Χίμκι - Μπαρτσελόνα 94-102: Μπλαουγκράνα καταιγίδα στη Μόσχα

Τρομερή εμφάνιση από τη Μπαρτσελόνα, που νίκησε τη Χίμκι στη Μόσχα με τον Νίκολα Μίροτιτς να δίνει ακόμα μία παράσταση στο δρόμο προς το MVP της κανονικής περιόδου.

Σε τρομερή κατάσταση η Μπαρτσελόνα, πήρε την ένατη νίκη της σε 12 αγώνες της EuroLeague 2019/20 με την άνετη εκτός έδρας επικράτησή της επί της Χίμκι (102-94). Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έβαλε 61 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο, δεν έχασε ούτε το τρίτο, ουσιαστικά έκανε μια επίδειξη δύναμης απέναντι στους Ρώσους που έπεσαν στο 6-6 και αρχίζουν να πιέζονται καθώς έχουν περισσότερο ταλέντο απ' όσο δείχνουν τα αποτελέσματά τους. Μεγάλο ματς από το φαβορί για το βραβείο του MVP, Νίκολα Μίροτιτς, ακολούθησαν οι Μάλκολμ Ντιλέινι - Άντε Τόμιτς, έκανε ό,τι μπορούσε ο Αλέξι Σβεντ που δεν είχε στο πλευρό του τον τραυματία Γιάνις Τίμα.

Ο MVP

Νίκολα Μίροτιτς, ο απόλυτος σταρ της διοργάνωσης, ο απόλυτος ηγέτης της Μπαρτσελόνα. Ξανά ο MVP της, έπαιξε 33 λεπτά για να σκοράρει 28 πόντους από 7/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 8/10 βολές, να μαζέψει εννέα ριμπάουντ, να κλέψει τρεις μπάλες και να κερδίσει επτά φάουλ από τους αντιπάλους του. Έκλεισε τον αγώνα με καλάθι για το 94-99 που έκρινε τα πάντα και συνεχίζει με δύο στόχους: το MVP της κανονικής περιόδου και το Final Four.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 62% στο δίποντο, 41% στο τρίποντο και 94% στις βολές έκλεισε το ματς η Χίμκι και όμως ηττήθηκε! Ο Ντιλέινι είχε 9 ασίστ σε 25 λεπτά, μαζί με 17 πόντους, η Μπαρτσελόνα είχε 24 ασίστ για 13 λάθη και 55% στο μακρινό σουτ, είχε συνέπεια στο παιχνίδι της και όταν στο φινάλε απειλήθηκε είχε και έναν μεγάλο παίκτη που την κράτησε όρθια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η καλή βραδιά των Καταλανών φάνηκε από νωρίς. Η ομάδα του Πέσιτς έκανε το 0-10 στο τρίτο λεπτό και το 5-16 στο έκτο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (22-31) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω μέχρι το ημίχρονο. Η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο προς το τέλος της δεύτερης περιόδου, με το 48-61 του 20' να εντυπωσιάζει, αλλά ακόμη περισσότερο να εντυπωσιάζουν τα ποσοστά της Μπαρτσελόνα που είχε 64% στο δίποντο, 73% στο δίποντο και τον Μίροτιτς στους 15 πόντους.

Οι Καταλανοί είχαν καλό ρυθμό στο πρώτο, είχαν καλό ρυθμό και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, κράτησαν ένα καλό προβάδισμα (65-82 στο 27'), πήγαν στο +12 (84-96 στο 35') όταν πιέστηκαν, στη συνέχεια όμως δεν κατάφεραν να σταματήσουν το ξέσπασμα των γηπεδούχων που με ένα επί μέρους σκορ 10-1 και δύο μεγάλα σουτ του Καράσεφ έφεραν το ματς στην κατοχή (94-97 στο 39'). Ο Μίροτιτς ξαναμίλησε για το 94-99 και εκεί κρίθηκε οριστικά το ματς υπέρ της Μπαρτσελόνα που ήταν συνολικά ανώτερη και πήρε δίκαια τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 6246 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Ντιφάλα, Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-31, 48-61, 70-84, 94-102

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 23 (2/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Κράμερ, Μπούκερ 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Καράσεφ 14 (4/4 τρίποντα), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μόνια 3 (1), Γκιλ 7, Γιόβιτς 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Έβανς 16 (6/6 δίποντα, 4/4 βολές), Μπέρτανς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 6, Χάνγκα 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιτς 6 (2), Οριόλα, Χίγκινς 10 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντιλέινι 17 (4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κούριτς 10 (1), Μίροτιτς 28 (7/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τόμιτς 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 21/34 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 16/17 βολές, 23 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 6 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 24/43 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 18/23 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 7 επιθετικά), 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Χίμκι θα μείνει στη Μόσχα για να υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίονου (12/12 στις 19:00), ενώ η Μπαρτσελόνα θα γυρίσει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (13/12 στις 22:00).