Βαλένθια - Αρμάνι Μιλάνο 81-83: Micov at the buzzer!

EUROLEAGUE / ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Σε τροχια οκτάδας ξαναμπήκε η Αρμάνι Μιλάνο, με τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ να βάζει το μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης για τη νίκη των Ιταλών στη Βαλένθια (VIDEO).

Μετρούσε εννεα ήττες στα τελευταία δέκα ματς, όμως ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ την κράτησε όρθια στο κυνήγι της οκτάδας και της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague 2019/20. Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε τη Βαλένθια στην παράταση (83-81), εκμεταλλεύθηκε το κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι στη Φοντέτα, ανέβηκε στο 12-16 και έπιασε τους Ισπανούς, με αποτέλεσμα να βάλει φωτιά στο παιχνίδι της οκτάδας προς το τέλος της κανονικής περιόδου.

Ο MVP

Ποιος άλλος, ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ! Είχε 13 πόντους από 3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/2 βολές, επτά ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, δύο κερδισμένα φάουλ και 13 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 33 λεπτά, δεν έκανε πολύ καλό ματς, έβαλε όμως το μεγάλο σουτ και δικαίως παίρνει το βραβείο στο σπίτι του.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Τρεις βολές έχασε η Βαλένθια σε 45 λεπτά αγώνα, με τον Κολόμ να πετάει στα σκουπίδια τις δύο από αυτές πριν από το μεγάλο σουτ του Μίτσοβ. Οι Ισπανοί έκλεισαν τον αγώνα με 44% στο δίποντο, την ώρα που η Αρμάνι Μιλάνο μετρούσε 10/18 βολές αλλά επιβίωνε χάρη στο "κρύο αίμα" του βασικού της σμολ φόργουορντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε χαμηλό τέμπο και σε ένα παγωμένο γήπεδο ξεκίνησε το ματς, με την Αρμάνι να δείχνει ανταγωνιστική, τον πενταδάτο Μορασκίνι να δίνει σημαντική βοήθεια και το 12-12 του 8' να αφήνει υποσχέσεις για μεγάλο ντέρμπι. Σκόλα και Γκουντάιτις ήταν ασταμάτητοι για το 12-19 της πρώτης περιόδου, με τον Μεσίνα να βλέπει ισορροπημένο μπάσκετ από τους παίκτες του και αναποτελεσματικότητα από τους γηπεδούχους που έμοιαζαν μάλλον άδειοι από ενέργεια χωρίς το κοινό τους στο πλευρό τους. Το 28-36 του ημιχρόνου δεν... σόκαρε, σίγουρα όμως τα 7/19 δίποντα της Βαλένθια ήταν ένας αριθμός που έδειχνε τη διαφορά ανάμεσα στους δύο μονομάχους.

Οι Ισπανοί μπήκαν στην τρίτη περίοδο με στόχο να βγάλουν περισσότερη ενέργεια, το κατάφεραν, ταυτόχρονα όμως ήταν και περισσότερο αποφασιστικοί στην επίθεση με αποτέλεσμα γρήγορα να μαζέψουν το σκορ (46-48) και να δώσουν συνέχεια σε αυτό το θρίλερ που πήγε έτσι μέχρι το φινάλε. Ο Ντούμπλιεβιτς έβαλε τις κρίσιμες βολές για το 63-63, ο Μίτσοβ απάντησε με φλότερ για το 63-65, ο Αμπάλντε ισοφάρισε στο 65-65 και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί μίλησε η κλάση του Ντούμπλιεβιτς, που έβαλε πέντε σερί πόντους για το 74-69, τελευταίος όμως μίλησε ο Μίτσοβ που έβαλε τρίποντο στην εκπνοή για το 81-83 μετά από τις δύο άστοχες βολές του Κολόμ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το ματς έγινε χωρίς κόσμο, εξαιτίας του φόβου των Ισπανών για την εξάπλωση του κορονοϊού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Γιαβόρ, Μόγκουλκοτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 28-36, 46-48, 65-65 (κ.α.), 81-83

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 8 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 2, Εντούρ 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπάλντε 21 (7/12 δίποντα, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί, Τόμπεϊ 7 (1), Ντούμπλιεβιτς 19 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Βίβες, Σαν Εμετέριο 9 (2), Σάστρε 3 (1), Ντόορνεκαμπ

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε, Μίτσοφ 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6, Μορασκίνι 6, Ρολ 11 (3), Ρολ 11 (3), Ροντρίγκεθ 16 (2 τρίθποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι 8, Κρόφορντ 7 (1), Σάικς 5 (1), Μπρουκς. Σκόλα 11 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 19/43 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 37 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 23/40 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 10/18 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βαλένθια θα πάει στην Αναντολού Εφές (12/3 στις 19:30), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα υποδεχθεί χωρίς κόσμο τον Ολυμπιακό (12/3 στις 21:45).