Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια 70-69: Ο Στάουσκας "σκότωσε" την ομάδα του

EUROLEAGUE / ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με τον Νικ Στάουσκας να κάνει απίστευτο λάθος στα 2.9" και να δίνει βολές στη Ρεάλ, η Μπασκόνια έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει στην παράταση τη νίκη στη Μαδρίτη. Ο Καμπάσο έγραψε το τελικό 70-69.

Ρεάλ και Μπασκόνια έχουν... κουραστεί να παλεύουν μεταξύ τους σε ισπανικό πρωτάθλημα και Ευρώπη, τα είπαν ξανά το βράδυ της Τρίτης για την 23η αγωνιστική της EuroLeague 2019/20 και αυτή τη φορά στο φινάλε χαμογέλασαν οι Μαδριλένοι που επικράτησαν με 70-69 για να ανέβουν στο 17-6 και να ρίξουν τους αντιπάλους τους στο 8-15. Για να συμβεί, βέβαια, αυτό χρειάστηκε ένα απίστευτο λάθος του Νικ Στάουσκας που έκανε αχρείαστο φάουλ στον Φακούντο Καμπάσο, ενώ προηγουμένως ο Σαβόν Σιλντς είχε ισοφαρίσει και όλα έδειχναν ότι έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Τρέι Τόμπκινς, που σκόραρε 20 πόντους από 5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/3 βολές, μάζεψε έξι ριμπάουντ και δεν έκανε λάθος στα 22 λεπτα που έμεινε στο παρκέ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 6/26 τρίποντα έκλεισε τον αγώνα η Ρεάλ, αν μάλιστα αφαιρέσει κάποιος τα 3/4 του Τόμπκινς, τότε θα δει ότι οι υπόλοιποι είχαν 3/22. Μόλις εννέα λάθη έκαναν οι Μαδριλένοι, την ώρα που η Μπασκόνια είχε έντεκα ασίστ για 16 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι από νωρίς έγινε στη Μαδρίτη, με τη Μπασκόνια να τρέχει ένα σερί 0-9 για να γυρίσει το ματς τούμπα και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-19. Οι γηπεδούχοι είχαν 6/17 σουτ, ο Τζάνινγκ και ο Έρικ είχαν από έξι πόντους και παρά το μικρό 5-0 της Ρεάλ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Μπασκόνια όχι μόνο άντεξε, αλλά είχε συνεχώς προβάδισμα 4-6 πόντων μέχρι ο Καμπάσο να βάλει τρίποντο και ο Ντεκ βολές για το 37-38 του ημιχρόνου.

Ανώτερη στο τρίτο δεκάλεπτο, σε άμυνα κι επίθεση, η Ρεάλ βρέθηκε στο +5 (49-44) στο 27', όμως οι "νέοι" της Μπασκόνια Κρίστον και Ντράγκιτς έβαλαν και πάλι μπροστά τους Βάσκους (57-60) στο 34' για να δώσουν χαρακτήρα θρίλερ στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι άντεξαν με τον Καμπάσο να βάζει τις βολές για το 64-62, να βάζει φλότερ για το 66-64, αλλά τους παίκτες της Μπασκόνια να βγάζουν συνεχόμενες μεγάλες άμυνες και να μένουν ζωντανοί όταν όλα έδειχναν εναντίον τους. Μέχρι να απογοητευθούν από τα συνεχόμενα επιθετικα ριμπάουντ της Ρεάλ, που είδε τον Τόμπκινς να σκοράρει για το 68-65 στα 15", τον Σενγκέλια να μειώνει στο 68-67 στα 11", τον Τόμπκινς να έχει 1/2 βολές για το 69-67 και τον Σιλντς να ισοφαρίζει στο 69-69.

Εκεί, στα 2.9", ο Στάουσκας "θόλωσε" και έκανε φάουλ χωρίς λόγο στον Καμπάσο, που έβαλε 1/2 βολές για το 70-69 (έχασε τη δεύτερη για να αδειάσει η κλεψύδρα) και έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ, την ώρα που ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που παρακολούθησε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 8465 θεατές βρέθηκαν στο Wizink Center.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Μόγκουλκοτς, Μαντίλα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 37-38, 53-49, 70-69

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 6 (0/4 τρίποντα), Φερναντεθ (0/5 τρίποντα), Καμπάσο 10 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ασίστ), Ντεκ 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Ταβάρες 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γιουλ (0/7 σουτ), Μίκι 4, Τόμπκινς 20 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ 7 (1)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Κρίστον 6 (4 ασίστ), Τζάνινγκ 11 (3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντιοπ, Γκαρσία 5 (1), Φαλ 2 (7 ριμπάουντ), Στάουσκας (0/2 σουτ), Σενγκέλια 12 (5/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ντράγκιτς 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Σιλντς 14 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/3 βολές), Πολονάρα 2, Έρικ 8 (4/6 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 21/41 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 10/13 βολές, 29 ριμπάουντ (17 αμυντικα - 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 19/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 10/11 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 6 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξει με την Άλμπα στο Βερολίνο (6/2 στις 21:00), ενώ η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (6/2 στις 22:00).