"Ζωντανός" για playoffs ο Ερ. Αστέρας, υπέταξε με 80-76 τη Μάλαγα

Ενας ψυχωμένος Ερυθρός Αστερας υπέταξε με 80-76 την Μάλαγα και την "έπιασε" στην 10η θέση με ρεκόρ 10-14, μένοντας "ζωντανός" στη μάχη των playoffs της EuroLeague.

Ο Ερυθρός Αστέρας είναι ακόμα ζωντανός. Και έβαλε σε μπελάδες τη Μάλαγα. Πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση οι Σέρβοι υπέταξαν με 80-76 τη Μάλαγα και έμειναν "ζωντανοί" στη μάχη για είσοδο στα playoffs. Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας και η Μάλαγα ισοβαθμούν στην 10η θέση με ρεκόρ 10-14, με την 9η Μπασκόνια να έχει ρεκόρ 11-13 και την 8η Μακάμπι 12-12.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα να είναι το γεγονός ότι καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο ισόπαλοι με 24-24.

Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Ερυθρό Αστέρα να ξεφεύγει κάποια στιγμή με 37-32 χάρη στον οίστρο του Τέιλορ Ροτσέστι. Πολύ γρήγορα ωστόσο η Μάλαγα μάζεψε εκ νέου την κατάσταση, μειώνοντας σε 40-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε με φόρα και με ένα γρήγορο σερί 7-0 ξέφυγε με 47-37. Η Μάλαγα αντέδρασε πάντως και μείωσε σε 54-50, ωστόσο στο τέλος της τρίτης περιόδου οι Σέρβοι ήταν μπροστά στο σκορ με 62-52.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τη Μάλαγα να δείχνει πιο απειλητική και με αντεπίθεση διαρκείας να μειώνει σε 65-62 και 69-66. Ένα μεγάλο τρίποντο του Λάζιτς ωστόσο έκανε τότε το σκορ 72-66, δίνοντας αέρα στους γηπεδούχους. Έκτοτε ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον έλεγχο, ευστοχώντας στο φινάλε στις κρίσιμες βολές που χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη.

Ο MVP

Ο Τέιλορ Ρότσεστι ήταν ο ηγέτης των Σέρβων. Πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους και 4 ασίστ, κάνοντας την διαφορά για την ομάδα του.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ερυθρός Αστέρας ολοκληρωσε τον αγώνα με 19 ασίστ και μόλις 4 λάθη σε μία τρομερή επίδειξη ψυχραιμίας και προσήλωσης στον στόχο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην ψυχραιμία των Σέρβων στο φινάλε στις βολές. Ρότσεστι και Νταβίντοβατς είχαν 4/4 βολές στο φινάλε, "κλειδώνοντας" τη νίκη της ομάδας τους.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο "Aleksandar Nikolic Hall" βρέθηκαν 4.873 φίλαθλοι

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο (Ιταλία), Μπάλακ (Ισραήλ), Ρέιτερ (Γερμανία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 40-37, 62-52, 80-76

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Νταβίντοβατς 9 (1), Λάζιτς 10 (2), Άντιτς, Ντόμπριτς, Φελντέιν 11 (3), Γιάνκοβιτς 5, Ροτσέστι 21 (3), Όμιτς, Λεσόρ 5, Ενις 6, Μπιέλιτσα 13 (1)

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Οκούο 1, ΜακΚάλουμ 9, Σολουάντε 5 (1), Ντίαζ 5, Σαλίν 7 (1), Ντίεθ 1, Μιλοσάβλιεβιτς 12, Σερμαντίνι 2, Βαζίνσκι 13 (1), Μπρουκς 12, Ογκαστιν 8, Σουάρεθ 4

Ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 18/38 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 14/19 βολές, 23 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 λάθη, 2 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά - Μάλαγα: 23/41 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 21/27 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 κοψίματα

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ερυθρός Αστέρας αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα στις 9 Μαρτίου για την 25η αγωνιστική της EuroLeague. Την ίδια μέρα η Μάλαγα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΤΣΣΚΑ για την ίδια διοργάνωση.