ΜΠΑΣΚΕΤ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Νταρουσάφακα 79-75: Με Κουρμπάνοφ και... ιδρώτα η "ομάδα του στρατού"

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη έπαιξε όσο χρειάστηκε για λυγίσει με 79-75 τη μαχητική Νταρουσάφακα και να κάνει το 3/3 στην EuroLeague έχοντας για οδηγό τον Νικίτα Κουρμπάνοφ.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξε στο... ρελαντί για ένα ημίχρονο απέναντι στη μαχητική Νταρουσάφακα , αλλά στην τρίτη περίοδο και στην τέταρτη περίοδο ο Νικίτα Κουρμπάνοφ βρήκε συμπαραστάτες και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη με 79-75 ανεβάζοντας "στροφές" στην άμυνά της. Οι γηπεδούχοι πλέον έκαναν το 3/3 στην EuroLeague , ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 1-2,

Ο MVP

Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ "φλέρταρε" με το νταμπλ-νταμπλ, καθώς σημείωσε 13 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ και ήταν ο καλύτερος παίκτης γηπεδούχων.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η "ομάδα του στρατού" δυσκολεύτηκε απέναντι στην Νταρουσάφακα, η οποία υποχρέωσε τους παίκτες της να έχουν 5/26 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν πολλές λύσεις από τα 17 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν. Τα 16 μάλιστα εξ αυτών τα είχαν πάρει ως το 30'.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι στην α΄ περίοδο είχαν γρήγορες επιστροφές κι επιχείρησαν να χτυπήσουν τους αντιπάλους τους με γρήγορες επιθέσεις. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, όμως, - η οποία στην πρώτη περίοδο δεν υπέπεσε σε λάθη - βρήκε στο πρόσωπο του Κουρμπάνοβ (11 πόντοι) τον παίκτη που την οδήγησε στο 19-17 (10'). Όσοι περίμεναν πως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα πατούσε το... γκάζι στην δεύτερη περίοδο, διαψεύστηκαν, καθώς η ομάδα του Αχμέτ Τσάκι πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεσή τους, κατάφεραν με την καλή τους άμυνα να περιορίσουν τα ατού της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, έφτασαν ως το +9 (27-36), ενώ στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με 7 πόντους (31-38).

Οι φιλοξενούμενοι στις αρχές του β' ημιχρόνου προηγήθηκαν και πάλι με 9 πόντους (33-42, 23'), αλλά η αγωνιστική άνοδος τον Πίτερς και Χίγκινς είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε 43-44 (25'). Η "ομάδα του στρατού" στο 26' επανήλθε σε θέση οδηγού (47-46) και με την απόδοσή της φρόντισε να μείνει ως το τέλος της περιόδου σε αυτή, καθώς η συμπλήρωση των 30' την βρήκε στο +9 (57-48, 30').

Οι γηπεδούχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια της τέταρτης περιόδου είχαν τον έλεγχο, αλλά η Νταρουσάφακα κατάφερε να μειώσει σε 69-65 στο 36' και σε 71-67 στο 37'. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα με τους Κιντ και Ντίμπλερ πλησίασαν ως και το -3 (75-72, 39'), αλλά ο Σέρχι 1:04 πριν από το τέλος έγραψε το 77-72. Ο Έρικ 49'' πριν από την λήξη διαμόρφωσε το 78-74 κι εν συνεχεία ο Ντε Κολό αστόχησε τρίποντο. Το επιθετικό φάουλ του ΜακΚάλουμ, όμως, στον Ντε Κολό - υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους - φρέναρε την αντεπίθεση της Νταρουσάφακα και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας εντέλει επικράτησε με 79-75.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "παρών" στη Megasport Arena έδωσαν 4.712 φίλαθλοι, οι οποίοι στιγμές - για τα δεδομένα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας - έκαναν αισθητή την παρουσία τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Χιμένεθ, Μάικιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 31-38, 57-48, 79-75

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 10, Πίτερς 9 (3), Ούχοφ, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 11 (1), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 4, Χίγκινς 14 , Χάκετ 4 , Κουρμπάνοφ 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάινς 8, Χάντερ 6.

ΝTΑΡΟΥΣΑΚΑΦΑ (Τσάκι): ΜακΚάλουμ 14 (2), Οζμιζράκ, Μπαϊγκούλ 2, Ντεμίρ, Κιντ 15 (1), Σαβάς, Μπράουν 9 (2), Πέινερς 9 (1), Ντίμπλερ 7 (1), Έβανς 4 (8 ριμπάουντ), Έρικ 15 (11 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 25/50 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 14/18 βολές, 20-17 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Νταρουσάφακα: 21/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 15/19 βολές, 26-12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 6 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην 4η "στροφή" της EuroLeague θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια (26/10), ενώ η Νταρουσάφακα θα υποδεχθεί την Μπαρτσελόνα.

Photo credits: Eurokinissi