Ζάλγκιρις - Αναντολού Εφές 65-63

Η Αναντολού Εφές έμεινε πάλι, με την προσπάθεια της πρόκρισης στο ΤΟΡ16, με τη Ζάλγκιρις να επικρατεί (65-63), και να παραμένει "ζωντανή", σε ό,τι αφορά την πρόκριση.

Το επί μέρους 3-11 της τελευταίας περιόδου δεν κόστισε εν τέλει στη Ζάλγκιρις, γιατί η Αναντολού Εφές ήταν χειρότερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στο άστοχο τρίποντο του Σαβάνοβιτς, στα 2'' για τη λήξη δεν άλλαξε το 65-63 του πίνακα, με συνέπεια να παραμείνουν και οι δυο ομάδες... σε τροχιά πρόκρισης.

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα

Η Ζάλγκιρις προηγήθηκε 7-2 (2.37''), πριν ευαισθητοποιηθεί η Έφες και μειώσει σε 7-5.Ο Γιαβτόκας όμως, είχε ζεσταθεί, ομοίως και ο Ντέτμον και μαζί έφτασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (14-5, 5.03''). Ο Πλάνινιτς με τους Ερντέν και Ντραγκίσεβιτς συνεργάστηκαν για το 10-0 μέχρι το 14-15 (8.35''), με τον Μίλακνις να διαμορφώνει το 16-16, για σκορ δεκαλέπτου, που είχε 2/13 τρίποντα των γηπεδούχων, οι οποίοι έμειναν και για 3.54'' χωρίς καλάθι.

Η δεύτερη περίοδος είχε μια πιο ισορροπημένη εικόνα των Τούρκων, έως το 18-24, με τον Γκόρντον να ηγείται του σχήματος. Οι ψηλοί της Ζάλγκιρις και ο Βέντγκαβαρς έτρεξαν επί μέρους 13-4 από το 18-24 έως το 31-28 (17.43''), με το ημίχρονο να κλείνει στο +2 για την Έφες (34-36), γιατί ο Χόπσον έφτασε τους 10π. και γιατί ο Βασιλειάδης άρχισε να σκοράρει από το τρίποντο (αμφότεροι είχαν από 2/6 τριπ., με την Αναντολού να κατεβάζει 5 επ. ριμπ. σε αυτό το διάστημα).

Ηγέτης ο Ντέτμον, εξαιρετικός ο Γιαβτόκας

Το πρώτο μισό είχε πέντε ισοπαλίες και τέσσερις αλλαγές στο προβάδισμα, που είχαν γίνει εννέα στο 47-46 του Γιαβτόκας (23.44''), με τον Ντέτμον να φτάνει τους 22π. στο 54-48 (26'). Ο Βέντγκαβαρς ολοκλήρωσε το 6-0 που έφτασε τη διαφορά στους 11 πόντους (28.37''), με τον Σαβάνοβιτς να προσφέρει ακολούθως στην ομάδα του το πρώτο εντός παιδιάς (από το 25.10'' και τον Ερντέν που μετά έβαλε μια βολή), για το 60-52 του 30'. Στην τρίτη πράξη, οι γηπεδούχοι είχαν 7/9 διπ. και 4/5 τριπ., έναντι των 3/9 διπ. και 3/6 τριπ. των φιλοξενούμενων τους, ενώ οι Λιθουανοί κυριάρχησαν απόλυτα και στα ριμπάουντ (6-2 vs. 1-2).

Έξι λεπτά (συνολικά) χωρίς πόντο

Οι Λιθουανοί έμειναν από καύσιμα μετά το 64-52 (30.29''), με την Έφες να μειώνει σε 64-60 (33.35''), πριν ακολουθήσουν τέσσερα λεπτά χωρίς έναν πόντο -για κανέναν. Ο Ερντέν διαμόρφωσε το 64-62 (37.39''), ακολούθησε νέο μπαράζ άστοχων προσπαθειών και λαθών, με τον Μαχμουτί να καλεί τάιμ άουτ στα 32'' για τη λήξη. Στα 17'' ο Πλάνινιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Γκόρντον σταμάτησε τον Γιανκούνας (που πήρε το ριμπάουντ) με φάουλ και ο Χόπσον τον Ντέντμον, πριν σταματήσει και ο Πλάνινιτς τον Αμερικανό (ναι, η Αναντολού είχε φάουλ να δώσει). Στα 10'' πριν το τέλος, ο Ντέτμον έκανε 23 τους πόντους του και το σκορ 65-62, ο Ερντέν πήρε την μπάλα (ήταν το 9ο ριμπάουντ του) και ο Γκόρντον πήγε στις βολές, είχε 1/2 (65-63), ο Σαβάνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο και η Ζάλγκιρις έμεινε ζωντανή.