Το Πανόραμα της EuroLeague

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - DARUSSAFAKA
ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - DARUSSAFAKA EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Νταρουσάφακα εντός έδρας, ενώ ο Ολυμπιακός γνώρισε "κακή¨εντός έδρας ήττα από τη Μακάμπι. Βραδιά ρεκόρ στη Μόσχα για την ΤΣΣΚΑ, ασταμάτητος ο Σλούκας.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έχουν πλέον ρεκόρ 5-4 έπειτα από 9 αγωνιστικές, αφού ο μεν Ολυμπιακός ηττήθηκε εντός έδρας από τη Μακάμπι, ο δε Παναθηναϊκός κέρδισε δύσκολα τη Νταρουσάφακα.

Από εκεί και πέρα, η ΤΣΣΚΑ συνέχισε απτόητη την πορεία της, συντρίβοντας με 112-84 τη Μπασκόνια και έχει ρεκόρ 8-1, έχοντας πλέον πίσω της μόνη δεύτερη τη Ρεάλ Μαδρίτης με 7-2, με την Φενέρμπαχτσε να ακολουθεί με ρεκόρ 6-3 και από εκεί και πέρα πέντε ομάδες να έχουν ρεκόρ 5-4!

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Αναντολού Εφές - Ερυθρός Αστέρας 100-79: Ο Ερυθρός Αστέρας άντεξε 34 λεπτά μέσα στην Τουρκία. Στο τελευταίο εξάλεπτο ωστόσο ο Τάιλερ Χάνικατ και η παρέα του έσφιξαν σαν μέγκενη την άμυνά τους γύρω από το λαιμό του Ερυθρού Αστέρα και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 20-4 πήραν τη νίκη με 100-79.

Ολυμπιακός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-80: Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μακάμπι. Η "ομάδα του Λαού" πήρε μία σπουδαία νίκη στο ΣΕΦ, "χτυπώντας" τον Ολυμπιακό σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός, ενώ την ίδια στιγμή έδωσε το μακρινό σουτ στους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι είχαν μόλις 6/33 τρίποντα, με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα με 73-80, με τα 27 άστοχα τρίποντα να αποτελούν αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας .

Ζάλγκιρις - Μπάμπεργκ 86-72: Με τον Παούλιους Γιανκούνας (23 πόντοι και 9 ριμπάουντ) να κάνει πράγματα και θαύματα και τον Κέβιν Πάνγκος να αλλάζει όλο το παιχνίδι στο φινάλε της 2ης περιόδου όταν σημείωσε 12 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο (!) η Ζαλγκίρις έφτασε τελικά σε μία εύκολη νίκη επί της Μπάμπεργκ, που δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα. Αυτή ήταν η 3η νίκη των Λιθουανών στην φετινή διοργάνωση.

Αρμάνι Μιλάνο - Φενέρμπαχτσε 70-79: Η Φενέρμπατσε είχε τρία καλά δεκάλεπτα και ένα... άθλιο (το τρίτο όπου δέχθηκε 27 πόντους). Αυτό ήταν αρκετό για την Πρωταθλήτρια Τουρκίας προκειμένου να πάρει μία σπουδαία νίκη μέσα στο Μιλάνο, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του στην EuroLeague.

Ρεάλ Μαδρίτης - Ούνικς Καζάν 89-75: Σε έναν αγώνα-γιορτή για την Ρεάλ, αφού σε αυτό το παιχνίδι ο Τζέι Σι Κάρολ έγινε ο ξένος με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της ομάδας και ο Φελίπε Ρέγιες ξεπέρασε τους 2.500 πόντους στην καριέρα του στην διοργάνωση, οι Μαδριλένοι κέρδισαν σχετικά εύκολα με 89-75 την Ούνικς Καζάν. Η Πρωταθλήτρια Ισπανίας είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, την ίδια στιγμή που υποχρέωσε την Ούνικς σε μόλις 3/16 τρίποντα .

Γαλατάσαραϊ - Μπαρτσελόνα 78-64: Η Γαλατασαράι κατάφερε να μετατρέψει τον αγώνα με τη Μπαρτσελόνα σε παράσταση για έναν ρόλο. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, ξέφυγε με διψήφια διαφορά στην 3η περίοδο και με οδηγούς τους Μπλέικ Σιλμπ και Σινάν Γκιουλέρ που είχαν από 18 πόντους πήρε τη νίκη με 78-64, κόντρα σε μία Μπαρτσελόνα που τα περίμενε όλα από τον Ταϊρίς Ράις (22 πόντοι).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπασκόνια 112-84: Βραδιά ρεκόρ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που μετέτρεψε σε... πάρτι τον αγώνα με τη Μπασκόνια. Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά νωρίς στην πρώτη περίοδο, αλλά από την 1η περίοδο κι έπειτα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και καθοδηγούμενη από έναν μυθικό Τεόντοσιτς (34 πόντοι- ρεκόρ καριέρας, 10 ασίστ και 43 στο ranking - ρεκόρ καριέρας) συνέτριψε τους Βάσκους με 112-82. Οι 112 πόντοι αποτελούν μάλιστα και ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας.

Παναθηναϊκός - Νταρουσάφακα 86-80: Ο Παναθηναϊκός μόχθησε κόντρα στη Νταρουσάφακα, απώλεσε μία διαφορά 14 πόντων, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει μία δύσκολη νίκη με 86-80, με τον Γιάννη Μπουρούση να κρίνει το παιχνίδι χάρη στους 18 πόντους (με 14/18 βολές) και τα 5 ριμπάουντ που είχε, στην καλύτερη εμφάνισή του με την "πράσινη φανέλα".