Στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο "εμφύλιος" με τη Χίμκι

Μπορεί να έμεινε δίχως εντός παιδιάς καλάθι για μία περίοδο, αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη απέναντι στη Χίμκι (79-68), χάρη στο ξέσπασμά της στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το ρωσικό ντέρμπι ανάμεσα σε ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Χίμκι χαρακτηρίστηκε από τις μεγάλες μεταπτώσεις στην απόδοση των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που όμως αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικοί, για να πάρουν τη νίκη (79-68) και να διατηρηθούν στην κορυφή της κατάταξης στην EuroLeague.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε με το "καλημέρα" διάθεση να αφήσει πίσω την κακή εμφάνιση στο ΣΕΦ, βγάζοντας μεγάλη επιθετικότητα στο παιχνίδι της. Ο Κόρι Χίγκινς και ο Νικίτα Κουρμπάνοφ έκαναν τη διαφορά, στον δρόμο για το +17 (35-18) στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Άντονι Γκιλ να δίνει μάχες κοντά στο καλάθι και τον Αλεξέι Σβεντ να ηγείται. Οι "κυανοκίτρινοι" πίεσαν περισσότερο στην άμυνα, έφτασαν στο σημείο να πλησιάσουν σε απόσταση βολής με την ολοκλήρωση της γ' περιόδου (57-55), αλλά κάπου εκεί έμειναν από δυνάμεις.

Με τον ηγέτη τους να βρίσκει μόνο το σίδερο από τα 6μ75 (0/6 τρίποντα) ήταν αδύνατο να κάνουν το κάτι παραπάνω, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν στο +2 σε +17 μέσα σε τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο, για να "καθαρίσουν" επί της ουσίας το παιχνίδι από το 33ο λεπτό (74-57).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα από εκεί κι έπειτα, με τη νίκη να καταλήγει στους γηπεδούχους (79-68), οι οποίοι διατηρήθηκαν στην κορυφή της κατάταξης στην EuroLeague.

Ο MVP

Ο Κόρι Χίγκινς έκανε ρεκόρ καριέρας στην EuroLeague τόσο σε πόντους (26) όσο και σε αξιολόγηση (31). Ήταν ο κορυφαίος της βραδιάς για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, με 26 πόντους (με 3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 14/16 βολές), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 35'08'' παρουσίας στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα μεγάλα αστέρια της ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν ήταν σε καλή βραδιά, δείγμα του ότι ο Νάντο Ντε Κολό δεν σκόραρε εντός παιδιάς (0/6 σουτ), ενώ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έβαλε όλο κι όλο ένα καλάθι (1/7 σουτ). Για να αντιληφθείτε το μέγεθος του προβλήματος, οι γηπεδούχοι δεν έβαλαν ούτε ένα καλάθι εντός παιδιάς στη γ' περίοδο, εκεί όπου σκόραραν μόνο από την γραμμή των βολών !

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το +2 (57-55) σε +17 (74-57) με μεγάλη ταχύτητα, για να "καθαρίσουν" το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη απέναντι στη Χίμκι.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ανάμεσα στους 4.920 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο για να δουν την αναμέτρηση, ήταν κι αρκετοί με τη φανέλα της Χίμκι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία), Πατέρνικο (Ιταλία), Ομπρκνέζεβιτς (Σερβία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 43-33, 57-55, 79-68.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 5 (0/6 σουτ, 5/5 βολές), Φριντζόν, Αντόνοφ 5 (1), Ροντρίγκεθ 7 (0/1 δίποντο, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Βοροντσέβιτς 2, Κλάιμπερν 7, Χίγκινς 26 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 14/16 βολές), Κουρμπάνοφ 18 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάινς 6 (6 ριμπάουντ), Χάντερ 3 (6 ριμπάουντ).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 16 (6/13 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Χάνεϊκατ 10 (2), Βιάλτσεφ 4 (1), Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια 5 (1), Γκιλ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τοντόροβιτς 13, Άντερσον 8 (1), Τζένκινς 2, Τόμας 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 13/24 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 29/34 βολές, 35 ριμπάουντ (26+9), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Χίμκι: 18/39 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 11/18 βολές, 23 ριμπάουντ (18+5), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο πλευρών: Ο α' γύρος της EuroLeague ολοκληρώνεται την ερχόμενη εβδομάδα, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να δοκιμάζεται εκτός έδρας από την Μπασκόνια (29/12, 21:30) και τη Χίμκι να υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (29/12, 19:00).