Υπερηχητικός ο Παναθηναϊκός στη Μάλαγα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η πέμπτη σερί νίκη του Παναθηναϊκού στο Top 16 ήταν κι η πλέον εντυπωσιακή, με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να επικρατεί με χαρακτηριστική άνεση της Ουνικάχα Μάλαγα (76-58). Σκορ και θέαμα από τους "πράσινους" που δείχνουν ικανοί για... μεγάλα πράγματα.

Τις πέντε διαδοχικές νίκες έφτασε ο Παναθηναϊκός μετά την εκτός έδρας επικράτηση επί της Ουνικάχα Μάλαγα (76-58). Οι "πράσινοι" έκαναν απίστευτα πράγματα στο πρώτο δεκάλεπτο, με το +19 (7-26) που απέκτησαν σε αυτό το διάστημα να βάζει πρόωρο τέλος σε κάθε συζήτηση περί του νικητή.

Τα στατιστικά του αγώνα

Με άμυνα που έβγαζε εκτός συστήματος και λογικής την ομάδα του Τζουάν Πλάθα και τον Έλιοτ Ουίλιαμς να προσφέρει θέαμα στην επίθεση , το "τριφύλλι" πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πήρε την πιο εύκολη νίκη του στη φετινή διοργάνωση, απέναντι σε μια ομάδα που απόψε βλέπει το "τρένο" των πλέι οφ να αναχωρεί, δίχως εκείνη.

Ο Έλιοτ Ουίλιαμς (16π.) ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, με τον Νικ Καλάθη να κάνει νταμπλ νταμπλ (10π., 10ασ.) και τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (12π.) να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι. Παρεμπιπτόντως, οι "πράσινοι" είχαν 62% (28/45) δίποντα και 23 ασίστ, μαζί με 10 κλεψίματα και μόλις 13 λάθη. Με τέτοια στατιστικά, πώς να χάσουν;

Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού

Οι δηλώσεις του Σάσα Τζόρτζεβιτς

Οι δηλώσεις του Όγκνιεν Κούζμιτς

Οι δηλώσεις του Σάσα Πάβλοβιτς

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκίνησαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, ειδικά σε ό,τι αφορούσε την άμυνα. Με διάθεση να πιέσουν κάθε μπάλα και να μην επιτρέψουν στους γηπεδούχους να νιώσουν άνετα, έφτασαν στο +4 (4-8) μόλις στο 3'48''. Μπορεί τα δύο καλάθια των γηπεδούχων να προήλθαν από κακή αντίδραση στο πικ εν ρολ της Ουνικάχα Μάλαγα, εν τούτοις όμως η "πράσινη" άμυνα έκανε τα περισσότερα πράγματα σωστά.

Κάτι που επιβεβαιώθηκε στην πορεία του πρώτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να μεγαλώνει λεπτό με το λεπτό. Η ομάδα του Τζουάν Πλάθα έμεινε δίχως πόντο για 4'16'', διάστημα στο οποίο το "τριφύλλι" μπόρεσε να φτάσει στο +16 (4-20) στο 7'43''. Τι κι αν συμπλήρωσαν πολύ γρήγορα τα πέντε ομαδικά φάουλ (από το 6'08''), εν τούτοις οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο της περιόδου, ειδικά από τη στιγμή που "τελείωναν" τις φάσεις κοντά στο καλάθι (9/11 δίποντα).

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +19 (7-26) στην καλύτερη εμφάνισή του ως τώρα στην Euroleague.

Όσο όμως, οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν τον στόχο από τα 6μ75 (3/13 στο ημίχρονο), ήταν αδύνατο να πλησιάσουν περισσότερο. Ειδικά από τη στιγμή που ο Έλιοτ Ουίλιαμς σκόραρε δύο εντυπωσιακά καλάθια (21-36 στο 16'18'').

Κι αν ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας επιχείρησε εκ νέου να δώσει στην ομάδα του μια νότα... ελπίδας, οι υπόλοιποι αδυνατούσαν να ακολουθήσουν. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το "τριφύλλι" στο +15 (27-42) και τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να βλέπει τους παίκτες του να έχουν 17/27 δίποντα (62%), 2/6 τρίποντα (33%), 2/7 βολές (28%), 17 ριμπάουντ (11+6), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Αν υπήρχε μια ελπίδα για τους γηπεδούχους, αυτή θα υπήρχε μόνο αν ξεκινούσαν με δυναμικό τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο. Όχι μόνο δεν έκαναν αυτό, αλλά είδαν τους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς να κάνουν... ό,τι θέλουν στο παρκέ. Έμειναν χωρίς πόντο για 2'46'' στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά "εκτοξεύθηκε" στο +23 (27-50) για τον Παναθηναϊκό και κάπως έτσι μπήκε πρόωρο τέλος σε κάθε επιδίωξη για ανατροπή δεδομένων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +18 (46-64), διαφορά που ουσιαστικά χάριζε τη νίκη στην πλευρά της ελληνικής ομάδας. Το μόνο που απέμενε πλέον να μάθουμε ήταν το ακριβές σκορ της "πράσινης" επικράτησης. Από τη στιγμή μάλιστα που το κίνητρο παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα, το "τριφύλλι" διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας που υπήρχε, με την τελική επικράτηση να έρχεται με +18 (58-76) και να του χαρίζει την πέμπτη σερί νίκη στο Top 16.

Τι καλύτερο για μια ομάδα με πολλά νέα πρόσωπα, αλλά γεμάτη ενέργεια, ένταση και ικανότητα να κερδίζει πλέον κάθε αντίπαλο. Επόμενη πρόκληση; Η Kombank Arena του Ερυθρού Αστέρα, που... περιμένει σε μία εβδομάδα από σήμερα.

Τα δεκάλεπτα: 7-26, 27-42, 46-64, 58-76.

Μάλαγα(Πλάθα): Τζάκσον 13 (3), Ντίαθ, Χέντριξ 3, Τόμας 2, Ντίεθ 4, Σουάρεθ 4, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 15 (3), Νέλσον 7 (1), Κούλεϊ 6.

Παναθηναϊκός(Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 9 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 5 (1), Ραντούλιτσα 12, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 10, Καλάθης 10, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 16.

Συνολική στατιστική

Μάλαγα: 10/14 βολές (71%), 12/32 δίποντα (37%), 8/26 τρίποντα (30%), 35 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 18 λάθη, 17 ασίστ, 3 κοψίματα, 58 ranking.

Παναθηναϊκός: 8/14 βολές (57%), 28/52 δίποντα (62%), 4/14 τρίποντα (28%), 32 ριμπάουντ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη, 23 ασίστ, 16 κερδισμένα φάουλ, 90 ranking.