Ζάλγκιρις - Βαλένθια 82-86: Της έδειξε πώς γίνεται

Με καταιγισμό τριπόντων, η Βαλένθια πέρασε από το Κάουνας (82-86) χάρη στην πολύ καλή της βραδιά πίσω από τα 6,75 μέτρα. Στο 5-8 οι Ισπανοί, "βύθισαν" κι άλλο τους Λιθουανούς που υπέστησαν έβδομη σερί ήττα και έχουν ρεκόρ 3-10.

Με 13/29 τρίποντα η Βαλένθια έδειξε στο συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πώς... μπαίνουν τα σουτ από την περιφέρεια και κέρδισε τη Ζάλγκιρις του 28,6% από την περίμετρο (82-86) επιστρέφοντας στις νίκες και γράφοντας ρεκόρ 5-8. Από την πλευρά τους, οι Λιθουανοί υπέστησαν έβδομη διαδοχική ήττα και έμειναν στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-10. Αυτό είναι το μεγαλύτερο σερί αρνητικών αποτελεσμάτων στη EuroLeague για τη Ζάλγκιρις από το 2014, όταν ο Γιασικεβίτσιους ήταν ακόμη παίκτης της!

Οι "πορτοκαλί" κατάφεραν να ξεφύγουν στην τρίτη περίοδο (9-17 επιμέρους σκορ), πετυχαίνοντας έξι καλάθια, με πέντε εξ αυτών πίσω από τα 6,75 μέτρα. Έτσι, κατάφεραν αν πάρουν μέχρι και διαφορά 13 πόντων στο 34' (59-72), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στα τελευταία λεπτά, καταφέρνοντας μάλιστα να φτάσουν σε απόσταση δύο πόντων (82-84) στα τελευταία 10'', ωστόσο οι "πορτοκαλί" ήταν εύστοχοι και από τη γραμμή των βολών και έτσι πήραν τη νίκη.

O MVP

Ο Λουί Λαμπεϊρί ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και ο παίκτης που πλήγωσε περισσότερο από κάθε άλλον τους Λιθουανούς. Είχε 22 πόντους, με 5/6 δίποντα και 4/5 τρίποντα, ενώ παράλληλα μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Πολύ καλό ματς και από τον Κίνο Κολόμ που είχε 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Κολόμ είχε πλησιάσει το double-double απο το 25' με 10 πόντους και 0 ασίστ, χωρίς μάλιστα να ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων αφού είθχε 3/5 δίποντα και 1/2 βολές. Το εντυπωσιακό για τους Ισπανούς πάντως ήταν το ποσοστό τους στο τρίποντο στην τρίτη περίοδο. Είχαν 5/9 τρίποντα, πετυχαίνοντας 15 από τους 17 πόντους του τρίτου δεκαλέπτου από την περιφέρεια!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, βρήκε γρήγορους πόντους των Λαμπεϊρί και Ντούμπλιεβιτς, μαζί και προβάδισμα (7-12) στο 5'. Οι Ουλανόβας και Γουόκαπ κρατούσαν τους Λιθουανούς στο ματς, ενώ ο Γιασικεβίτσιους αναγκάστηκε να αλλάξει νωρίς-νωρίς τα 4/5 της πεντάδας του βλέποντας το σκορ να γίνει 11-16. Η είσοδος του Λεντέι έδωσε post up παιχνίδι στους Λιθουανούς, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 6 σερί πόντους και τους Λιθουανούς να τρέχουν ένα 8-0 ανατρέποντας το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, η Ζάλγκιρις κατάφερε να πάρει μία -προσωρινή- διαφορά με 32-25 στο 14' χάρη στους έξι συνεχόμενους πόντους του Λεκαβίτσιους. Ο Εντούρ είχε έναν μονόλογο από την πλευρά των Ισπανών και με 7 διαδοχικούς δικούς του πόντους κράτησε κοντά στο σκορ τη Βαλένθια, η οποία στη συνέχεια επιστράτευσε το μακρινό σουτ, ένα στοιχείο που υπερτερεί έναντι των Λιθουανών. Με 4/7 τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, αλλά και να το ανατρέψουν προσωρινά (46-47) 14'' πριν το ημίχρονο, έχοντας τους Κολόμ και Λαμπεϊρί "διψήφιους" με 10 και 11 αντίστοιχα (ο πρώτος είχε 3/4 τρίποντα). Οι Λιθουανοί, μπορεί να μην είχαν την ίδια ευστοχία από την περίμετρο (2/9 τρίποντα), ωστόσο οι Λαντέιλ και Ουλανόβας (που είχαν επίσης 10 και 11 πόντους αντιστοίχως) έστειλαν την ομάδα τους μπροστά (48-47).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στη Βαλένθια και έμοιαζε με ένα τρίποντο show των Ισπανών. Μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν σκοράρει μόνο με τρίποντα έχοντας 5/9 στο δεκάλεπτο! Το πρώτο τους δίποντο ήρθε στα τελευταία δευτερόλεπτα από τον Λαμπεϊρί που έφτασε τους 19 πόντους και έκανε το 57-64 για τους Ισπανούς. Η Ζάλγκιρις από την πλευρά της έκανε μία πολύ κακή τρίτη περίοδο, ειδικά στο δεύτερο μισό της όπου πέτυχε μόλις 2 πόντους μένοντας για πάνω από 4' χωρίς καλάθι. Οι Λιθουανοί από την πλευρά τους είχαν 3/13 τρίποντα, έχοντας μόλις 2 ασίστ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Ισπανοί κατάφεραν να ξεφύγουν και με διψήφια διαφορά, μία φορά στο 32' με τον Εντούρ και άλλη μία με το τρίποντο και φάουλ του Μαρίνκοβιτς (59-72). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 11-3 και κατάφεραν να μειώσουν σε70-75. Μάλιστα, οι Λιθουανοί δεν τα παράτησαν ούτε στο τέλος, μειώνοντας με τρίποντα των Ρίβερς και Ουλανόβας (82-84), ωστόσο οι Ισπανοί δεν αστόχησαν στις κρίσιμες βολές και πήραν τη νίκη (82-86).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το sold out είχε ανακοινωθεί εδώ και καιρό από τους Λιθουανούς. Έτσι, στη Zalgirio Arena βρέθηκαν 14.752 φίλαθλοι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Λότερμοζερ, Μπολτάουζερ, Χάλικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 48-47, 57-64, 82-86

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ(Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 15 (1 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρίβερς 8 (2), Λεκαβίτσιους 8, Χέις 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 9 (1), Γκέμπεν, Λεντέι 10, Λαντέιλ 12, Ουλανόβας 16 (2).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ(Πονσαρνάου): Κολόμ 12 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 4 (1), Λόιντ 3, Εντούρ 9, Αμπάλντε 8 (1), Λαμπεϊρί 22 (4), Βαν όσομ 8 (2), Τόμπεϊ 4, Ντούμπλιεβιτς 8, Ντόορνεκαμπ 8 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 28/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 8/10 βολές, 20 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 17/23 δίπονα, 13/29 τρίποντα, 13/29 βολές, 24 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 2 κλεψίματρα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων:Η Ζάλγκιρις θα μείνει στην έδρα της για να υποδεχτεί την Εφές στις 17/12 (20:00), με τη Βαλένθια να επιστρέφει στην Ισπανία για να υποδεχτεί την Μπασκόνια το ίδιο βράδυ (22:00).

Photo Credits: BC Zalgiris Kaunas / Twitter