ΜΠΑΣΚΕΤ

Ρεάλ Μαδρίτης - Χίμκι 79-74: Ακάθεκτη -και αήττητη- η "βασίλισσα"

EUROKINISSI

Η Χίμκι πάλεψε χωρίς τον άρρωστο Σβεντ στην Μαδρίτη αλλά στο τέλος η Ρεάλ πήρε τη νίκη με 79-74, παραμένοντας αήττητη έπειτα από επτά αγώνες στην EuroLeague.

Με τον Αλεξέι Σβεντ να βρίσκεται στην Ρωσία λόγω ίωσης, η Χίμκι έμοιαζε εξ αρχής με σάκο του μποξ στην Μαδρίτη. Στα χαρτιά όμως, όχι στην πράξη. Μέσα στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, καθώς πάλεψε επί 40 λεπτά και ανάγκασε την Ρεάλ Μαδρίτης να πασχίσει μέχρι τέλους προκειμένου να φτάσει στη νίκη με 79-74, την έβδομη σε ισάριθμους αγώνες στην EuroLeague .

Οι Τζέισι Κάρολ (15), Φαμπιάν Κοζέρ (13) και Φακούντο Καμπάσο (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Ρεάλ, η οποία έμεινε πολύ κάτω από τον μέσο όρο της στην επίθεση (93,8 πόντοι), αλλά βρήκε τον τρόπο να κάνει το 7/7 απέναντι σε μία σκληροτράχηλη Χίμκι, από την οποία είχε ηττηθεί στις δύο από τις τρεις πιο πρόσφατες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στην Μαδρίτη. Στην αντίπερα όχθη, οι Τόνι Κρόκερ (16), Άντονι Γκιλ (16) και Μάλκολμ Τόμας (13) ξεχώρισαν από την ρωσική ομάδα, η οποία πάλεψε αλλά δεν απέφυγε την έκτη ήττα σε επτά αγώνες.

Ο MVP

Σε ένα βράδυ που η Ρεάλ έψαχνε έναν παίκτη να βάλει τα σουτ που της δώσουν την ώθηση προς τη νίκη, ο Τζέισι Κάρολ αποδείχθηκε ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ έβαλε και τους 15 πόντους του στο 4ο δεκάλεπτο, συμπεριλαμβανομένων και δύο κρίσιμων μακρινών σουτ στα τελευταία λεπτά, που βοήθησαν την Ρεάλ να δημιουργήσει μία διαφορά δέκα πόντων. Ο Κάρολ τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές και 2 ριμπάουντ σε 19'59''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Τζόρνταν Μίκι δεν είχε ευστοχήσει σε ούτε ένα τρίποντο στους πρώτους έξι αγώνες της σεζόν, μετρώντας 0/7 συνολικά. Στην Μαδρίτη είχε πάντως 4/11, παίρνοντας πάνω του όλα τα τρίποντα που έχασε η ρωσική ομάδα από την απουσία του Αλεξέι Σβεντ! Ο Μίκι τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, αλλά με 4/18 σουτ συνολικά, μιας και είχε και 0/7 δίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ως συνήθως οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν το ματς φουριόζοι, προσπαθώντας να επιβάλλουν ένα γρήγορο τέμπο και να το ελέγξουν από νωρίς. Εν μέρει τα κατάφεραν. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 8-2, είχε σταθερά μία διαφορά 5-9 πόντων σε όλο το πρώτο ημίχρονο και την ανέβασε μέχρι και το +13 στο 14', στο σημείο δηλαδή που ξέφυγε με 34-21. Όποτε η Ρεάλ κατόρθωνε να ανοίξει το ρυθμό και να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, ξέφευγε στο σκορ. Αυτό όμως δεν συνέβη πολλές φορές στο Βίζινκ Σέντερ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μπει ξανά στο παιχνίδι. Κάτι που έγινε τελικά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Με "όπλο" την καλή άμυνα, τον έλεγχο των ριμπάουντ (μάζεψε οκτώ παραπάνω από την πρώτη ομάδα στην EuroLeague σε αυτόν τον τομέα) και το ορθολογικό παιχνίδι στην επίθεση, η Χίμκι κατόρθωσε να... υπνωτίσει τους γηπεδούχους και όχι μόνο να πλησιάσει στο σκορ, αλλά και να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 54-55 λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου. Το 60-60 στο 33' ήταν η τελευταία φορά στο ματς που η Χίμκι είδε στα ίσια την ισπανική ομάδα. Κι αυτό διότι στα επόμενα πεντέμισι λεπτά η ομάδα του Μπαρτζώκα έβαλε ένα καλάθι όλο κι όλο, βλέποντας παράλληλα τους Μαδριλένους να ξεμακραίνουν, με τον Κάρολ να σημειώνει το τρίποντο-μαχαιριά που έκανε το σκορ 72-64 στο 37'. Η Ρεάλ ξέφυγε και με 10 πόντους διαφορά λίγο αργότερα (74-64) και στο τέλος διασφάλισε τη νίκη από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το Βίζινκ Σέντερ δεν γέμισε, εντούτοις για τρίτη φορά σε τέσσερις αγώνες στην φετινή EuroLeague είχε πάνω από 8.000 θεατές -για την ακρίβεια 8.517 σύμφωνα με την επίσημη καταμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Λοτερμόζερ, Γιόβτσιτς, Νέντοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 43-35, 56-55, 79-74.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 13, Ράντολφ 9 (6 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 5, Καμπάσο 10, Ρέγιες, Αγιόν 8, Κάρολ 15, Ταβάρες 5, Γιούλ 6, Ντεκ 7, Πρέπελιτς, Τέιλορ 1.

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Μποστ 8, Κρόκερ 16, Βιάλτσεβ, Ζάιτσεβ 1, Γκιλ 16 (8/9 δίποντα), Ζούμπκοβ 4, Τζένκινς 2, Τόμας 13, Μίκι 12 (0/7 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/32 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 20/24 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 18/31 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 8/10 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων:Στην Μαδρίτη θα παίξει και την ερχόμενη Τρίτη (20/11, 22:00) η Ρεάλ, που θα αντιμετωπίσει την Γκραν Κανάρια για την 8η αγωνιστική της EuroLeague. Μία ημέρα αργότερα η Χίμκι θα υποδεχτεί την Μπουντούτσνοστ (21/11, 19:00).

Photo credits: Eurokinissi