Χίμκι - Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-83: Άντονι Γκιλ, η μεγάλη επιστροφή

EUROLEAGUE / ×ÉÌÊÉ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ×ÉÌÊÉ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με τον Άντονι Γκιλ να κάνει θραύση μετά από εννέα μήνες απουσίας και με τους Σβεντ - Τίμα να σκοράρουν κατά ριπάς, η Χίμκι επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην πρεμιέρα της EuroLeague 2019/20 (VIDEO).

Δεν είχε στη σύνθεσή της τους Κράμερ, Καράσεφ, Μπέρτανς, Μοζγκόφ, είχε όμως τον Αλεξέι Σβεντ και είχε και τον Άντονι Γκιλ για πρώτη φορά μετά από τις 17 Ιανουαρίου 2019 στη δωδεκάδα της. Η Χίμκι ξεκίνησε τη EuroLeague 2019/20 στο γήπεδό της, απέναντι στην ανανεωμένη και πολύ φιλόδοξη Μακάμπι, την οποία νίκησε με 89-83.

Με υπομονή και επιμονή στο μακρινό σουτ, με σχετικά λίγα λάθη και με πολύ βάθος στον πάγκο, οι Μοσχοβίτες πήραν με άνεση τη νίκη στην πρεμιέρα της διοργάνωσης η οποία τους κλείνει το μάτι καθώς στη δεύτερη αγωνιστική θα μείνουν στο γήπεδό τους για να υποδεχθούν τη Μπασκόνια. Οι Ισραηλινοί, από την άλλη, ήταν αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι, όχι όμως και στο περιφερειακό σουτ που τους πλήγωσε μαζί με την κακή βραδιά του Σκότι Γουίλμπεκιν, αλλά και μερικές κακές αποφάσεις στο τελευταίο τρίλεπτο.

O MVP

Και όμως, δεν ήταν ο Αλεξέι Σβεντ! Ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη πηγαίνει δικαίως στον Άντονι Γκιλ, που γύρισε στη EuroLeague μετά από εννέα μήνες, εννέα πολύ δύσκολους μήνες γεμάτους προβλήματα, αγωνία, αποθεραπεία και έντονα συναισθήματα. Από τους κορυφαίους πάουερ φόργουορντ της EuroLeague, o Αμερικανός έδειξε την κλάση του με 18 πόντους από 2/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 5/6 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, πέντε κερδισμένα φάουλ και 22 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 24 λεπτά συμμετοχής. Εκανε ένα λάθος, δεν εκβίασε προσπάθειες, ήταν απολαυστικός.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Στα δύο πρώτα ματς της VTB League, ο Γιάνις Τίμα είχε 1/20 τρίποντα. Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ο Λετονός ξεκίνησε με 3/3, με την ομάδα του να έχει 8/17 στο ημίχρονο και τη Μακάμπι να μένει στο 1/10. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν περισσότερα τρίποντα από δίποντα (32-35), είχαν όμως διπλάσιες ασίστ από λάθη την ώρα που η αναλογία των αντιπάλων τους ήταν κακή (15/14). Χαμηλά έμεινε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, που είχε μόλις δύο πόντους από 1/5 δίποντα σε 10:03 συμμετοχής, στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μπούκερ για τη Χίμκι και Κάσπι για τη Μακάμπι πέτυχαν τα πρώτα καλάθια της σεζόν, με τις δύο ομάδες να έχουν πάντως ένα αρκετά νευρικό ξεκίνημα. Ο Σβεντ σούταρε ανεξέλεγκτα από κάθε πιθανή κι απίθανη θέση, πάσαρε όμως καλά και ο Τίμα έβαζε τα σουτ, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ακουμπούσαν περισσότερο την μπάλα στη ρακέτα για το 14-14 στο έβδομο λεπτό. Ενα σερί 8-0 έδωσε στους Μοσχοβίτες "αέρα", όμως ο Ντόρσεϊ με το πρώτο του καλάθι έκλεισε το δεκάλεπτο με το ματς στη μία κατοχή (24-21).

Η Χίμκι είχε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, ο Σβεντ άφησε για λίγο την εκτέλεση για χάρη της δημιουργίας και έτσι ο Γκιλ βρήκε χώρο για να γράψει το 29-23 στο 12'. Το 37-27 κράτησε τους γηπεδούχους σε μια καλή απόσταση, με τον Σφαιρόπουλο να εκνευρίζεται από την εικόνα της ομάδας του στην άμυνα, αλλά και από μερικά εύκολα λάθη την ώρα που η εκτέλεση από την περιφέρεια ήταν επίσης αναποτελεσματική. Ένα μικρό ξέσπασμα μείωσε στους πέντε (43-38) με τον Γουίλμπεκιν και τον Μπλακ να ξεχωρίζουν, ωστόσο και πάλι η Χίμκι είχε απαντήσεις για το 48-40 του ημιχρόνου στο οποίο πέτυχε επτά τρίποντα περισσότερα από την αντίπαλό της.

Ο Σφαιρόπουλος έλεγε στους παίκτες του ότι οι γηπεδούχοι ήταν κουρασμένοι, όταν είδε τη Μακάμπι να μπαίνει δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μπλακ αιχμή του δόρατος, για ακόμα μία φορά όμως η Χίμκι την κράτησε σε απόσταση. Ο Γουίλμπεκιν δεν ήταν σε καλή βραδιά, ο Γερέμπκο πέτυχε πέντε σερί πόντους και το 68-56 στο 28' έβαζε την ομάδα του Τελ Αβίβ σε πολύ δύσκολη θέση πριν ο Σβεντ σκοράρει και τρίποντο με ταμπλό για το 71-56.

Τα πράγματα απλουστεύθηκαν για τους Ρώσους, που δεν συνάντησαν άλλα προβλήματα και έφτασαν με άνεση στην πρώτη τους νίκη στη διευρυμένη πλέον EuroLeague. Η Μακάμπι μείωσε από το -17 στο -10 (80-70) με τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο στο 34', πήγε και στο -5 (82-77) με καλάθια του Ελάιτζα Μπράιαντ και του Μπλακ, είχε τρία λεπτά για να κλέψει τη νίκη, έκανε όμως δύο λάθη που δεν της επέτρεψαν να τη διεκδικήσει μέχρι τέλους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 4798 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στη Μιτίστσι Αρίνα της Μόσχας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Χιμένεθ, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 48-40, 75-61, 89-83

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 8/10 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 μπλοκ, 3 λάθη), Μπούκερ 4 (6 ριμπάουντ), Τίμα 17 (1/3 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ζάιτσεφ, Βιάλτσεφ, Γερέμπκο 14 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μόνια 6 (2/2 τρίποντα), Γκιλ 18 (3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόβιτς (4 ασίστ), Έβανς 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 10 (1), Γουίλμπεκιν 9 (1/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ασίστ, 2 λάθη), Έισι 4 (8 ριμπάουντ), Χάντερ 11 (5/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάσπι 13 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αβντίγια, Ντόρσεϊ 2, Ντιμπαρτολομέο 6 (1), Γουόλτερς 7, Μπλακ 17 (6/8 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Ζούσμαν 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 13/32 δίποντα, 14/35 τρίποντα, 21/27 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 26/40 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 19/25 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Χίμκι θα παίξει και πάλι εντός έδρας με τη Μπασκόνια (11/10 στις 20:00), ενώ η Μακάμπι θα συνεχίσει στο δρόμο για να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Ρεάλ Μαδρίτης (10/10 στις 22:00).