ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπασκόνια 82-78: Το γύρισε η "αρκούδα"

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρότι αδιάφορη, έκανε την ανατροπή (82-78) απέναντι στην Μπασκόνια, η οποία, όμως, πήρε την πρόκριση για τα playoffs της EuroLeague. (VIDEO).

H TΣΣΚΑ Μόσχας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έβλεπε την πλάτη της Μπασκόνια, αλλά στην τέταρτη περίοδο έκανε το... comeback και πήρε τη νίκη τη νίκη με 82-78. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ολοκλήρωσε νικηφόρα την πορεία της στην κανονική διάρκεια της EuroLeague και στα playoffs θα κοντραριστεί με την Μπασκόνια, η οποία μετά τη νίκη της Αναντολού Εφές και της Ζάλγκιρις πήρε την 7η θέση της κατάταξης.

Ο MVP

Ο Γουίλ Κλάιμπερν με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά κυρίως με το step up που έκανε στην τέταρτη περίοδο ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης των νικητών.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/6 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο είχαν 2/11 σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 4-9 στο 4' και 10-16 στο 8' και παρά την αντίδραση της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (17-21), καθώς οδήγησε το ματς στον ρυθμό που ήθελε. Η Μπασκόνια στην δεύτερη περίοδο συνέχισε να διασπά με ευκολία την άμυνα των αντιπάλων της, ο Χουέρτας έδωσε πολλές λύσεις και οι Βάσκοι στο 15' ξέφυγαν με 25-33. Οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα σε 33-35 (17'), καθώς βρήκαν λύσεις από τους Χίγκινς και Ροντρίγκεθ. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έμειναν ψύχραιμοι και με οδηγό τον Χουέρτας πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 4 πόντους (40-44).

Η Μπασκόνια διατήρησε τον έλεγχο στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου και στο 25΄προηγήθηκε με 8 πόντους (43-51) εκμεταλλευόμενη και τις δεύτερες ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν από τα επιθετικά ριμπάουντ. Η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 47-51 στο 26', αλλά η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν την άφησε να απειλήσει περισσότερο κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +11 (55-66). Ο Μπολομπόι φώναξε "παρών" στην τέταρτη περίοδο και το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη στο 35' πλησίασε στο -3 (66-69). Οι Χάκετ και Κλάιμπερν μπήκαν στην εξίσωση της ομάδα τους, η οποία στο 37' πήρε το προβάδισμα με 73-71 και μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο προηγούμενη με 77-72. Οι γηπεδούχοι στον εναπομείναντα χρόνο είχαν την εμπειρία να διαχειριστούν την υπέρ τους διαφορά και παρότι η Μπασκόνια μείωσε σε 77-74, η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη με 82-78.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "παρών" στη Μegasport Arena έδωσαν 5.437 φίλαθλοι, όπως ενημέρωσε η EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Γιόβτσιτς, Λαουριναβίτσιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 40-44, 55-66, 82-78

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 11 (1), Μπολομπόι 5, Πίτερς 4, Ροντρίγκεθ 6 (1), Κλάιμπερν 16 (3), Χίγκινς 14 (2), Χάκετ 11, Κουρμπάνοβ 9 (1), Χάινς 4, Χάντερ 2.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 5 (1), Γκονζάλεθ, Βόιτμαν 10 (2), Χουέρτας 17 (3), Ντιόπ 6, Πουαριέ 12 (7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6, Γκαρίνο 4, Σιλντς 12 (1), Χίλιαρντ 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 15/30 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 28/39 βολές, 21-6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 21/42 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 15/23 βολές, 19-9 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και η Μπασκόνια θα βρεθούν αντιμέτωπες στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Photo credits: Eurokinissi