Βιλερμπάν - Άλμπα 93-81: "Καθάρισε" σε μια περίοδο

EUROLEAGUE / ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Το Astroballe έκανε ξανά τη δουλειά του, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Άλμπα Βερολίνου. Η Βιλερμπάν επιβλήθηκε της γερμανικής ομάδας (93-81), ούσα πλέον μία νίκη μακριά από την οκτάδα.

Με όπλο το ξέσπασμα της τρίτης περιόδου και τον έλεγχο του ρυθμού στο δεύτερο μέρος, η Βιλερμπάν έκαμψε την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου (93-81). Οι παίκτες του Ζβέζνταν Μίτροβιτς ήταν εξαιρετικοί στην τρίτη περίοδο, πήγαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και δεν κοίταξαν πάλι πίσω, με αποτέλεσμα να "σκαρφαλώσουν" στην ένατη θέση της κατάταξης και να είναι σε απόσταση βολής από την οκτάδα.

Ο MVP

Εν τη απουσία του Τόνι Τζεκίρι, ο Έιντριαν Πέιν έκανε εξαιρετική εμφάνιση, μπήκε στα παπούτσια του βασικού σέντερ της ομάδας του και έβγαλε τον Ζβέζνταν Μίτροβιτς ασπροπρόσωπο. Στα 16'59'' που έπαιξε, ήταν φόβητρο για τη γερμανική ομάδα κοντά στο καλάθι, ενώ τελείωσε με 12 πόντους (με 6/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Με 3/19 τρίποντα είναι αδύνατο να είσαι απειλητικός σε εκτός έδρας παιχνίδι, ειδικά από την στιγμή που οι γηπεδούχοι τελείωσαν με 65.9% στα δίποντα και 44.4% στα τρίποντα. Η Άλμπα δεν ήταν σε καλή βραδιά (εκτελεστικά) και το πλήρωσε με ήττα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο μέρος ήταν πολύ ισορροπημένο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια χέρια. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο νευρικοί στο κομμάτι της εκτέλεσης, την ώρα που ο χαμηλός ρυθμός δεν βοηθούσε τη γερμανική ομάδα να παίξει το παιχνίδι της. Η αστοχία από την περιφέρεια ήταν μεγάλο πρόβλημα ξανά για τους παίκτες του Αΐτο Ρενέσες, που πήγαν πάντως στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα (36-38).

Η κυριαρχία της Βιλερμπάν όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο, αρκούσε για να βάλει τα πράγματα σε μια σειρά. Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση, αποδείχθηκαν εξαιρετικά συνεπείς στα σουτ δύο πόντων και με 11/14 εντός παιδιάς στην περίοδο κατάφεραν να πάνε στο +15 (67-52).

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Ακόμη κι όταν η Άλμπα πλησίασε στους δέκα πόντους με τρία λεπτά για το τέλος, ένα μικρό σερί έξι πόντων από την πλευρά της Βιλερμπάν έγραψε τον επίλογο. Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς πήρε τη νίκη (93-81) και παραμένει σε θέση να ελπίζει για την οκτάδα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Astroballe βρέθηκαν 5.287 φίλοι της Βιλερμπάν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς - Πουκλ - Αμπροσόφ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 36-38, 67-52, 93-81.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 6 (2/7 σουτ, 2/2 βολές), Τέιλορ 9 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Καουντί 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαλεντόν 5 (1), Λόμαζ 5 (1), Νουά 7 (1), Ζαν Σαρλ 10 (6 ριμπάουντ), Ντιό 9 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπακό 4, Λάιτι 14 (1), Πέιν 12 (6/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον 2 (1/4 δίποντα), Γκιφάι 6, Έρικσον 9 (1), Μάτισεκ 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Σνάιντερ, Χέρμανσον 17 (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ), Νίκιτς 5, Όγκμπε, Γκεντράιτις 12 (1 τρίποντα, 5 ασίστ), Νόκο 13 (6/9 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Βιλερμπάν: 29/44 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 11/14 βολές, 27 ριμπάουντ (21+6), 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Άλμπα Βερολίνου: 26/47 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 20/25 βολές, 24 ριμπάουντ (14+10), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, η Βιλερμπάν αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Χίμκι (26/12, 21:45), ενώ η Άλμπα Βερολίνου επιστρέφει στο γήπεδό της για να αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια (26/12, 21:00).

Photo Credits: Eurokinissi