ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Φενέρμπαχτσε 70-68: Νίκη οι Ρώσοι, πρωτιά οι Τούρκοι

EUROLEAGUE / ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη με 70-68, η Φενέρμπαχτσε όμως κράτησε τη διαφορά από το ματς του πρώτου γύρου και κλείδωσε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στην EuroLeague 2018/19 (VIDEO).

Αυτό το ματς, δεν έμοιαζε με αγώνα κανονικής περιόδου. ΤΣΣΚΑ και Φενέρμπαχτσε πάλεψαν σαν αγρίμια στο παρκέ της Megasport Arena, με τους Ρώσους να επικρατούν στο φινάλε των Τούρκων και να τους πλησιάζουν σε απόσταση μιας νίκης μετά την 28η αγωνιστική της EuroLeague 2018/19 . Δεν πήραν πάντως και τη διαφορά (είχαν χάσει με τέσσερις στην Κωνσταντινούπολη), με τον Σλούκα να γράφει το τελικό 70-68 και να δίνει ουσιαστικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στην ομάδα του.

Σπουδαίος στο φινάλε ο Κόρι Χίγκινς, έβαλε τρία σουτ και συνολικά επτά πόντους που έριξαν την Φενέρμπαχτσε στο καναβάτσο, εξαιρετικός για τους Τούρκους ο Νίκολα Κάλινιτς το απόγευμα που οι Σλούκας - Βέσελι έμειναν μακριά από τα στάνταρ τους. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παίζει εκτός έδρας με τη Χίμκι και εντός έδρας με τη Μπασκόνια στις τελευταίες δύο αγωνιστικές, ενώ η Φενέρμπαχτσε θα ταξιδέψει στο Μιλάνο και θα κλείσει την κανονική περίοδο εντός έδρας απέναντι στη Μακάμπι. Με μία νίκη, θα είναι και μαθηματικά πρώτη.

Ο MVP

Κόρι Χίγκινς, ο terminator! Δεν έκανε σπουδαία εμφάνιση σε μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως ο Αμερικανός καθάρισε στο φινάλε με μεγάλα σουτ. Σε 25 λεπτά σκόραρε 15 πόντους, επτά από τους οποίους στις τελευταίες επιθέσεις. Είχε 3/4 δίποντα και 3/5 τρίποντα, ένα ριμπάουντ, μία ασίστ και τίποτα περισσότερο. Έκανε απλά τη δουλειά του, για να αποδείξει ξανά πως είναι ένας από τους πιο clutch παίκτες των ευρωπαϊκών παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Πολύ περίεργο πρώτο μέρος για την ΤΣΣΚΑ που έμεινε σχετικά χαμηλά σε σκορ (36 πόντοι) και πολύ χαμηλά σε δημιουργία (4 ασίστ), πολύ χειρότερο το ποσοστό της Φενέρμπαχτσε στο τρίποντο (6/23, 26%) που την πλήγωσε και δεν της επέτρεψε να πάρει τη νίκη. Λίγες οι ασίστ των γηπεδούχων (εννέα για 13 λάθη).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δύο μέρες μετά τη δύσκολη νίκη επί της Μπουντούτσνοστ, η Φενέρμπαχτσε χρειαζόταν ένα πραγματικά δυνατό ματς. Εδειξε πεισμωμένη από νωρίς στη Μόσχα, προηγήθηκε με επτά (9-16) στο έβδομο λεπτό χάρη σε γκολ-φάουλ του Κάλινιτς, έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά και διατήρησε τον έλεγχο και στη συνέχεια του πρώτου μέρους. Η άμυνα των Τούρκων ήταν ασφυκτική, ο Κλάιμπερν πάλευε μόνος εναντίον όλων και με τρία σερί καρφώματα έγραψε το 23-27 στο 15', για να ακολουθήσει η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (27-35) και ένα μικρό ξέσπασμα του Πίτερς που κράτησε όρθια την ΤΣΣΚΑ. Ένα σερί 9-0 έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (36-35) στο ημίχρονο, με τον Ιτούδη να βλέπει τους παίκτες του να έχουν 2/5 τρίποντα, τέσσερις ασίστ και έξι λάθη!

Ανώτερη στις πρώτες φάσεις της τρίτης περιόδου, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με επτά (44-37) χάρη σε τρίποντο του Ροντρίγκεθ και πήρε το momentum με το μέρος της. Ο Κάλινιτς ήταν εξαιρετικός, ωστόσο Σλούκας - Βέσελι δεν βοηθούσαν και η Φενέρ είχε σημαντικό επιθετικό πρόβλημα. Το οποίο άλλαξε... στρατόπεδο και πήγε στους Ρώσους που πέτυχαν τέσσερις πόντους στο πρώτο εξάλεπτο της τέταρτης, βρέθηκαν ξανά πίσω (56-57) μετά το τρίποντο του Κάλινιτς, αλλά αντέδρασαν και με τους Χάκετ - Χίγκινς έγραψαν το 63-59 στο 38'. Ο Σλούκας μείωσε στον πόντο με τρίποντο στην επόμενη φάση, ο Χίγκινς απάντησε πρώτα για το 65-62 και στη συνέχεια για το 68-65 από τη γωνία στα 25.6". Ήταν το σημείο που έκρινε τον αγώνα, με τον Σλούκα να γράφει το τελικό 70-68 και να δίνει ουσιαστικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στην Φενέρμπαχτσε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 10762 θεατές βρέθηκαν στη Megasport Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Λάτισεβς, Χιμένεθ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 36-35, 52-48, 70-68

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 5, Μπολομπόι, Πίτερς 8, Ούχοφ, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 9 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 16 (8 ριμπάουντ), Χίγκινς 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Χάκετ 5 (1), Κουρμπάνοφ 4 (8 ριμπάουντ), Χάινς 4, Χάντερ 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν, Μέλι 8 (1), Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 17 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σλούκας 8 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές), Ντίξον 15 (3), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 21/37 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 13/17 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 7 επιθετικά), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/31 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 14/17 βολές, 23 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα παίξει στην έδρα της Χίμκι (29/3 στις 19:00) για την 29η αγωνιστική, ενώ η Φενέρμπαχτσε θα μονομαχήσει με την Αρμάνι στο Μιλάνο (28/3 στις 21:45).