ΜΠΑΣΚΕΤ

ΤΣΣΚΑ - Αναντολού Εφές 102-84: Κι όμως, η άμυνα έκανε την διαφορά!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξε άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εν τέλει εύκολα την Αναντολού Εφές 102-84, κάνοντας το 6/6 στο γήπεδό της (VIDEO).

Επί ένα ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ και η Αναντολού Εφές ανταγωνίζονταν η μία την άλλη στο ποια μπορεί να σκοράρει περισσότερο. Όταν όμως η ΤΣΣΚΑ αποφάσισε να παίξει άμυνα, όλα έγιναν απλά στην Μέγκασπορτ Αρίνα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δέχτηκε μόνο 30 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνά της και νίκησε εν τέλει εύκολα την Αναντολού Εφές 102-84 για την 14η αγωνιστική της EuroLeague , παραμένοντας αήττητη -σε έξι αγώνες- στο γήπεδο της.

Οι Κλάιμπερν (24 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Ντε Κολό (21 πόντοι, 6 ασίστ), Χάντερ (13 πόντοι) και Χάκετ (12 πόντοι) πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ΤΣΣΚΑ, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους διαφορά στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και έχει πλέον ρεκόρ 11-3. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά σημείωσε 16 πόντους στην πρώτη περίοδο και τελείωσε το παιχνίδι με 24 για την Αναντολού Εφές, από την οποία ξεχώρισαν ακόμα οι Μπροκ Μότουμ (16 πόντοι) και Κρούνοσλαβ Σίμον (11 πόντοι). Η τουρκική ομάδα έχει ρεκόρ 9-5.

Ο MVP

Ο Νάντο Ντε Κολό επέστρεψε! Μετά τις υποτονικές εμφανίσεις που έκανε στους προηγούμενους τρεις αγώνες (στους οποίους είχε μόνο πέντε πόντους κατά μέσο όρο), ο Γάλλος γκαρντ ήταν καταπληκτικός, έβαλε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 21. Ο Ντε Κολό είχε 5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 30'23'' και μαζί με τον επίσης εξαιρετικό Γουίλ Κλάιμπερν (24 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν οι ηγέτες της ρωσικής ομάδας.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έγινε ο πέμπτος παίκτης που ξεπέρασε τις 1.000 ασίστ στην σύγχρονη ιστορία της EuroLeague, σε ένα παιχνίδι στο οποίο έπαιξε μόνο 15'12''. Ο Ισπανός πόιντ γκαρντ χρειαζόταν δύο τελικές πάσες για να ξεπεράσει τις χίλιες και μοίρασε τελικά τέσσερις.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΤΣΣΚΑ δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου άμυνα επί 20 λεπτά. Εκ του αποτελέσματος, δεν χρειάστηκε να παίξει παραπάνω. Μετά το χορταστικό, για τους λάτρεις του επιθετικού μπάσκετ, πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι δύο ομάδες σημείωσαν μαζί 110 πόντους και καμία εκ των δύο δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη από 11 πόντους, η ΤΣΣΚΑ αποφάσισε να σφίξει την άμυνά της και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χτίσει σιγά σιγά μία διψήφια διαφορά. Η Αναντολού Εφές, από την άλλη, ήταν εξαιρετική όσο το παιχνίδι ήταν run and gun και οι δύο ομάδες σκόραραν ακατάπαυστα. Με τον Ροντρίγκ Μπομπουά να πετυχαίνει 16 πόντους με 4/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 9-13 στο 4', ωστόσο δεν κράτησε για πολλή ώρα ακόμα το προβάδισμα.

Ο Ντε Κολό πέτυχε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο και ήταν αυτός που της έδωσε την ώθηση, προκειμένου να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα επτά πόντων (31-24), μία διαφορά που έφτασε μέχρι τους 11 στο 14' (44-33). Η Αναντολού Εφές δεν πέταξε πάντως έτσι απλά λευκή πετσέτα. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έριξε την διαφορά μέχρι τους δύο πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (56-54), έχοντας βάλει σε αυτό το χρονικό διάστημα περισσότερα τρίποντα (10) από δίποντα (8)! Αυτό φυσικά δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί για πολύ ακόμα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν σε εξαιρετική βραδιά επιθετικά, μοίρασε 22 ασίστ και κυριάρχησε παράλληλα στον τομέα των ριμπάουντ, αφού μάζεψε συνολικά 15 παραπάνω από την Εφές, είχε 19 επιθετικά και έβαλε 25 πόντους από αυτά!

Η ΤΣΣΚΑ πέτυχε επίσης 23 πόντους από τα 16 λάθη στα οποία υπέπεσε η Εφές και κάπως έτσι στα μέσα της τρίτης περιόδου έκανε ένα επιμέρους 9-2, μετέτρεψε το 60-59 σε 69-61 και διατήρησε για αρκετή ώρα μία διαφορά 6-8 πόντων, την οποία άρχισε να ανεβάζει στην τέταρτη περίοδο. Στο +32' το σκορ έγινε 82-68 και η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ξανά σε μονοψήφιο νούμερο από εκεί και πέρα (85-75 στο 34'). Ίσα ίσα που έφτασε μέχρι και το +20 στο τελευταίο λεπτό (102-82), με την ρωσική ομάδα να σημειώνει εν τέλει εύκολα την 7η σερί νίκη στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων και την 16η επί συνόλου 19 αναμετρήσεων στην σύγχρονη ιστορία της EuroLeague. Η τελευταία φορά που η τουρκική ομάδα νίκησε την ΤΣΣΚΑ ήταν τον Φεβρουάριο του 2013.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η δεύτερη χειρότερη φετινή προσέλευση κοινού στην Μέγκασπορτ Αρίνα καταγράφηκε στο παιχνίδι με την Αναντολού Εφές, το οποίο παρακολούθησαν 6.316 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Μάικιτς, Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-24, 56-54, 77-68, 102-84.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 21 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πίτερς 2, Αντόνοβ, Ροντρίγκεθ 8, Κλάιμπερν 124 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Χίγκινς 9 (1), Χάκετ 12 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κουρμπάνοβ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα), Χάινς 4, Χάντερ 13.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 7 (1), Μπομπουά 24 (5/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπαλμπάι 2, Μπιρσέν, Μότουμ 16 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές), Μοερμάν 5 (1), Πλάις 6, Μίτσιτς 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Αντερσον 4 (1), Ντάνστον 2, Σίμον 11 (3).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 33/59 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 12/16 βολές, 36 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 19 επιθετικά), 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, - κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 17/27 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 14/17 βολές, 21 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 4 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 16 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στο ΟΑΚΑ θα κλείσει τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (28/12, 21:00) στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Αναντολού Εφές, από τη μεριά της, θα αντιμετωπίσει μία ημέρα νωρίτερα (27/12, 22:00) στην Ισπανία την Μπαρτσελόνα.

Photo credits: Eurokinissi