Σαρωτικός ο Ολυμπιακός διέλυσε την Ούνικς

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÏÕÍÉÎ ÊÁÆÁÍ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - UNICS KAZAN
ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÏÕÍÉÎ ÊÁÆÁÍ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - UNICS KAZAN EUROKINISSI SPORTS

Οι ερυθρόλευκοι ήταν εντυπωσιακοί, επικράτησαν με 88-59 της Καζάν και έφτασαν στις 7 νίκες στην EuroLeague. Ανησύχησαν όμως στο τέλος λόγω του τραυματισμού του Χάκετ

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό ακριβώς που χρειαζόταν απέναντι στην Ουνίκς Καζάν. Ηταν όσο σοβαρός χρειαζόταν για να φτάσει άνετα (88-59) στην 7η νίκη του στην EuroLeague και συνάμα να κάνει την απαραίτητη συντήρηση δυνάμεων εν όψει της δύσκολης συνέχειας στο υπόλοιπο 2016... Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε όπως ακριβώς είχε σχεδιάσει το χρόνο συμμετοχής και πήρε το μάξιμουμ από τους περισσότερους παίκτες του.

Οι Λοτζέσκι και Γκριν ήταν πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού με 15 πόντους. Μόνο ο Γκριν, ο Λοτζέσκι, και ο Πρίντεζης πέρασαν τα 20 λεπτά συμμετοχής, έπαιξε και είχε θετική παρουσία ο Γιάννης Αθηναίου. Η κακή είδηση είχε να κάνει με τον Ντάνιελ Χάκετ, που κτύπησε λίγο πριν από το τέλος, σε μια προσπάθεια να παίξει άμυνα στον Λάγκφορντ.

MVP

Ο Κώστας Παπανικολάου είχε εξαιρετική παρουσία και στις δύο πλευρές του γηπέδου και δικαιωματικά πήρε το χειροκρότημα από τους οπαδούς του Ολυμπιακού. Επαιξε 19 λεπτά, είχε 12 πόντους με 2/2 βολές, 5/7 δίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και είχε 16 στην αξιολόγηση.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κιθ Λάγκφορντ ξεκίνησε φουριόζος το παιχνίδι, πέτυχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά από εκεί και πέρα η άμυνα του Ολυμπιακού τον περιόρισε. Ο Αμερικανός έμεινε άποντος στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο και ξανασκόραρε στο 35'... Ηταν δηλαδή για 25 λεπτά άποντος και έβαλε 7 συνεχόμενους. Ηταν όμως πολύ αργά για την Ουνίκς. Ο τελικός απολογισμός του (25 πόντοι) δεν πόνεσε καθόλου τους ερυθρόλευκους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, όταν η Ουνίκς με τον Ουίλιαμς μείωσε σε 24-20. Εκεί έκανε σερί 9-0 με πρωτεργάτες τους Ματ Λοτζέσκι και Γιώργο Πρίντεζη, λίγο μετά έφτασε τη διαφορά στους 17 (41-24) και ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μάχη ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Κιθ Λάγκφορντ. Παρότι ο Κώστας Παπανικολάου τον δυσκόλεψε, ο Αμερικανός βρήκε τον τρόπο να κτυπήσει στις αλλαγές και να βάλει τους 11 από τους 16 πόντους της Καζάν σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις από πολλούς παίκτες, έξι πρόφτασαν και σκόραραν στην πρώτη περίοδο, με τον Παπανικολάου να έχει 6. Το 22-11 στο 8' ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, με την παρουσία μάλιστα της δεύτερης πεντάδας στο παρκέ, με το ρυθμό να μην πέφτει καθόλου.

Η Ουνίκς μείωσε σε 24-20 στο 11' με τον Ουίλαμς, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε με όπλο κυρίως την άμυνα. Ο Λοτζέσκι ανέλαβε δράση και έκανε το 29-20, για να παραλάβει τη σκυτάλη ο Μπιρτς με τον Πρίντεζη, που έγραψαν το 33-20 και το 36-22 στο 16'.

Η είσοδος του Γιανγκ έδωσε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο +17 (41-24) στο 18', για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 43-28.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε το 54-30 στο 22' και το 58-32 στο 23', προσφέροντας και θέαμα στους 6.000 οπαδούς τους. Ο Σφαιρόπουλους άρχισε και πάλι το ροτέισον μοιράζοντας το χρόνο στους παίκτες του, δίχως να πέσει ο ρυθμός. Στο 28' έγινε το 66-39, η τρίτη περίοδος τελείωσε με 68-42.

Ο Λοτζέσκι έκανε το 73-43 στο 31' , ο Γκριν το 80-45 στο 34' , για να φτάσουμε στο τελικό 88-59, κυρίως ο Λάγκφορντ πέτυχε 14 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-28, 68-42, 88-59