Ζενίτ - Ερυθρός Αστέρας 58-65: Σερβικός θρίαμβος στο Καζάν

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα, που με τον Μπίλι Μπάρον σε βραδιά... Κλέι Τόμπσον επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην ουδέτερη Basket Hall του Καζάν για να ανέβει στο 7-9.

Την έβδομη νίκη του σε 16 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 πήρε ο Ερυθρός Αστέρας το βράδυ της Παρασκευής (27/12), καθώς πέρασε από το Καζάν ρίχνοντας τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (δεν έπαιξε στη φυσική της έδρα) στο καναβάτσο και στο 4-12. Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Μπίλι Μπάρον, τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λορέντζο Μπράουν, κακή η βραδιά των Ρώσων που έκλεισαν τον αγώνα με 32% στο δίποντο και 30% στο τρίποντο για να γνωρίσουν μια μάλλον λογική, βάσει της συνολικής τους εικόνας, ήττα.

O MVP

Μπίλι Μπάρον, ο βομβαρδιστής! Μεγάλο ματς από τον Αμερικανό, που σκόραρε 26 πόντους από 4/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 3/4 βολές, μάζεψε τρία ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκλεψε μία μπάλα, κέρδισε έξι φάουλ, δεν έκανε κανένα, συγκέντρωσε 34 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης και διέλυσε την άμυνα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

16 περισσότερα ριμπάουντ από τη Ζενίτ είχε ο Ερυθρός Αστέρας (44-28), που εκτέλεσε 44 δίποντα για 14 τρίποντα την ώρα που οι Ρώσοι είχαν 28 δίποντα (32%) και 30 τρίποντα (30%).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι από νωρίς έγινε στο Καζάν, με τον Ερυθρό Αστέρα να δείχνει έτοιμος για το διπλό. Μπράουν και Μπάρον ήταν σε τρομερή κατάσταση για το 13-18 στο όγδοο λεπτό, πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν με ένα επί μέρους 16-2 για το 29-20 στο 14'. Η Ζενίτ έπαιξε καταπληκτικά, με τον Χόλινς να της δίνει σκορ ερχόμενος από τον πάγκο, αλλά τους Μπράουν - Μπάρον να συνεχίζουν να κάνουν ζημιά στους γηπεδούχους έως το 40-37 του ημιχρόνου. Οι δύο Αμερικανοί είχαν στο 20' τους 26 από τους 37 πόντους της ομάδας τους, με 11/13 σουτ...

Με τον Μπράουν να αστοχεί σε όσα σουτ επιχείρησε στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Σάκοτα στηρίχθηκε στον Μπάρον που δεν σήκωνε το πόδι από το γκάζι. Αυτός κράτησε όρθιο τον Ερυθρό Αστέρα, αυτός έγραψε το 47-51 του δεκαλέπτου μετά από το τρίποντο του Τσόβιτς, με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο πόντους στα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου (49-53 στο 36'). Εκεί, στα κρίσιμα του αγώνα δηλαδή, ο Μπράουν έκανε το 51-55, ο Γκιστ με γκολ-φάουλ το 54-60 στο 38' και η Ζενίτ δεν είχε άλλες δυνάμεις για να διεκδικήσει τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη Basket Hall του Καζάν και όχι στην Αγία Πετρούπολη έγινε η αναμέτρηση, την οποία είδαν από κοντά 3020 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Παστούσιακ, Χάλικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 40-37, 47-51, 58-65

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αλμπισί 3 (1/7 σουτ), Πονκράσοφ 8 (2), Χόλινς 14 (3/8 τρίποντα), Τόμας 11 (1), Ρένφρο, Κβοστόφ, Πούσκοφ, Βορόνοφ 6 (2/8 σουτ), Πονίτκα 4, Αγιόν 6 (6 ριμπάουντ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Κούζμιτς, Τσόβιτς 3 (1), Μπράουν 18 (9/16 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Νταβίντοβατς, Λάζιτς 5 (1), Μπάρον 26 (4/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκιστ 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάγκοντιτς Κουρίτζα, Τζένκινς, Σίμανιτς, Στίματς 6 (8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 9/28 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 13/16 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/44 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 4/5 βολές, 44 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζενίτ θα πάει στο Μιλάνο για να παίξει με την Αρμάνι (3/1 στις 21:45), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχθεί στο Βελιγράδι τη Μπάγερν Μονάχου (2/1 στις 20:00).