Ρεσιτάλ τριπόντων με νικήτρια τη Μπασκόνια

Την 5η της νίκη στη EuroLeague πανηγύρισε η Μπασκόνια, που επικράτησε της Ουνικάχα με 88-82 έπειτα από ένα ρεσιτάλ τριπόντων κι από τις δύο ομάδες!

Την 5η της νίκη στη φετινή EuroLeague πανηγύρισε η Μπασκόνια του Πέδρο Μαρτίνεθ, που κατάφερε να επικρατήσει της Ουνικάχα με 88-82 κι υπερασπίστηκε ιδανικά την έδρα της. Τα 5 σερί αρνητικά αποτελέσματα έφτασαν οι ηττημένοι.

Οι Βάσκοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι (8-0) και στο φινάλε της πρώτης περιόδου είχαν πάρει ήδη διψήφιο προβάδισμα (27-12). Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ είχε 4/7 τρίποντα (τα 3 ο Μπομπουά) και 8 ασίστ στα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά, με τους Ανδαλουσιανούς να μην μπορούν να τους περιορίσουν στο ελάχιστο. Στην δεύτερη περίοδο, η Ουνικάχα μάζεψε τη διαφορά και στο 18' μείωσε στους 2 (36-34) με καλάθι του ΜακΚάλουμ. Εν τέλει οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-36 υπέρ της Μπασκόνια.

Στα πρώτα λεπτά του β' μέρους, η Ουνικάχα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και στο 22' είχε περάσει μπροστά με 41-44! Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν τις λύσεις που έπρεπε και στο φινάλε της τρίτης περιόδου είχαν ξανά το προβάδισμα, αυτή τη φορά με 59-56 έπειτα από καλάθι του Μπομπουά. Η Μπασκόνια συνέχισε να είναι καλύτερη στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 35' είχε προβάδισμα 7 πόντων (71-64). Προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το φινάλε και πήρε τη νίκη με 88-82. Οι νικητές ανέβηκαν στο 5-6, οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 3-8.

Ο MVP

Ο Γιάνις Τίμα θύμισε τον παίκτη που θαυμάσαμε πέρυσι με τη Ζενίτ αλλά και το καλοκαίρι στο Eurobasket 2017. Συνολικά μέτρησε 24 πόντους με 5/9 τρίποντα στα 30:50, ωστόσο η προσφορά του ήταν καθοριστική ιδιαίτερα στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, όταν μέτρησε 8 πόντους κι ένα πολύ σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ. Με διαφορά ο καλύτερος της Μπασκόνια.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι μέτρησαν 11/25 τρίποντα (44%) και οι φιλοξενούμενοι 13/30 (43.3%). Προφανώς, δεν βλέπει κανείς κάθε μέρα παιχνίδι με 24 εύστοχα τρίποντα, ούτε με τους δύο αντιπάλους κοντά στο 45%! Άξιο αναφοράς επίσης το 7/9 που είχε στα σουτ τριών πόντων ο Βατσίνσκι της Ουνικάχα, ο οποίος στο φινάλε πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς. Επίσης, εντύπωση προκαλούν οι 6 ασίστ του Γιοχάνες Βόιτμαν, αλλά και ο συνολικός αριθμός των 27 που είχαν οι παίκτες της Μπασκόνια. Στις 21 τελικές πάσες οι παίκτες της Ουνικάχα. Σημειώνεται επίσης ότι οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν μόλις 7 βολές (5/7).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην ευστοχία των Βάσκων, αλλά και στην ψυχραιμία που έδειξαν όταν η Ουνικάχα γύρισε το ματς. Οι Ανδαλουσιανοί τελικά δεν είχαν απουσίες (σ.σ. Νέντοβιτς και Μπρουκς έπαιξαν κανονικά) βρέθηκαν, όμως, να χάνουν με 12-27 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Παρόλα αυτά αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Μπασκόνια είχε την ψυχραιμία να πάρει ξανά το προβάδισμα και να το διατηρήσει μέχρι το τέλος. Έτσι κι αλλιώς, με 67.7% στα δίποντα, 44% στα τρίποντα και 27 ασίστ, ήταν πρακτικά αδύνατο να ηττηθεί στην έδρα της.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η Fernando Buesa Arena δεν γέμισε, ωστόσο στο γήπεδο βρέθηκαν πάνω από 10.000 φίλοι των Βάσκων, που βοήθησαν την ομάδα τους να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ (Σλοβενία), Μαντίλα (Φινλανδία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 41-36, 59-56, 88-82

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόθα 2, Τίμα 24, Βόιτμαν 8 (6 ασίστ), Χουέρτας 4 (5 ασίστ), Μπομπουά 11, Τζάνινγκ 10, Γκρέιντζερ 6, Πουαριέ 6, Τζόουνς 5, Σενγκέλια 12 (6 ριμπάουντ).

OYNIKAXA (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 11, Ντίαθ 2, Σάλιν 5, Μιλοσάβλιεβιτς 6, Νέντοβιτς 13 (8 ασίστ), Σερμαντίνι 2, Βατσίνσκι 25 (7/9 τρίποντα), Μπρουκς 11, Όγκουστιν 2 (6 ριμπάουντ), Σουάρεθ 5.

Ομαδικά στατιστικά Μπασκόνια: 23/34 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 9/15 βολές, 27 ριμπάουντ (6 επιθετικά), 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Ουνικάχα: 19/40 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 5/7 βολές, 26 ριμπάουντ (11 επιθετικά), 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για το ισπανικό πρωτάθλημα, η Μπασκόνια υποδέχεται τη Μπιλμπάο στις 09/12, ενώ στις 15/12 αντιμετωπίζει στην Πόλη την Εφές. Η Ουνικάχα, από τη μεριά της, παίζει στην έδρα της Σαραγόσα για τη Liga Endesa στις 10/12 και στις 14/12 υποδέχεται τη Χίμκι.