο δίδυμο των Σλούκα - Ένις που έκανε καλή δουλειά στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο Σλούκας έπαιξε 21 λεπτά, σκόραρε 13 πόντους, έδωσε τρεις ασίστ και έβαλε τις κρίσιμες βολές όταν γύρισε στο παρκέ στο 37', ενώ ο Αμερικανός ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φνέρ με 15 πόντους από 12 προσπάθειες. Κορυφαίος της Μακάμπι ήταν ο πληθωρικός Τζόνι Ο' Μπράιαντ που πάλεψε πολύ, όμως ήταν αρκετά άστοχος. Έγραψε όμως double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Μακάμπι είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, με τον Σλούκα να μειώνει στον πόντο (14-13) στο φινάλε της. Η Φενέρμπαχτσε μετρούσε 4/13 σουτ, τέσσερα λάθη και μόλις δύο ασίστ, το ματς ήταν ακόμη χειρότερο στη δεύτερη περίοδο και το 28-31 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα των 8/31 σουτ της ομάδας του Τελ Αβίβ και των 9/22 εκείνης της Κωνσταντινούπολης.

Κι ενώ όλοι περίμεναν ότι το δεύτερο μέρος θα είναι καλύτερο, η τρίτη περίοδος ήταν εξίσου κακή με τη Μακάμπι να κρατά το προβάδισμα (43-40), τον Ο' Μπράιαντ να παίρνει πολλές προσπάθειες και τον Βέσελι να ισοφαρίζει (53-53 στο 37') με κάρφωμα μετά από άστοχη προσπάθεια του Σλούκα. Ένα τρίποντο του Ρολ έφερε νέα ισοφάριση (57-57) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, όμως ο Σλούκας πέτυχε τις βολές και "κλείδωσε" τη νίκη για τη Φενέρμπαχτσε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ουντιάνσκι, Αμπρόσοφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 28-31, 43-40, 60-65

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Γουίλμπεκιν 9 (1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ο' Μπράιαντ 15 (3/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρολ 3 (1), Αβντίγια, Κοέν 4 91), Ρέι 7, Καλογιάρο 5 (1), Κέιν 9, Τάιους 7, Λέβι, Ζούσμαν 1

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Κάλινιτς, Γκούντουριτς 6 (1), Ντίξον, Ντουβερίογλου 4 (7 ριμπάουντ), Λοβέρν 8 (7 ριμπάουντ), Μέλι 4 (1), Ένις 15 (7/8 δίποντα), Μπιμπέροβιτς 8 (2/2 τρίποντα), Σλούκας 13 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/10 βολές, 3 ασίστ), Βέσελι 7 (8 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου