Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 86-76: Ένα "τρελό" clasico

AP Photo/Alvaro Barrientos AP PHOTO/ALVARO BARRIENTOS

Με 18 πόντους πήρε το πρώτο δεκάλεπτο η Ρεάλ, με 20 το δεύτερο η Μπαρτσελόνα, στο τέλος όμως οι Μαδριλένοι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη στο clasico της 8ης αγωνιστικής της EuroLeague 2019/20.

Ήταν το ματς της ημέρας, δικαίως όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων. Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα έδωσαν μια όμορφη μάχη για την 8η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 , με τους γηπεδούχους να παίρνουν στο φινάλε τη νίκη (86-76), να ανεβαίνουν στο 5-3 και να πλησιάζουν τους Καταλανούς που έπεσαν στο 6-2 για να συνυπάρξουν στην κορυφή της κατάταξης με ακόμα πέντε ομάδες (Μακάμπι Τελ Αβιβ, Χίμκι, Αναντολού Εφές, Αρμάνι Μιλάνο).

Φακούντο Καμπάσο, Γκάμπριελ Ντεκ, Άντονι Ράντολφ ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, την ώρα που ο Νίκολα Μίροτιτς ξεχώριζε από εκείνη του Σβέτισλαβ Πέσιτς στην επιστροφή του ως αντίπαλος στη Μαδρίτη και ο Μπράντον Ντέιβις έγραφε μια εξωπραγματική αρνητική επίδοση σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Ο MVP

Αρκετοί έκαναν καλή εμφάνιση από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ξεχώρισε όμως ο Άντονι Ράντολφ που τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους από 2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 6/6 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με επτά ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 9/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 8/9 βολές έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Ρεάλ, την ώρα που η Μπαρτσελόνα μετρούσε 1/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές και δύο ασίστ για πέντε λάθη. Αρκετά καλός ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς στην επιστροφή του στη Μαδρίτη ως αντίπαλος (19 πόντοι από 5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 3/4 βολές σε 29:43), την ώρα που ο Μπράντον Ντέιβις κατάφερνε, διότι περί κατορθώματος πρόκειται, να γράψει -12 μονάδες στην αξιολόγηση χάρη στα 0/6 δίποντά του, τα τρία λάθη και τα δύο φάουλ που έκανε σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκαν με εννέα (12-3) μόλις στο τρίτο λεπτό από πέντε πόντους του Ράντολφ και άλλους πέντε του Καμπάσο, ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (21-6 στο 6') και την έστειλαν πάνω από τους είκοσι (30-9) πριν βγει το πρώτο δεκάλεπτο, για να ακολουθήσει μια εξίσου τρελή περίοδος από τους Καταλανούς που πήραν τη δεύτερη με επί μέρους σκορ 16-36 και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα δύο πόντων (48-50). Το clasico ήταν καταπληκτικό, όταν όμως η Ρεάλ αποφάσισε ότι έπρεπε να το καθαρίσει, το έκανε μέσω της άμυνάς της. Άφησε τη Μπάρτσα στους 14 πόντους στην τρίτη, κράτησε στη συνέχεια μια διαφορά ασφαλείας και έφτασε σχετικά εύκολα στην πέμπτη φετινή της νίκη σε οκτώ αγώνες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 12729 θεατές βρέθηκαν στο Wizink Center της Μαδρίτης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Γιαβόρ, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-14, 48-50, 71-64, 86-76

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 16 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Φερνάντεθ 6 (2), Καμπάσο 13 (3/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαπροβίτολα 4, Ντεκ 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκαρούμπα 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές), Ταβάρες 2, Γιουλ 6 (3/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 ασίστ), Μίκι 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), Τέιλορ 8 (2)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις (0/6 δίποντα, 3 λάθη), Ρίμπας 4, Χάνγκα 5 (1), Σμιτς 2, Οριόλα 5 (1), Χίγκινς 7 (1/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιλέινι 9 (3/7 τρίποντα), Κούριτς 12 (3), Μίροτιτς 19 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Τόμιτς 13 (4/7 δίποντα, 5/5 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 20/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 22/26 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 16/37 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 11/17 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη δεύτερη διαβολοβδομάδα της σεζόν η Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξει με τη Χίμκι (εντός, 19/11 στις 22:00) και με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (εντός, 22/11 στις 22:00), ενώ η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε (20/11 στις 22:00) και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (22/11 στις 22:00).