ΜΠΑΣΚΕΤ

Ισραήλ: Πρωταθλήτρια για 53η φορά η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε εύκολα στον τελικό του πρωταθλήματος Ισραήλ την Ρισόν 89-75 και πανηγύρισε το 53ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Η ολική επαναφορά της Μακάμπι μετά την έλευση του Γιάννη Σφαιρόπουλου ολοκληρώθηκε με ιδανικό τρόπο. Η ομάδα του Τελ Αβίβ επικράτησε εύκολα της Ρισόν με 89-75 στον τελικό του Final Four που έγινε στην Μενόρα Μιβτατσίμ Αρίνα και πανηγύρισε το 53ο πρωτάθλημα της ιστορίας της και δεύτερο στη σειρά.

Αυτή ήταν η 13η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου (η τελευταία ήττα της καταγράφηκε στις 8 Απριλίου), η οποία βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ από το 3ο λεπτό και μετά, αλλά το ματς το καθάρισε ουσιαστικά στην τέταρτη περίοδο, όταν δημιούργησε μία διαφορά 16 πόντων.

Οι Γουίλμπεκιν (14), Κέιν (14), Ντιμπαρτολομέο (15), Μπλακ (11) και Ρολ (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μακάμπι, που πήρε παράλληλα και ρεβάνς από την Ρισόν για τον αποκλεισμό της από τους "8" του Κυπέλλου Ισραήλ τον προηγούμενο Οκτώβριο. Εκείνη ήταν και η μοναδική φορά που ηττήθηκε φέτος η Μακάμπι από τη Ρισόν, την οποία νίκησε τρεις φορές στην κανονική περίοδο και άλλη μία στο κρισιμότερο παιχνίδι της χρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 44-42, 64-57, 89-75.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 14 (1), Ο' Μπράιαντ 7, Καλοϊάρο, Ρολ 10 (2), Κέιν 14 (3), Αβντίγια, Τάιους 7, Ντιμπαρτολομέο 15 (2), Κοέν 3 (1), Σαχάρ, Μπλακ 11, Ζούσμαν 8 (1).

ΡΙΣΟΝ (Γκούντες): Τίσμαν 2, Μπλέιζερ 6 (1), Σίμπσον 13, Λονγκ 12 (2), Μονρό 22 (1), Σέγκεβ 2, Αριέλ, Ντοβράτ, Χάμιλτον 18 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Κολομίσκι.