Χίμκι - Φενέρμπαχτσε 82-68: Της πήρε και τη διαφορά

BC KHIMKI / TWITTER

Η Χίμκι κέρδισε 82-68 τη Φενέρμπαχτσε, την έπιασε στις 13 νίκες, ενώ με το +14 τής πήρε τη διαφορά και την πέρασε στην κατάταξη, όπου πλέον είναι έβδομη.

Συνεχίζει την αντεπίθεσή της η Χίμκι, που πήρε τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία της παιχνίδια και είδε το come back της να εξαργυρώνεται με... έβδομη θέση.

Οι Ρώσοι, που είχαν χάσει 89-76 στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, κατάφεραν να πάρουν και τη διαφορά από τους Τούρκους με το +14 (82-68), προσπερνώντας τους στην κατάταξη, όπου πλέον είναι έβδομοι με 13 νίκες! Ο Ντε Κολό είχε την ευκαιρία να μειώσει και να κρατήσει την ομάδα του, έστω και με ήττα, στην έβδομη θέση, αλλά αστόχησε και έτσι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στρέφεται πλέον στο παιχνίδι μεγάλης βαθμολογικής σημασίας με τον Παναθηναϊκό.

O MVP

Οι Σβεντ και Γερέμπκο έκαναν μεγάλο παιχνίδι. Ο Ρώσος τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, ενώ ο Σουηδός είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μόλις ένα λάθος. Αμφότεροι βοήθησαν πολύ την επίθεση των Ρώσων.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Φενέρμπαχτσε είχε προβάδισμα 4,7'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα τα έκανε... μούσκεμα στην επίθεση. Είχε 14 πόντους στην τρίτη περίοδο και άλλουσ 14 στην τέταρτη, πετυχαίνοντας 28 πόνους όλους κι όλους στο δεύτερο μέρος. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε αυτό το διάστημα, οι Τούρκοι είχαν 6/14 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ασίστ και 6 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δυνατά με έναν επιθετικό μονόλογο του Λοβέρν, που μονοπωλούσε τις προσπάθειες της ομάδας του στην μπροστινή πλευρά του παρκέ και με 10 σερί πόντους την έβαλε μπροστά στο σκορ. Τρία συνεχόμενα τρίποντα της Χίμκι από τους Σβεντ και Τίμα άλλαξαν τις ισορροπίες του αγώνα, μαζί και το προβάδισμα, με τους Ρώσους να έχουν πια τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-18).

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πιο συγκεντρωμένη και έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πέντε αναπάντητους μείωσε τη διαφορά, η οποία έπεσε στον πόντο όταν άρχισε να βρίσκει επαφή με το καλάθι (30-29). Παρά τα εύστοχα σουτ του Σβεντ που έγινε διψήφιος, η είσοδος του Ντίξον έδωσε πλουραλισμό στην επίθεση και 6 σερί πόντους, βάζοντας μπροστά τους Τούρκους (35-36) στο 19'. Οι Τούρκοι κατάφεραν μεν να κρατήσουν το προβάδισμά μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, ωστόσο το buzzer beater του Σβεντ (σε επίθεση 4,7'' για ημίχρονο) έβαλε μπροστά τους Ρώσους (41-40).

Η διαφορά του ενός πόντου και η εξέλιξη του δεύτερου δεκαλέπτου προϊδέαζαν για ένα κλειστό παιχνίδι, ενώ η απόφαση του Κουρτινάιτις να κρατήσει τον Σβεντ στον πάγκο έμοιαζε με ευκαιρία για τους Τούρκους, την οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν ποτέ. Οι Γερέμπκο και Μπούκερ έκαναν μεγάλη ζημιά στην τουρκική ρακέτα, η Φενέρ από την πλευρά της είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και η διαφορά έγινε διψήφια στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε, ενώ η είσοδος του Σβεντ την ανέβασε σε ακόμα υψηλότερα επίπεδα. Οι Τούρκοι συνέχισαν τα λάθη, την αστοχία και την κακή αμυντική αντίδραση. Έριξαν μεν τη διαφορά στους 12 πόντους, ωστόσο, εκτός της ήττας, δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν και την απώλεια της διαφοράς.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στην Arena Mytishci βρέθηκαν 4.873 Ρώσοι φίλαθλοι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Ντιφάλα, Τραβίσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 41-40, 64-54, 82-68

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Ρόμπινσον 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σβεντ 23 (3/6 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 λάθη), Μπούκερ 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές), Τίμα 6 (2/8 τρίποντα), Καράσεφ 5 (1), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 15 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλ 2, Γιόβιτς 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπερτάνς.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 3 (1), Μαχμούτογλου 2, Κάλινιτς 6 (1), Ντε Κολό 11 (1), Γουίλιαμς 11 (2), Τόμας (3 ριμπάουντ), Βέσελι 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Ντίξον 13 (2/7 τρίποντα), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Λοβέρν 10 (5/6 δίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 20/34 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 9/9 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/36 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 8/9 βολές, 26 ριμπάουντ (21+5), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Την Μπάγερν υποδέχεται η Χίμκι (13/3, 19:00), ενώ η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη το ίδιο βράδυ (19:30).

Photo Credits: BC Khimki / Twitter