Βιλερμπάν - Χίμκι 92-88: Οι Γάλλοι αντέχουν να κοιτάζουν την οκτάδα

Συναρπαστική στο "κάστρο" της, η Βιλερμπάν έριξε στο καναβάτσο και τη Χίμκι για να ανέβει στο 8-8 και να μείνει σε τροχιά οκτάδας. Στο ίδιο ρεκόρ οι Ρώσοι, που συνεχίζουν να απογοητεύουν.

Είναι η έκπληξη της σεζόν, είναι η ομάδα που έχει ξεπεράσει κατά πολύ τον εαυτό της. Η Βιλερμπάν νίκησε τη Χίμκι στο Αστρομπάλ (92-88) για τη 16η αγωνιστική της EuroLeague 2019/20 , ανέβηκε στο 8-8 και συνεχίζει να κοιτάζει την πρώτη οκτάδα της διοργάνωσης, καθώς το γήπεδό της αποδεικνύεται το μεγάλο της όπλο, αυτό που λυγίζει αντιπάλους με πολύ περισσότερο ταλέντο, αλλά σαφώς χειρότερη χημεία. Στον πάγκο από το 33' ο Αλέξι Σβεντ, είδε τους συμπαίκτες του να μειώνουν από το -17 στο -2 και τον Κράμερ να αστοχεί σε βολές που ίσως έστελναν τον αγώνα στην παράταση.

Ο MVP

Ντέιβιντ Λάιτι, ο υποτιμημένος. Σε τρομερή κατάσταση ο Αμερικανός περιφερειακός, σκόραρε 20 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής από 8/9 δίποντα και 4/4 βολές, ενώ μάζεψε πέντε ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκλεψε τρεις μπάλες και κέρδισε έξι φάουλ από τους αντιπάλους του.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Κακό ματς από τον Αλέξι Σβεντ που πήρε μόνο... 11 σουτ (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα) και είχε δύο ασίστ για τέσσερα λάθη σε 25 λεπτά. Με αυτόν στον πάγκο γύρισε το ματς η Χίμκι. Ο Κουρτινάιτις τον έβγαλε στο 33', με το σκορ στο 78-61 και δεν τον έβαλε ξανά στο ματς. Θα έχουν ενδιαφέρον οι επόμενες μέρες στην ομάδα της Μόσχας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Σβεντ να παίρνει μόλις ένα σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο, η Χίμκι έπαιξε πιο ορθολογικό μπάσκετ και έχτισε μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-14) από τους οκτώ πόντους του Τίμα που επέστρεψε στη σύνθεσή της. Γρήγορα όμως η Βιλερμπάν ισορρόπησε το ματς, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-24 και το σκορ να πηγαίνει όλο και πιο ψηλά.

Θα περίμενε κανείς ότι σε αυτό το τέμπο οι Ρώσοι θα έχουν πλεονέκτημα, κάτι που όμως δεν συνέβη, με τους Γάλλους να κλείνουν το ημίχρονο στο +5 (50-45) και να πατούν ακόμη πιο αποφασιστικά το γκάζι στην τρίτη περίοδο την οποία πήραν με επί μέρους σκορ 24-12 για το +17 (74-57) που ενθουσίαζε το κοινό τους και έριχνε στο καναβάτσο την ομάδα του Κουρτινάιτις. Προσωρινά, καθώς Τίμα και Έβανς πήραν φωτιά, μείωσαν μέχρι τους πέντε (82-77), αλλά εκεί δέχθηκαν δύο καλάθια από τους Πέιν και Λάιτι για το 86-79.

Με τον Σβεντ στον πάγκο από το 33', οι Μοσχοβίτες συνέχισαν να προσπαθούν και με το σκορ στο 90-88 κέρδισαν βολές. Ο Κράμερ πήγε στη γραμμή στα 9", αστόχησε και στις δύο προσπάθειες, είδε τον Λάιτι να έχει στη συνέχεια 2/2 και η Βιλερμπάν, έστω και με πολύ άγχος στο φινάλε, πήρε δίκαια τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5560 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στο Αστρομπάλ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Γκόντας, Κόρτες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 50-45, 74-57, 92-88

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τέιλορ 17 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζεκίρι 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καουντί 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μαλεντόν 4, Λόμαζ 7 (1), Νουά 5 (1), Ζαν-Σαρλ 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ντιοπ (4 ασίστ), Μπάκο, Λάιτι 20 (8/9 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Πέιν 11 (1/1 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές)

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 15 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Κράμερ 5 (2/6 σουτ, 0/2 βολές), Μπούκερ 8 (4/4 δίποντα), Τίμα 20 (1/1 δίποντο, 6/11 τρίποντα), Καράσεφ 4, Γερέμπκο 8 *4/6 δίποντα), Μόνια, Γκιλ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γιόβιτς 4, Έβανς 15 (5/9 δίποντα, 5/6 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 24/33 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 17/22 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 24/39 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 13/18 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βιλερμπάν θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (3/1 στις 21:45), ενώ η Χίμκι θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με την Εφές (3/1 στις 19:30).