Χίμκι - Φενέρμπαχτσε 84-78: Έσπασε το σερί των Τούρκων η ομάδα του Μπαρτζώκα!

EUROKINISSI

Η Χίμκι δεν άφησε την Φενέρμπαχτσε να βάλει ούτε ένα σουτ στην παράταση και επικράτησε με 84-78, σπάζοντας το σερί των 12 νικών που έτρεχε η τουρκική ομάδα!

Σερί ήταν και πάει... Η Φενέρμπαχτσε πήγε στη Μόσχα μετρώντας 12 συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague , αλλά η Χίμκι δεν την άφησε να το επεκτείνει κι άλλο. Το 13ο παιχνίδι αποδείχθηκε γρουσούζικο για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, καθώς η Χίμκι τη νίκησε 84-78 στην παράταση και έφτασε με τη μεριά της τις 3 νίκες στους τελευταίους 4 αγώνες. Παράλληλα, η Χίμκι έσπασε και ένα άλλο σερί, αυτό των πέντε ηττών στις αναμετρήσεις με την τουρκική ομάδα, την οποία είχε να νικήσει από τις 22 Μαρτίου 2013!

Αυτή ήταν η 7η νίκη σε 17 αγώνες για την Χίμκι, η οποία δεν είχε πάλι τον Αλεξέι Σβεντ, διέθετε όμως έπειτα από ένα μήνα τον Άντονι Γκιλ και προ πάντων μία άμυνα που έσπαγε κόκαλα, αφού δεν δέχτηκε ούτε ένα καλάθι στην παράταση και υποχρέωσε την Φενέρμπαχτσε να αστοχήσει και στα επτά σουτ που επιχείρησε! Συν τοις άλλοις, η ρωσική ομάδα είχε και τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μάρκοβιτς 13, Μποστ 12, Γκιλ 12, Κρόκερ 10).

Η Φενέρμπαχτσε είδε το ρεκόρ της να πέφτει στο 15-2 μετά την πρώτη φετινή ήττα εκτός τουρκικών συνόρων, αφού η πρώτη είχε σημειωθεί στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Εφές. Οι Μαχμούτογλου (18), Βέσελι (17) και Σλούκας (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Τούρκων, οι οποίοι άρχισαν το ματς με 4/7 τρίποντα και το ολοκλήρωσαν με 7/26.

Ο MVP

Ο Άντονι Γκιλ δεν άργησε να δείξει γιατί είναι τόσο πολύτιμος στην Χίμκι. Στην πρώτη του εμφάνιση από τις 6 Δεκεμβρίου (στο Μόναχο) και έπειτα από απουσία πέντε αγώνων, ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε πολλή δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, ενώ πέτυχε και κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση. Ο Γκιλ έβαλε 10 από τους 12 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και είχε συνολικά 4/5 βολές, 4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 28'24''. Συν τοις άλλοις, είχε και το μεγαλύτερο νούμερο μεταξύ των παικτών της Χίμκι στον δείκτη αξιολόγησης (+19).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Χίμκι υπέπεσε σε 7 λάθη στην πρώτη περίοδο, έχοντας μοιράσει μέχρι εκείνο το σημείο όλη κι όλη μία ασίστ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άλλαξε εντυπωσιακά την εικόνα της από εκεί και πέρα, κάτι που αποτυπώνεται και στα συγκεκριμένα στατιστικά. Μετά την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 19 ασίστ και 5 λάθη!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στην Μιτίστσι Αρίνα ήταν απόλυτα ισορροπημένο στα πρώτα έξι λεπτά, μέχρι τουλάχιστον να κάνει η Φενέρμπαχτσε ένα επιμέρους 2-13 και να προηγηθεί με 13-26 στο 11', τη μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες. Η τουρκική ομάδα είχε 9 ασίστ και μόνο 2 λάθη μέχρι εκείνο το σημείο, ενώ η Χίμκι είχε πουλήσει ήδη 7 φορές τη μπάλα. Το ματς στη Μόσχα δεν εξελίχθηκε πάντως ποτέ σε περίπατο των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε γρήγορα στο παιχνίδι, με την άμυνα της πολύ βελτιωμένη και τον Μίκι να κάνει εξαιρετική δουλειά στον επιθετικό τομέα. Κάπως έτσι η Χίμκι "έτρεξε" ένα επιμέρους 14-2, έριξε τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο (27-28) και το παιχνίδι δεν ήταν ξανά το ίδιο από εκεί και πέρα.

Στο 19' η Χίμκι προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το 2ο λεπτό με καλάθι του Γκάρλον Γκριν (36-35) και όχι μόνο δεν άφησε την Φενέρμπαχτσε να ξεφύγει ξανά στο σκορ, αλλά έκανε και ένα νέο μεγάλο σερί (11-0) στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας στο 28' με τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (56-51). Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα πήγαινε για ένα συναρπαστικό φινάλε και όντως έτσι έγινε. Η Φενέρμπαχτσε ξέφυγε με σερί 0-7 στο 37' (63-66), αλλά η Χίμκι απάντησε με ένα δικό της 6-0 και προηγήθηκε με 69-66 στο 39', παρότι από το 33' έως το 38' δεν είχε σημειώσει ούτε έναν πόντο! Εν τέλει όλα κρίθηκαν από τη γραμμή των βολών.

Με σκορ 72-71 και 17,4'' να απομένουν, ο Μάρκοβιτς έχασε δύο βολές και στην επόμενη επίθεση ο Ντατόμε αστόχησε σε δίποντο, ο Μέλι μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ στο 1,4''. Ο Ιταλός σέντερ έβαλε όμως μόνο την δεύτερη βολή και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Χίμκι άντεξε χάρις στην άμυνά της. Η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν άφησε την Φενέρμπαχτσε να βάλει ούτε ένα καλάθι στην παράταση (είχε 0/7 σουτ), προηγήθηκε με 80-74 στο 43' χάρις στα διαδοχικά καλάθια των Γκιλ, Μίκι και πήρε έτσι μία τεράστιας σημασίας νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στις κερκίδες της Μιτίστσι Αρίνα βρέθηκαν 6.759 θεατές για τον ένατο φετινό εντός έδρας αγώνα της Χίμκι στην EuroLeague και πρώτο για το 2019.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Ράντοβιτς, Πάστουσιακ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 38-41, 57-54, 72-72 (κ.α.), 84-78.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κρόκερ 10, Βιάλτσεβ 2, Γκριν 9 (3/3 βολές, 3/4 δίποντα), Μάρκοβιτς 13 (3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιλ 12 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ζούμπκοβ 3, Τζένκινς 9, Τόμας 5, Μίκι 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μέλι 9 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαχμούτογλου 18 (4/7 τρίποντα), Κάλινιτς 5 (1/5 τρίποντα), Σλούκας 11 (9/9 βολές, 1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Γκούντουριτς 6 (5 ασίστ), Βέσελι 17 (6/8 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντίξον 6, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 2, Λοβέρν.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 20/34 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 23/29 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 23 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 17/28 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 23/25 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Χίμκι θα ολοκληρώσει την πρώτη "διαβολοβδομάδα" του 2019 στην Κωνσταντινούπολη, όπου θα αντιμετωπίσει μεθαύριο (10/1, 19:00) την Αναντολού Εφές. Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της EuroLeague η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχτεί την ίδια ημέρα (10/1, 19:45) την Ζάλγκιρις Κάουνας.

Photo credits: Eurokinissi