Ζενίτ - Ολυμπιακός 91-87: Δεν έφταναν οι Έλληνες

EUROLEAGUE / ÆÅÍÉÔ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ÆÅÍÉÔ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η Ζενίτ αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε στη Sibur Arena (91-87) και βλέπει την οκτάδα να παραμένει αρκετά μακριά. Απίστευτη εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη, που όμως δεν ήταν αρκετή.

Μετά από ένα εξαιρετικό -επιθετικά- δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ήταν αγνώριστος και ηττήθηκε για δεύτερη φορά φέτος από τη Ζενίτ (91-87). Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, είδαν μόλις πέντε παίκτες να σκοράρουν στο παιχνίδι και υποχρεώθηκαν σε ήττα στη Sibur Arena. Ο Βασίλης Σπανούλης με τον Γιώργο Πρίντεζη και τον Κώστα Παπανικολάου έκαναν σπουδαία προσπάθεια σε όλο το σαραντάλεπτο, αλλά δεν έφταναν για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι τρεις "παλιοί" του Ολυμπιακού πάλεψαν μέχρι το φινάλε, δεν άφησαν σε κανένα σημείο τη Ζενίτ να πιστέψει πως μπορεί να "καθαρίσει" εύκολα (κι ας έφτασε στο +10 στο 38'), με τον αρχηγό να αποτελεί το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού. Το γεγονός πως τελείωσε με 31 πόντους (με 10/14 σουτ και 6/9 βολές) αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Ο MVP

Ο Εβγκένι Βορόνοφ είχε 6.7 πόντους κατά μέσο όρο πριν από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (χαρακτηριστικό είναι ότι στον αγώνα του α' γύρου στο ΣΕΦ τελείωσε δίχως πόντο με 0/6 σουτ). Απόψε όμως έκανε πολύ μεγάλη ζημιά στους ερυθρόλευκους στα 19'44'' που βρέθηκε στο παρκέ. Ο αρχηγός των θαλασσί είχε 21 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 6/8 βολές, μαζί με 1 ριμπάουντ 1 ασίστ και 2 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η τριάδα των Βασίλη Σπανούλη - Κώστα Παπανικολάου - Γιώργου Πρίντεζη σημείωσε 71 πόντους, ήτοι το 81,6% επί του συνόλου. Δεν έφταναν όμως, σε ένα βράδυ που μόλις πέντε παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σκόραραν στη Sibur Arena. Είναι ενδεικτικό πως οι ξένοι -πλην του Νίκολα Μιλουτίνοβ- είχαν 0/16 σουτ εντός παιδιάς (0/9 δίποντα και 0/7 τρίποντα).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε υποδειγματικά (στην επίθεση τουλάχιστον) το παιχνίδι, με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και σωστές επιλογές. Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ έκανε τη διαφορά στη ρακέτα, ο Βασίλης Σπανούλης με τον Σάσα Βεζένκοφ σκόραραν με άνεση κι ο Κώστας Παπανικολάου δημιουργούσε συνέχεια για τους συμπαίκτες του. Το +7 (16-23) στο 8' πάντως, οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να μείνουν μπροστά για πολλή ώρα. Κι αυτό γιατί η άμυνά τους απείχε αρκετά από το να χαρακτηριστεί αξιόπιστη. Ειδικά από την στιγμή που ο Γιώργος Μπαρτζώκας άνοιξε το rotation και στράφηκε στον πάγκο του.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το μπλακ άουτ του Ολυμπιακού στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου (οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με 0/7 σουτ) και μετρώντας δέκα αναπάντητους πόντους έφτασαν σε σημείο να οδηγούν το παιχνίδι με μία καλή διαφορά (34-27 στο 14'). Το τάιμ αουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα και η επιστροφή των Βασίλη Σπανούλη - Νίκολα Μιλουτίνοβ στο παρκέ βελτίωσε αισθητά την εικόνα της ελληνικής ομάδας, πλην όμως αυτό δεν έφτανε για να την καταστήσει πάλι αφεντικό του αγώνα. Η Ζενίτ πήρε μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ (ο Κόλτον Άιβερσον έκανε μεγάλη ζημιά σε αυτό το κομμάτι) και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, ούσα μπροστά με +2 (45-43) -με τον Ολυμπιακό να έχει 5/14 σουτ και 4 λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η τρίτη περίοδος ήταν επί της ουσίας μία επανάληψη της δεύτερης, αφού χρειάστηκαν περίπου τέσσερα λεπτά για να έρθει το πρώτο ερυθρόλευκο καλάθι. Η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ αυξήθηκαν, κι έτσι η Ζενίτ βρήκε την ευκαιρία να φτάσει μέχρι το +11 (64-53 στο 27'). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έβλεπε τους παίκτες που έρχονταν από τον πάγκο να μην βοηθούν στο ελάχιστο στο μπροστινό μέρος του παρκέ (μόλις πέντε παίκτες είχαν σκοράρει μέχρι το 30'), ενόσω η άμυνα δεν μπορούσε να κρατήσει μακριά από τη ρακέτα τους παίκτες του Τζόαν Πλάθα.

Ο Γιώργος Πρίντεζης αποτέλεσε το επιθετικό στήριγμα των ερυθρολεύκων στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου, με συνεχόμενα καλάθια από το low post. Ήταν ο παίκτης που κράτησε τον Ολυμπιακό σε θέση να διεκδικεί τη νίκη, κι όταν ήρθαν οι πρώτοι πόντοι του Βασίλη Σπανούλη -μετά από ώρα- το παιχνίδι έγινε πάλι ντέρμπι. Σε τέτοιο βαθμό που με 3'20'' για το τέλος, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν καταφέρει να "σβήσουν" το +10 της Ζενίτ και να φτάσουν σε απόσταση βολής (76-74), με τον Τζοάν Πλάθα να καλεί τάιμ αουτ. Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως, δύο λάθη (από Αντώνη Κόνιαρη και Γουέιντ Μπάλντγουιν) έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανακτήσουν τον ρυθμό τους και με δύο σερί τρίποντα (ένα έμμεσο κι ένα άμεσο) να φτάσουν στο +8 (82-74) με 1'58'' για το τέλος.

Από εκεί και πέρα, το ποτάμι δεν γύρισε πίσω για τον Ολυμπιακό. Κι ας έβαλαν συνεχόμενα μεγάλα σουτ ο Βασίλης Σπανούλης με τον Κώστα Παπανικολάου. Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βολές, έμειναν μπροστά μέχρι το φινάλε και πήραν τη δεύτερη νίκη τους σε βάρος των ερυθρολεύκων (91-87).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη Sibur Arena βρέθηκαν 4.011 φίλαθλοι, μεταξύ των οποίων μερικοί με ερυθρόλευκες φανέλες και σημαίες -στο ένα πέταλο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα - Πέρεθ - Μπαουμάνις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87.

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 6 (12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αλμπισί 6 (8 ασίστ), Πονκρασόφ 3 (1), Χόλινς 8 (2/7 τρίποντα), Τόμας 10, Ρένφρο 8 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Πούσκοφ, Τρούσκιν 5 (1), Βορόνοφ 21 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Ζούμπκοφ 7 (1), Αμπρομάιτις 2, Αγιόν 15 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι (0/4 σουτ), Μπάλντγουιν (0/5 σουτ), Πολ (0/6 σουτ), Κόνιαρης (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Σπανούλης 31 (5/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοβ 9 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 20 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 20 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρούμπιτ.

Ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ: 23/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 21/29 βολές, 31 ριμπάουντ (18+13), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 20/36 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 11/15 βολές, 27 ριμπάουντ (16+11), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Μπασκόνια (30/1, 21:00), ενώ η Ζενίτ ταξιδεύει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα (30/1, 22:00).

Photo Credits: Eurokinissi