ΜΠΑΣΚΕΤ

Ρεάλ Μαδρίτης - Γκραν Κανάρια 89-76: Στο ρελαντί η "βασίλισσα"

REAL MADRID OFFICIAL SITE

Η Ρεάλ δέχτηκε 41 πόντους στα πρώτα 15 λεπτά, αλλά στη συνέχεια έπαιξε άμυνα και νίκησε την αξιόμαχη Γκραν Κανάρια (89-76), παραμένοντας αήττητη έπειτα από οκτώ αγωνιστικές στην EuroLeague.

Επί 15 λεπτά η Ρεάλ σχεδόν αρνιόταν πεισματικά να παίξει άμυνα στο Βιζίνκ Σέντερ. Κάποια στιγμή όμως θα γινόταν κι αυτό. Και όταν συνέβη, έλεγξε το παιχνίδι, έφτασε στη νίκη επί της Γκραν Κανάρια με 89-76 και έκανε το 8/8 στην EuroLeague , με πέντε από τις οκτώ νίκες να έχουν επιτευχθεί πάντως εντός έδρας.

Παρά την απουσία του Σέρχιο Γιουλ -λόγω ενοχλήσεων στο ίδιο γόνατο που χτύπησε σοβαρά πέρυσι- και το ανεξήγητο DNP του Γκουστάβο Αγιόν, η Ρεάλ είχε πολλές λύσεις στην επίθεση, με τους Αντονι Ράντολφ (20 πόντοι), Κλέμεν Πρέπελιτς (13 πόντοι) και Φακούντο Καμπάσο (10 πόντοι) να... σέρνουν τον χορό. Οι Ντι Τζέι Στρόμπερι (20 πόντοι) και Έουλις Μπάεζ (14 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Γκραν Καναρια, η οποία πάλεψε επί 40 λεπτά αλλά δεν απέφυγε την 6η ήττα σε οκτώ αγώνες και το 0-4 εκτός έδρας.

ΟMVP

Δίχως να εντυπωσιάσει, ο Αντονι Ράντολφ ήταν μάλλον αθόρυβα ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 20 πόντους με 6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 5/6 βολές, μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε ένα κόψιμο και είχε 2 λάθη σε 25'44''. Ο Ράντολφ είχε επίσης και το μεγαλύτερο νούμερο στον δείκτη αξιολόγησης (+26).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ρούντι Φερνάντεθ δεν είχε στατιστικά που βγάζουν μάτια, εντούτοις ήταν ένας από τους κορυφαίους της Ρεάλ στο παιχνίδι, συγκεντρώνοντας 18 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Παράλληλα, με τα 3 κλεψίματα που έκανε στο παιχνίδι έφτασε τα 243 στην καριέρα του και ξεπέρασε τον Βίκτορ Χριάπα, ανεβαίνοντας στην 8η θέση της ιστορικής λίστας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Γκραν Κανάρια αιφνιδίασε με το καλημέρα την Ρεάλ στην Μαδρίτη. Ξεκίνησε το παιχνίδι με 4/5 τρίποντα, προηγήθηκε με 4-12 στο 4' και έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας σταθερά το προβάδισμα (22-28), με τον Ντι Τζέι Στρόμπερι να έχει φτάσει κιόλας τους 13 πόντους. Η ομάδα του Σάλβα Μάλντονάδο ευστόχησε στα έξι από τα πρώτα οκτώ τρίποντα που επιχείρησε και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μέχρι το 15', έχοντας σημειώσει μέχρι εκείνο το σημείο 41 πόντους απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αποφάσισε να σοβαρευτεί στην άμυνα. Κράτησε λοιπόν στο "μηδέν" την Γκραν Κανάρια για τα επόμενα 4,5 λεπτά, στο 17' προηγήθηκε (44-41) για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0 και πήρε πια για τα καλά τα ηνία στο παιχνίδι με ένα σερί 9-0.

Τα πράγματα έγιναν πιο απλά από εκεί και πέρα για την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η ομάδα του Σάλβα Μαλντονάδο ισοφάρισε προσωρινά στο 22' (47-47), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 13-0, ξέφυγαν με 60-47 στο 26' και δεν αντιμετώπισαν άλλα προβλήματα, παρότι η Γκραν Κανάρια κατόρθωσε να ρίξει προσωρινά την διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους στο 33' (66-62). Ήταν θέμα χρόνου η ομάδα του Λάσο να ξεφύγει εκ νέου και να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με ένα σερί 9-0 (75-62). Οι Μαδριλένοι δεν αισθάνθηκαν ξανά μέχρι τέλους την ανάσα των φιλοξενούμενων, που πλησίασαν πάντως μέχρι τους επτά πόντους σε 2-3 περιπτώσεις στα τελευταία λεπτά.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι 7.328 θεατές που παρακολούθησαν τον αγώνα είναι οι λιγότεροι που έχουν βρεθεί φέτος στο Βιζίνκ Σέντερ για ματς της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Μπολτάουζερ, Καρτάλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-28, 47-43, 62-57, 89-76.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 7, Ράντολφ 20 (10 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπάσο 10, Ρέγιες 7 (6 ριμπάουντ), Κάρολ 8, Ταβάρες 4 (5 ριμπάουντ, 4 τάπες), Ντεκ, Πρέπελιτς 13, Τόμπκινς 7, Τέιλορ 4.

Γκραν Κανάρια (Μαλντονάδο): Όλιβερ, Χάνα 7, Ερικσον 5, Μπάλβιν 6, Μπάεζ 14, Πασέτσνικς 2, Πάουλι 4, Ραμπασέδα 5, Εβανς 5, Στρόμπερι 20, Ραντίτσεβιτς 2, Τιλί 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 24/39 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 17/19 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 6 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 16/38 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 11/13 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 5 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων:Στο δεύτερο μέρος της δεύτερης "διαβολοβδομάδας" της φετινής EuroLeague, η Ρεάλ θα παίξει στο ΣΕΦ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (22/11, 20:45) για την 9η αγωνιστική. Η Γκραν Κανάρια, από την άλλη, θα υποδεχτεί την Μπάγερν (22/11, 22:30).

Photo credits: Eurokinissi