ΜΠΑΣΚΕΤ

Χίμκι - Μπασκόνια 77-85: "'Αλωσαν" τη Μόσχα οι Βάσκοι με κορυφαίο τον Βιλντόζα

EUROKINISSI

Η Χίμκι έβαλε δύσκολα στη Μπασκόνια για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέλος η ισπανική ομάδα με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή κυκλοφορία της μπάλας απέδρασε από την έδρα των Ρώσων επικρατώντας με 85-77 για την 15η αγωνιστική της EuroLeague. (VIDEO).

Η Μπασκόνια έπεσε θύμα της διακοπής του τρίτου δεκαλέπτου (ο Τορνίκε Σενγκέλια έσπασε άθελά του το ταμπλό) και επέτρεψε στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να γυρίσει από το -9. Όμως, στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέκτησε ξανά το προβάδισμα, έχτισε μία διψήφια διαφορά και δεν κοίταξε ξανά πίσω της.

Μετά τη σημαντική της νίκη απέναντι στη Χίμκι με 85-77, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς βελτίωσε το ρεκόρ σε 7 νίκες και 8 ήττες. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι έπειτα από 15 αγωνιστικές έχουν ρεκόρ 5-10 και μοιάζουν να χάνουν οριστικά το τρένο της οχτάδας.

Ο MVP

Ο Λούκα Βιλντόζα έβαλε σε μία σειρά την επίθεση της Μπασκόνια, όταν ο Μαρτσελίνιο Χουέρτας είχε πελαγώσει. Εκμεταλλεύτηκε τα πλεονεκτήματα των συμπαικτών του, διάβασε τις αλλαγές στα μαρκαρίσματα ενώ όποτε χρειάστηκε, ανέλαβε δράση και στο σκοράρισμα, τελειώνοντας το παιχνίδι με 10 πόντους και 7 ασίστ σε 18 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι "Βάσκοι" ευτύχησαν να ξεκινήσουν με 3/3 τρίποντα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς είχαν συνολικά 10/19 τρίποντα (52.6%), ποσοστό που ουσιαστικά τους οδήγησε στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Βόιτμαν, Χουέρτας, Τζάνινγκ, Πουαριέ και Σιλντς στη βασική της πεντάδα, η Μπασκόνια έτρεξε ένα σερί 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης, μέχρι να έρθει ο Αντρέυ Ζούμπκοβ και να σκοράρει από την περίμετρο, ανοίγοντας λογαριασμό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (3-7). Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στα πόδια τους, έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, είχαν το πάνω χέρι στη μάχη των ριμπάουντ και σούταραν με πολύ καλά ποσοστά από τη γραμμή του τριπόντου (3/4 τρίποντα), ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (3-12). Όμως, δύο διαδοχικά τρίποντα του Τσαρλς Τζένκινς και δύο εύκολα τελειώματα του Μάλκολμ Τόμας, έφεραν τους "Ρώσους" σε απόσταση ενός σουτ. Ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς, σε μία κίνηση-ματ, αντικατέστησε τον Μαρτσελίνιο Χουέρτας με τον Λούκα Βιλντόζα, δίνοντας φρεσκάδα και πνοή στην επίθεση της ομάδας του, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 8 πόντους (19-27).

Η Χίμκι, στην προσπάθειά της να μαζέψει τη διαφορά, θωράκισε την άμυνά της, αλλά και πάλι οι παίκτες της ισπανικής ομάδας έβρισκαν τον τρόπο να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι, έστω και στη λήξη των 24 δευτερολέπτων. Μάλιστα, με όμορφο floater του Μαρτσελίνιο Χουέρτας στον αιφνιδιασμό, το σκορ έγινε 21-36. Ένα προσωπικό ξέσπασμα του Στέφαν Μάρκοβιτς κατέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους, αλλά η επίθεση των Βάσκων συνέχισε να δουλεύει υποδειγματικά και να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να πλησιάσουν ξανά σε απόσταση αναπνοής. Βέβαια, οι Ντι Μποστ και Γκάρλον Γκριν είχαν διαφορετική άποψη, ρίχνοντας τη διαφορά στους 7 (36-43 στο 20').

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε αποφασισμένη και έτοιμη να παίξει τα ρέστα της. Οι Ντι Μποστ, Τόνι Κρόκερ και Τσαρλς Τζένκινς ακολούθησαν το παράδειγμα του εξαιρετικού Στέφαν Μάρκοβιτς, άλλαξαν άρδην την εικόνα του παιχνιδιού και έβαλαν τη Χίμκι σε θέση οδηγού (54-52 στο 28'). Παρόλα αυτά, η αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν "πείραξε" την ψυχολογία των "Βάσκων", οι οποίοι με υπομονή και ψύχραιμες επιλογές στην επίθεση, ανέκτησαν το προβάδισμα μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Από εκεί και πέρα, η Μπασκόνια κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, έβγαλε εκτός ρυθμού τα επιθετικά όπλα των γηπεδούχων και έφτασε δίκαια στην έβδομη φετινή νίκη της στη EuroLeague, επικρατώντας της Χίμκι με 85-77.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Τα μισά καθίσματα στη Μιτίστσι Αρένα της Μόσχας ήταν άδεια σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια, όταν και το γήπεδο της ρωσικής ομάδας ήταν κατάμεστο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ-Ντιφαλά-Ραντόικοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-27, 36-43, 58-57, 77-85

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Μποστ 8 (2), Κρόκερ, Βιάλτσεβ, Γκριν 5 (1), Ζάιτσεβ 1, Μάρκοβιτς 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μόνια 6 (2), Ζούμπκοβ 3 (1), Τζένκινς 13 (2), Τόμας 5, Μίκι 19 (1).

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Βόιτμαν 14 (2), Χουέρτας 5 (10 ασίστ), Τζάνινγκ 12 (2), Ντιόπ 1, Πουαριέ 6, Σενγκέλια 8, Σιλντς 15 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Χίλιαρντ 14 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 13/27 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 15/18 βολές, 22 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 18/32 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 19/25 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 6 επιθετικά), 26 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων: Το νέο έτος (2019), η Χίμκι θα ταξιδέψει στις Κανάριες Νήσους για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα (3/1, 22:30) ενώ η Μπασκόνια θα φιλοξενηθεί από την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία (4/1, 19:45). Αμφότερα τα παιχνίδια θα διεξαχθούν για την 16η αγωνιστική της EuroLeague, την πρώτη για το 2019.

Photo Credits: Eurokinissi