ΜΠΑΣΚΕΤ

Φελντέιν λαμπρός οδηγεί τον Ερυθρό Αστέρα

Με τον Τζέιμς Φελντέιν να κάνει ακόμα ένα μεστό παιχνίδι φέτος, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 90-85 στην έδρα της Μέγκα Μπέμαξ και διατηρήθηκε στην κορυφή της Αδριατικής Λίγκας. (VIDEO)

Την 8η συνεχόμενη νίκη του στην Αδριατική Λίγκα πήρε ο Ερυθρός Αστέρας, που ανήμερα των Χριστουγέννων, στο φινάλε της 13ης αγωνιστικής, επικράτησε με 90-85 στην έδρα της Μέγκα Μπέμαξ και έμεινε πρώτος, μαζί με την Μπούντουτσνοστ.

Ηγετικό ρόλο σε ακόμα ένα παιχνίδι για τους νικητές είχε ο Τζέιμς Φελντέιν. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους και το πιο εντυπωσιακό στατιστικό του ήταν οι 11/11 βολές, καθώς κέρδισε 7 φάουλ από τους αντιπάλους του.

Σε μεγάλο βαθμό η αναμέτρηση κρίθηκε στο 2ο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 27-13, ενώ ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με σερί 9-0, φτάνοντας το σκορ στο +22 (60-38). Η Μέγκα πλήρωσε σε πολύ μεγάλο βαθμό την αστοχία της από τη γραμμή των βολών, όπου είχε μόλις 20/35!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 38-51, 59-66, 85-90

ΜΕΓΚΑ: Μουσίντι 11 (1), Ρέμπιτς 6, Σίνοβετς 11 (2), Μαριάνοβιτς, Τσάντσαρ 9, Μπιτάτζε 7, Γιόβιτσιτς 4, Λάζιτς 17 (4 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Κοπρίβιτσα 9, Φούντιτς 11

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Ντάνγκουμπιτς 4, Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 3, Άντιτς 12 (1), Φελντέιν 24 (1), Γιάνκοβιτς 1, Ρότσεστι 15 (1), Λέσορτ 2, Ένις 10 (2), Γιοβάνοβιτς 5, Μπιέλιτσα 12 (1)

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής: MZT Σκοπίων - FMP 67-72, Παρτίζαν - Μόρναρ 93-98, Ολίμπια - Τσιμπόνα 78-80, Τσεντεβίτα - Ζαντάρ 102-101, Μπούντουτσνοστ - Ιγκοκέα 81-59, Μέγκα Μπέμαξ - Ερυθρός Αστέρας 85-90